DSCI1952.JPG

DSCI1952.JPG

Sen aklıma düştüğünde Anne,mutfakta senin bize yaptığın şeyleri yapmak istiyor canım.Bütün yeni çıkmış afilli yemekleri deneme heyecanım kayboluyor içimde. Bilmiyorum Anne,belkide daha samimi geliyor senin pişirdiğin şeyleri pişirmek.Yada,onlara seni anlatmak istiyor canım. Onlara seninle yaptığımız her yemeği anlatmak istiyorum.Mesela; o hiç karıştırılmayacak yemeği bir anlık heyecanla tahta kaşığı elime alıp karıştırdığım günleri ve yüzünün aldığı şekli tanımlamayı… Seni ne kadar sevdiğimi desem diyorum bi an,sonra vazgeçiyorum Anne...! Sevmek bir gösteriş olmamalı diyorum.içimden öyle geçiyorum işte...

Anlaşıldığı üzere tarif, canımın içi Anneme ait.Ondan öğrendiğim herşeyin yeri apayrı bende.Dünyanın en ünlü mutfak şefi kendisi nazarımda.

Tarifi artırdığınızda daha fazla elde edebilirisniz fakat,az az yapıp bir hafta içinde tüketmek en güzeli.Fazla yaparsanız hiç birşey olmaz lakin dayanıklı olması salçanızın kaliteli olmasıyla alakalı.Ben biber salçamı kendim yapıyorum.Bir ayda dursa asla birşey olmuyo...Baharat miktarını yazmadım,Bir çay kaşığı fesleğen ve kekik ekledim,diğer baharatlar dahada az.Karabiberi çok çok daha az kullandım.

Kızarmış bir dilim ekmeğe sürdüğünüzde kahvaltınızın rengini anında değiştirecek,acı adı altında insana unutulmaz bir kahvaltı keyfi yaşatan bir lezzet...! Bir sonraki tarif,bugünkinden iyi olur inşallah=)