Çarşamba, Mayıs 9 2012

Çikolata Soslu Tepsi Keki

DSCI1794.JPG

DSCI1794.JPG

Afilli kalıplardan sıkıldığımda,acilen kek yapmam gerektiğinde aklıma gelen ilk kek TEPSİ KEKİ....

Çocukluk yıllarımın en afilli kalıbı kağıt muffin kalıplarıydı...Hoş o yıllarda pek başarılı değildim top kek yapımında yayılırdı tepsiye:) Yine tek çare tepsiye keki döküp davul fırına sürerdim...

Kekinizden iyi sonuç almanız için:

Kek yapacağınız yumurta oda ısısında ve taze olmalı. . Teflon kalıp,teflon tepsi,aliminyum ayarı çelik tepsiler,çember kalıp,fırının kendi tepsisi en başarılı olacağınız kalıplardır...Borcam tercih edecekseniz pişirme süresi uzayacak, meyveli ve meyve şekerlemeli keklerde pişme sorunu yaşayacaksınız.

Kullanacağınız unun markasıda çok önemli.Ben yıllardır Hekimoğlu unu kullanırım.Kek,baklava,börek,helva vs...Yoğun glutenli olan bu unun yerine, gluteni daha az un ile daha güzel kekler elde edeceksiniz.Bim'de satılan un kek için ideal.

Kek pişirirken fırının ısısını sabit tutarsanız dengeli kek pişirmiş olursunuz.175 derece'de pandispanya kekleri,180-190-200 derece arası normal keklerinizi pişirebilirsiz.İlk 20 dk fırının kapağını açmayın ve kürdan testi yapmayın.Kürdan testi yapmak için,kekiniz iyice rengini almış olmalı.

Kabartama tozu, içinde sıvı olan keklerde mutlaka kullanmalısınız.Sıvı içermeyen keklerde ise yumurtanın sayısını artırarak kabartma tozu kullanmadan da kek pişirebilirsiniz.Karbonat ve kabartma tozu karışımı ilede kabartma işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

....Ve en son olarak;Asla negatif enerji ile kek yapmaya kalkmayın...Pozitif enerji keki kabarttıkça kabartıyor.Yani musmutlu olmalısınız=))) Değilseniz,Ruhunuza hitap eden bir müzik açın ve kolları sıvayın=)

Açın mutfak pencerenizi ve radyonuzun sesini,nefes alın nefes verin ve Damaktan Kalbe'yi izlemeye devam edin;)

Tamamini oku

Salı, Ekim 4 2011

Bademli Çikolata Soslu Muffin

DSCI1798.JPG

DSCI1798.JPG

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan bademi tüketmeyi doktorlar tavsiye ediyor.Sinirleri yatıştırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğinide özellikle vurguluyorlar.Kış aylarında yaşlı genç herkesin güçlü bir bünyeye ihtiyacı oluyor.Yinede çok abartmadan tüketmekde yarar var.Çocuklarımdan da biliyorum badem yediklerinde enerjileri hayli yüksek oluyor.Bu durumu doktorumuza sorduğumda ise biz hareketli çocuklara günde 3-4 taneden fazla önermiyoruz,mikatar konusunda hassasiyet göstermek gerekir demişti.

Herşeyde olduğu gibi, aşırıya kaçmadan dikkat ederek tüketmekte fayda var.Özellikle şunuda vurgulamak isterim; Eğitim öğretim yılı başladı ve okul toplantılarında öğretmenlerin özellikle vurguladığı, sabah ne olursa olsun çocuklarınızı kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin.O yemek istemese bile, gerekirse zorlayın.Çünkü önemli dersler sabahın ilk saatlerinde oluyor ve çocuk uykusunu tam anlamıyla açmamış oluyor akIını derse veremiyor diyor,haklılar bu konuda.Helede okulların kantinlerinde abuk subuk içinde ne olduğu belli olmayan bir sürü yiyeceği düşünürsek çocuklarımızın nasıl bir tehlikeyle başbaşa kaldıklarını anlamak çokta zor değil sanırım.

Faydalı olacağını tahmin ettiğim bilgileri bildiğim kadarıyla sizlerle paylaştıktan sonra, gelelim lezzetli kekimize;

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 12 2011

Hindistancevizli Kek

rsz_dsci0431.jpg

rsz_dsci0431.jpg

Kek, bir evin vazgeçilmezleri arasında yer alır..Hem pratik hem kolay hemde 7'den 70'e sevmeyen çok az kişi vardır..Bizim evde küçük oğluma kek canavarı desem yalan olmaz..öyleki;bu akşam pişen kekten ertesi gün için beslenme saatine ayıramadığımız bile oluyor:)Okulda öğretmenimizde bu konuda çok tittiz hazır kek kesinlikle YASAK :)Bazen sabahın köründe kek pişirdiğim bile oluyor neyseki haftada bir gün kek günümüz:)

Tamamini oku

Pazar, Mart 6 2011

Portakallı Islak Kek

DSCI0461.JPG

DSCI0461.JPG

Bu kekin tarifini bir gazete köşesinden almıştım ve 4. sınıfa gidiyordum.Annemin evde olmadığı bir gün denedim ve evdekiler de çok beğenmişti.Asla bu keki kalıpta pişirmiyorum ben, büyüsü bozulur:) Bunun adı portakallı tepsi keki. Anneme,senin tepsinle daha güzel oluyordu diyorum da her defasında tepsiyi bana vermeye kalkıyor.Annecim diyorum benim bahanem o çocukluğumda yaptığım kekin daha güzel olduğunu vurgulamak istediğimden öyle söylüyorum.. Ya nedendir bilmiyorum ama; çocukluğumda öğrendiğim birşeye asla yenilik katamıyorum..Kızım, kaç defa muffin kalıplardada deneyelim dediği halde yapmadım.Kızıma sen kalıpta veya kağıt kalıplarda deneyebilirsin diyorum Senin çocukluğunun keki olur, hatıralarının arasında yer alır diyorum...Haksızmıyım?

Tamamini oku