Etiket - mutfağından

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Çarşamba, Ağustos 10 2011

Piliç Topkapı (Osmanlı saray mutfağından)

DSCI2527.JPG

DSCI2527.JPG

DSCI2529.JPG

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MÜSİAD'ın düzenlediği iftar yemeğinin ardından konuştu.

Çiçek gibi bir konuşma yapan TBMM başkanı çiçek,Buna ihtiyacı olan gençlerimiz var, ekmeği ihtiyacı olan insanlarımız var, hayrı başka şekilde de verebiliriz dedi.Bu konuşmayı yaptığı yerde bir iftar davetiydi:)Ramazan ayında sorumlulukların hatırlanması gerektiğini, bunların başında Türkiye'nin çevresinde, bölgesinde ve dünyada ihtiyaç sahibi olan insanların olduğunu hatırlattı ve devam etti...

Şu gün yemeyerek mutfağa geri gönderdiklerimizin zerresine muhtaç insanlar var. Gerçekten Ramazanda bir iftar furyasıdır gidiyor. Bir öz eleştiri yapmamız lazım. Emin olun bu işi başka bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Buralara gelmesek konumumuz elvermiyor, gelsek vicdanımız el vermiyor dedi..

Haberci edasıyla konuşmuş olabirim ama bence önemli bir konuydu sözetmeden geçemezdim.Kendilerini bu hatırlatmadan ötürü tebrik ediyorum ve osmanlı saray mutfağına ait bu yemeğin püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

Osmanlı mutfağının önemli yemeklerinden biri. Bazı yerlerde göğüs etiyle yapılsada özelliği but ile yapılması.Malzeme ve tarifi uzun gibi görünsede yapılış aşaması zor değil.Üzerine kullanılan sosun köriyle yapılması lezzetine lezzet katıyor bilginize.Ama yok ben körili sos sevmiyorum diyorsanız,1 tatlı kaşığı biber,bir tatlı kaşığı domates salçasını sulandırarakta sosunu hazırlayabilirsiniz.Fakat sosun içine asla sarımsak kullanmayın.Sos içinde kullanacağınız sarımsak iç pilavın lezzetini geride bırakacaktır,buda hoş olmaz.

Yarının tarifi bugünkinden daha iyi olsun efendim!Gelelim lezzetli tarifimize:

Tamamini oku

Çarşamba, Ağustos 3 2011

Kesme Aşı ( Doğu anadolu mutfağından )

DSCI2173.JPG

DSCI2173.JPG

Erzurum yöresine ait diye bilinsede sivastan karsa kadar herkes tarafından bilinen bir çorba.Doğu anadolu yöresine ait demek daha iyi olacaktır kanatimce.Fakat erzum aşı da dendiğine göre belki patenti Erzuruma aittir.

Mercimeğin içerisindeki proteinide hesaba katarsak iftara yakışan nefis bir çorba diyebiliriz.Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 18 2011

Müceddere ( Kilis Mutfağından )

DSCI2220.JPG

DSCI2220.JPG

SCAK0GITFCAHS9OHACAOHALWSCA1TCG1MCAP51GY2CAR2LZ2TCALV7LOJCA2HN95TCAZ9TJELCATE0LPECAKG1I4HCAMFIPLLCA2MQ6VLCALGN5DTCA2W3R1ACAC4WWNCCA67YCG3CAC63R1YCAX68FEBCA86XKFFCAP6NM0E.jpg

Bu günlerde okuduğum kitap...Olmak cesareti...

‘Olmak Cesareti’, Kemal Sayar’ın ikinci deneme kitabı. Bu kitabı oluşturan denemeler, farklı sularda seyrediyor gibi görünseler de, sonunda aynı okyanusta buluşan ırmaklar gibi, aynı menzile akıyor. Her biri, yaşadığımız günlere insan ruhundan bir pencere açmayı deniyor. Yazar, “Yaşamaktan ve sevmekten derin bir korkuyla korksak da, aslolan hayattır. Hayata karşı savaş açamayız” düşüncesi ekseninde kuruyor kitabını. Ve ekliyor: “Baharda tomurcuklanan ağaca savaş açamayız, bir delikanlının kıpırtılı yüreğine, serinleten yağmura ve ısıtan güneşe karşı savaş açamayız. Ve insanların iç dünyalarına savaş açamayız.”

Bu güzel eserden daha güzel bir tarifle bahsetmek isterdim elbet ama,şu an bahsetmeden geçemedim..

Gelelim lezzetli pilavımıza...Efendim bulgur pilavı özellikle yaz ayları için ideal bir seçim.Hem besleyici hemde pirinç pilavına göre daha masum..Bu pilav Suriye ve Lübnan mutfağında basmati ve yasemin pirinci ilede yapılıyor.Genelde Güneydoğuda yapılan bir çok yemeğin bol baharat ile yapılanı Lübnan ve suriyeye ait oluyor.Dilden dile lezzetler dolaşırken,bir eksik bir fazla baharat ile,aynı mantının kaderindeki gibi, ana malzemesi hemen hemen aynı olup(Hingel,hinkal,ravyoli,mantı vs vs..)küçük değişiklikler sonucu çeşitlemelerde artmış=) Lübnan ve Suriyedeki adı Mejadarah.Et yemeklerinin ve kebapların yanında sıkça yapılıyor.Sevgili Rummanın grubundaki sedir İyioğlu'nun tarifini görür görmez denedim,çokta iyi oldu.Sevgili peygamberimizin(S.A.V)'in söylediği gibi: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Ben üzerine kavurduğum soğanları çok fazla sarartmadım çocuklar mırın kırın etmesinler diye ama özelliği soğanların iyice karamelize olması.

Güneydoğunun Kilis mutfağına ait nefis bir pilavı,buyrun tarifi:

Tamamini oku