Etiket - Yumurta

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Perşembe, Temmuz 21 2011

Lor Peynirli ( Mincili )Yumurta

DSCI2234.JPG

DSCI2234.JPG

Basit ama lezzetli bir kahvaltı çeşitidir.Karadenizli olupta sofrasında minci olmayan yoktur.Minci,lor peyniri,çökelek diyede bilinir.Yoğurdu kaynama noktasına getirip süzülerek elde ediliyor.yoğurttan yapılana biraz süt eklenerek,Hatta ayrandan bile yapılıyor.Babaannem (rahmetli) Rizeliydi mıhlamayı minci ile yapardı.Dedemse Hopalıydı.Annemin anlatmasına göre bu sebepten tartışırlarmış=) Ben şanslıyım bu konuda mincilisinide bilirim,trabzon peynirlisinide rumların yaptığı yağlı peynirlisinide,hatta keşlisini bile =) Hepsinin birbirinden farklı çok güzel tatları vardır.Evde tencerenin dibinde az az olan yoğurtlardan bir iki kahvaltılık kadar yaptım.Üzerine tek yumurta ile 4-5 kişi rahatlıkla doyar aynı zamandada bereketli:)

Böreklere,makarnalara rahatlıkla kullanabileceğiniz bir peynir.

Ya aslında tarifini yazacak birşey yok ama maksat minciyi tanıtmış olalım değilmi efendim=)

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 1 2011

Acıkalı Yumurta

rsz_dsci1616.jpg

rsz_dsci1616.jpg

Bizim burada bilinen adı acıka.Başka yerlerde Acuka,muhammara diyede geçiyor.Gerçi muhammarada sanırım ekmek içi kullanılıyor.Önce Acıka'nın tarifini vermeliyim.Resmini çekemeden bitirdik ama, bir iki hafta içinde tekrardan yapmayı düşünüyorum.Benim Candan ötem biricik kızkardeşimin gelmesine çok az kaldı..Acıkaya bayılır.Yaz tatili yaklaşırken benide bir heyecan sardıki sormayın:) kardeşlerim gelecek inşallah..

Acıkayı hem ekmek üzerinde kahvaltıda hemde böyle üzerine yumurta kırıp çok seviyoruz.Aynı sucuklu yumurta tadında hatta dahada güzel diyebilirim.Birde pişirirken yumurtanın üzerine azcık kekik ekeliyorum. Yumurta tavasınada bir kapak kapatıp kendi buharında kayısı kıvamında pişiriyorum.Çokça güzel oluyor olmasınada, böyle yazarken bazen düşünüyorum.Bu siteyi kurma amacım,bildiklerimi sizlerle paylaşmak ve paslaşmak..Ama böyle anlatırken benim bile canım çekiyor. Hamile olan olur,bilen olur bilmeyen olur,olan olur olmayan olur.. Şüphesiz O'nun rızasıdır herşeyden önemli benim için...Halis niyetle çıktık yola! Zira bu düşüncelerle uçmak bir yana,yürümekte bile zorlanıyorum.Ahh yaramaz mutfak kedisi..! Tenceren,kaşığın tabağın tamamda.Pişir taşır, resimle,dahada olmadı, yazarak anlat.. Bir ezgi dinliyorum belkide onun etkisinde kaldım. Ya nebi sensiz bu derdime çare yok dedim....Ümmet vefasızdır karnı tok dedim... ! Böyle devam ediyor..Hal böyleyken,hislerimde böyle oldu bu tarifi yazarken,yalan yok insan düşünmeden edemiyor işte.. Müslüman her hataya düşebilir; fakat asla yalan söylemez, buyuran bir Rasulün ümmetiyiz hamdolsun.Neyse halimiz.o kelamı yapıyoruz efendim..

Sucuklu yumurta tadında,sağlıklı ekonomik bir lezzet..Tavsiyemdir..

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 26 2011

Yumurtalı süt

Bebeklere 5-6 aydan itibaren içirilen bir içecek..Çocuğunuz yumurta yemiyorsa,zorlanıyorsanız mutlaka deneyin derim..bende yumurta yediremediğim küçük oğluşuma aynen böyle yapıyorum..bebekliğinde de böyle yaptım..çocukların keyfine kaldıysak iş var, mutfakta çareler tükenmez..elime kaşığı alıp  […]

Tamamini oku