Etiket - iftar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Cuma, Ağustos 12 2011

Fındıklı Çörek

DSCI1906.JPG

DSCI1906.JPG

Kahve hatrında dostluklar...

Çörekleri meral ablamda yedik.Akçakocanın fındıklı çöreği genelde herkes tarafından bilinir.Küçüklüğümde başlayan mutfak maceralarıma, Allahın karşıma çıkardığı insanlarla devam ettim.Bir çok şeyi sabırla bana öğretmesi,gerçi nasıl öğretmesin yakasına yapışıyordum resmen:) Heleki misafir geleceği zaman,telaşla elim ayağım titrerken...Eyvahh! napıcam ben!dediğim an onun kapısında buluyordum kendimi.Gayet sakin beni mutfak masasına oturtup,hemen kalem kağıt alıp bir program çizer o programa kendinide dahil ederdi.Bugünde durum farklı değil.Buradan taşınmasına rağmen hiç taşınmamış gibi aynı şekilde muhabbetimiz devam ediyor.Hep sunu derim:Eş, dost,kahve tadında hatırı kırk yıl kırılmayan dostluklar nasip etsin Rabbim herkese...

Hayatımda unutamadığım şeyler arasında leblebi tozu,kuş lokumunun yeri ne kadar önemliyse, Oda o kadar önemli benim için.

Akçakocanın yöresel bir çöreği,bu devirde az bulunan dostun elinden.Tadından yenmezde ne olur efendim...! Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Gökkuşağı Tatlısı

DSCI1722.JPG

DSCI1722.JPG

Tüm günü asık suratlı geçirdim taki...Sahur vaktine kadar.Oğlum sahura uyanmak için telefonunu ayarlamış,çalan parça yıktı geçti bizi:)))

Süper hızlı gelişti her şey

Bir anda döndü şansımız

İşte hayat böyle bir şey

Şip şak değişir her şey

Biraz mutsuz umutsuzken

Çekim gücümü unutmuşken

Evrenle barıştım bugün

İyi ki varsın

Saçını bir sağa bir sola savuruyorsun ya

Baka baka doyamıyorum

Gözünü süze süze havalı havalı

Gülünce hayran oluyorum

Ben tuttum parçayı tüm hanımlar beylerin telefonlarına kaydetmeli, öyle uyanmalı sahura ne şahane sofralar hazırlanır Allah bilir düşünsenize bir:)

Gökkuşağı tatlısına gelince,revaninin süslü püslü birazdaha afillisi denebilir.Ben kakaoyu bulamayınca içine çikolata rendeleyip yaptım.Krem şanti yerinede süt kaymağını çırptım.Siz aşağıda vereceğim tarife uyarsanız daha gösterişti bir tatlı elde edebilirsiniz. Görüntüsüylede,tadıylada damaklarda hoşluk bırakacak enfes bir tatlı,işte tarifi:

Tamamini oku

Çarşamba, Ağustos 10 2011

Sakızlı Muhallebili Kadayıf

DSCI2504.JPG

DSCI2504.JPG

DSCI2496.JPG

Dışının kıtır kıtır görüntüsüne aldanmayın içi yumuşacık.

İlk gün tüketeceğinizde kadayıfın hafif kıtırlığının lezzeti ile bir gün sonra yumuşadığındaki lezzeti farklı.Her iki şekildede enfes bir tatlı.Hem çok hafif hemde yapması eğlenceli.Bu ölçülerle yapıldığında kare borcama denk geliyor.Yok daha kalın bir tatlı istiyorsanız tepsinizi biraz daha küçük seçebilirsiniz. Ya da ölçüleri ki katına çıkartın.

Sofraları şenlendirecek hafif,lezzeti ile damaklarda tat bırakacak enfes bir sütlü tatlı.Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Piliç Topkapı (Osmanlı saray mutfağından)

DSCI2527.JPG

DSCI2527.JPG

DSCI2529.JPG

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MÜSİAD'ın düzenlediği iftar yemeğinin ardından konuştu.

Çiçek gibi bir konuşma yapan TBMM başkanı çiçek,Buna ihtiyacı olan gençlerimiz var, ekmeği ihtiyacı olan insanlarımız var, hayrı başka şekilde de verebiliriz dedi.Bu konuşmayı yaptığı yerde bir iftar davetiydi:)Ramazan ayında sorumlulukların hatırlanması gerektiğini, bunların başında Türkiye'nin çevresinde, bölgesinde ve dünyada ihtiyaç sahibi olan insanların olduğunu hatırlattı ve devam etti...

Şu gün yemeyerek mutfağa geri gönderdiklerimizin zerresine muhtaç insanlar var. Gerçekten Ramazanda bir iftar furyasıdır gidiyor. Bir öz eleştiri yapmamız lazım. Emin olun bu işi başka bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Buralara gelmesek konumumuz elvermiyor, gelsek vicdanımız el vermiyor dedi..

Haberci edasıyla konuşmuş olabirim ama bence önemli bir konuydu sözetmeden geçemezdim.Kendilerini bu hatırlatmadan ötürü tebrik ediyorum ve osmanlı saray mutfağına ait bu yemeğin püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

Osmanlı mutfağının önemli yemeklerinden biri. Bazı yerlerde göğüs etiyle yapılsada özelliği but ile yapılması.Malzeme ve tarifi uzun gibi görünsede yapılış aşaması zor değil.Üzerine kullanılan sosun köriyle yapılması lezzetine lezzet katıyor bilginize.Ama yok ben körili sos sevmiyorum diyorsanız,1 tatlı kaşığı biber,bir tatlı kaşığı domates salçasını sulandırarakta sosunu hazırlayabilirsiniz.Fakat sosun içine asla sarımsak kullanmayın.Sos içinde kullanacağınız sarımsak iç pilavın lezzetini geride bırakacaktır,buda hoş olmaz.

Yarının tarifi bugünkinden daha iyi olsun efendim!Gelelim lezzetli tarifimize:

Tamamini oku

Perşembe, Ağustos 4 2011

Ali Nazik (Gaziantep)

DSCI2479.JPG

DSCI2479.JPG

Yine bir Gaziantep yemeği...

Antep yemeği denildiğinde ilk akla gelen yemek Alinaziktir.Doyurucu olması bir yana hafif bulduğum kebaplar arasındadır.Değişik yemekler pişirmeyi seviyorum, hiç olmadıki antepli bir arkadaşım şöyle yapsada yesek=) Bizde böyle kendi kendimize yapıyoruz acizane.Aslında etin içine soğan koymuyordum,ağır geliyordu bana soğanlı şekli. Fakat etin içine soğanı rendeleyip dinlendirdiğimde daha hoş oldu.Tarifi değiştirdiğimi sanalar varsa...

Ne ayıp..! Yaparmıyım hiç=) Efendim közlenmiş patlıcanın ve etin içindeki kekiğin müthiş rayihasının yayıldığı enfes bir yemek..Mübarek ayların bereketliğinde,Rabbim olmayanlarada versin inşallah...!

Tamamini oku

Çarşamba, Ağustos 3 2011

Yoğurtlu Patates (Gaziantep)

DSCI2491.JPG

DSCI2491.JPG

DSCI2490.JPG

Karadenizli birinin elinden Antep yemeği nasıl mı olur?

Çokça güzel olur=) Güneydoğuda yapılan yemekleri şöyle bir araştırdığımda gördümki; çok fazla yoğurt kullanılmış yemeklerde.Oysaki salçasıda meşhurdur güneydoğu bölgesinin.Bana kalırsa birinci sebebi yoğurtlu yemeklerin hafif vede çok lezzetli oluşu olabilir.Öyle yoğurdu yemeğe eklemek çokta kolay sayılmaz çok risklidir.Yoğurdu sıcak yemeğe eklerken kesilmeler olabilir.Bunu nasıl mı anlarız. Şöyle ki;toplu iğnenin ucu kadar noktacıklar oluşmuşsa yemeğinizde, bilinki kestiniz yemeği.Başınıza bunun gelmesini istemiyorsanız püf noktasına dikkat etmek gerekir.Yoğurdu yemeğinize eklemeden evvel eğer terbiyeli bir yemekse yumurtasını yoğurtla beraber çok güzel çırpmanız lazım.İkinci olarakta yemeğinizin suyundan biraz meyanenize alıp terbiyeyi ısıtmak gerekiyor.Ve ağır ağır nazikçe yemeğinize karıştırarak eklerseniz asla kesilmeyecektir.

Bazı yörelerin yemeğini eşinize,ailenize ilk kez tattırıyorsanız eleştiriler alabilirsiniz bu gayet doğaldır.Bunun yoğurt tadı çok yoğun sanki...gibi eleştiriler alsanızda asla bidahaki sefere yoğurt miktarını azaltmayın.Çünkü tadı burada gizli.Bırakın efendim onlar damak tadlarını geliştirsin di mi ama=) Ben güneydoğu,doğu anadolu,ve egenin mis gibi zeytinyağlı yemeklerine alıştırdım ailemi=) Sadece biraz sabırlı olun kafi...

Gelelim yoğurtlu patatesimize.Neden patatese assolist muamelesi yapılmış anlamadım.Çünkü içindeki nohut ve et bence ön plana çıkartıyor lezzetini.Vardır bir bildikleri deyip geçiyorum tarifine:

Tamamini oku

Kesme Aşı ( Doğu anadolu mutfağından )

DSCI2173.JPG

DSCI2173.JPG

Erzurum yöresine ait diye bilinsede sivastan karsa kadar herkes tarafından bilinen bir çorba.Doğu anadolu yöresine ait demek daha iyi olacaktır kanatimce.Fakat erzum aşı da dendiğine göre belki patenti Erzuruma aittir.

Mercimeğin içerisindeki proteinide hesaba katarsak iftara yakışan nefis bir çorba diyebiliriz.Buyrun tarifi:

Tamamini oku