Etiket - Tramisu

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Salı, Temmuz 10 2012

Ahududulu Tiramisu (Frambuazlı Tiramisu)

DSCI2084.JPG

DSCI2084.JPG

Mutlu günler!

Ramazan ayına girmeye gün saymaya başladık.Yaz ayına denk gelmesi sebebiyle hafif tatlılar yapmak gerekir.Tramisu, hafifliği ve enfes lezzetiyle öncelikle aklıma gelen tatlılar arasında yerini alır.

Eğer sizde ağır tatlı reçetelerinize ara vermek isterseniz ahudunun mayhoşluğunda bu enfes tarifi mutlaka deneyin.Yarının tarifi bugünkinden iyi olur inşallah! En kalbi muhabbetlerimle buyrun tarifi <3

Tamamini oku

Cuma, Nisan 8 2011

Tramisu

rsz_dsci0990.jpg

rsz_dsci0990.jpg

Gerçek tramisu değil tabi..Yalan da olsa adı, enfes bir lezzet.Biz çok seviyoruz Kahve bahane pasta şahane hesabı:)Zaten gerçeğinde kullanılan peyniri benim burada bulma imkanım yok..Aslında Mascarpeno peynirine yakın birşey yapılabiliyor fakat bana göre gerek bile yok.Labne bu işi görüyor yeterince.Geçenlerde bir krema denemem oldu.Zabaglione kreması içersine 4 yumurta sarısı kullanılıyor benmari usulu çırpılarak pişiriyor tarifinde tatlı bir şarap kullanılıyordu ben bekletilmiş üzüm suyuyla yaptım.Güzel oldu evet ama,eğer buzlukta dondursaydım parfe olabilirdi tadı bana parfeyi anımsattı.Tramisu yapımında İtalyada Zabaglione kreması çok fazla kullanılıyormuş.Burası TÜRKİYE:) Sonunda karar kıldım, amaç mis gibi kahve kokulu bir dilim pasta yemek şip şak Tramisumuzu yapalım yiyelim..Her tadan gerçek tramisumu diye soruyor çok beğeniyorlar.Bende daha gerçeğini yemedim diyorum..Spariş aldığımda istek üzerine likörlü özel kremalı yapıyorum ama tadına bakmıyorum.Evimde, çocuklarıma eşime dostuma yedirmiyorum:)

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 2 2011

Cup'ta Tramisu

rsz_dsci0974.jpg

rsz_dsci0974.jpg

rsz_dsci0970_1_.jpg

Her gün bir hadis ezberliyorum..Daha önce ezberlediklerimi tekrarda oluyor aynı zamanda, bu hadisi bugün ezberledim..Aslında daha önce ezberimde olduğundan tekrar olmuş oldu bi bakıma kolay oluyor..Paylaşmak istedim.. Allah Resulu buyuyorki; Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlukatı arasında taksim etti.) Bu tek cüzden nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."Buhari, Edeb 19"

Bu hadisi daha öncede bilmeme rağmen bugün daha farklı duygularla okudum..Allahın sonsuz merhametini bir kez daha aklıma ve ruhuma kazıdım..İçim ferahladı hani yazın sıcağında insan ter içinde kavrulurda bir samyeli esintisiyle ferahlar tıpkı öyle işte..

Bazen sıkıntılar hep üstüste gelir..O an hemen seçme hadisler ve inşirah suresini okurum..sakinleştiğimde hemen neşelenir kendimle dalga bile geçerim.. Bazen sıkıntılar üstüste gelir kat kat kat aynı pasta gibi derim:) Bu akşam bu kupları kızım ve küçük oğlumla hazırladım hem dua ettik hemde kup yaptık..dua akıllarında daha kalıcı oluyor böyle yaptığımızda:)

Tramisu, kupta veya pasta farkı ne derseniz kupta yaptığımda tatlı niyetiyle yiyoruz biz..Tek farkı daha bol kremalı oluşu..Zaten ne zaman tramisu yapsam ufaklığa bir kup yapıyorum çok seviyor çünkü..

Tamamini oku