DSCI2220.JPG

DSCI2220.JPG

SCAK0GITFCAHS9OHACAOHALWSCA1TCG1MCAP51GY2CAR2LZ2TCALV7LOJCA2HN95TCAZ9TJELCATE0LPECAKG1I4HCAMFIPLLCA2MQ6VLCALGN5DTCA2W3R1ACAC4WWNCCA67YCG3CAC63R1YCAX68FEBCA86XKFFCAP6NM0E.jpg

Bu günlerde okuduğum kitap...Olmak cesareti...

‘Olmak Cesareti’, Kemal Sayar’ın ikinci deneme kitabı. Bu kitabı oluşturan denemeler, farklı sularda seyrediyor gibi görünseler de, sonunda aynı okyanusta buluşan ırmaklar gibi, aynı menzile akıyor. Her biri, yaşadığımız günlere insan ruhundan bir pencere açmayı deniyor. Yazar, “Yaşamaktan ve sevmekten derin bir korkuyla korksak da, aslolan hayattır. Hayata karşı savaş açamayız” düşüncesi ekseninde kuruyor kitabını. Ve ekliyor: “Baharda tomurcuklanan ağaca savaş açamayız, bir delikanlının kıpırtılı yüreğine, serinleten yağmura ve ısıtan güneşe karşı savaş açamayız. Ve insanların iç dünyalarına savaş açamayız.”

Bu güzel eserden daha güzel bir tarifle bahsetmek isterdim elbet ama,şu an bahsetmeden geçemedim..

Gelelim lezzetli pilavımıza...Efendim bulgur pilavı özellikle yaz ayları için ideal bir seçim.Hem besleyici hemde pirinç pilavına göre daha masum..Bu pilav Suriye ve Lübnan mutfağında basmati ve yasemin pirinci ilede yapılıyor.Genelde Güneydoğuda yapılan bir çok yemeğin bol baharat ile yapılanı Lübnan ve suriyeye ait oluyor.Dilden dile lezzetler dolaşırken,bir eksik bir fazla baharat ile,aynı mantının kaderindeki gibi, ana malzemesi hemen hemen aynı olup(Hingel,hinkal,ravyoli,mantı vs vs..)küçük değişiklikler sonucu çeşitlemelerde artmış=) Lübnan ve Suriyedeki adı Mejadarah.Et yemeklerinin ve kebapların yanında sıkça yapılıyor.Sevgili Rummanın grubundaki sedir İyioğlu'nun tarifini görür görmez denedim,çokta iyi oldu.Sevgili peygamberimizin(S.A.V)'in söylediği gibi: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Ben üzerine kavurduğum soğanları çok fazla sarartmadım çocuklar mırın kırın etmesinler diye ama özelliği soğanların iyice karamelize olması.

Güneydoğunun Kilis mutfağına ait nefis bir pilavı,buyrun tarifi: