Etiket - Sebzeli

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Pazartesi, Temmuz 11 2011

Sebzeli Fırın Makarna

rsz_dsci1998.jpg

rsz_dsci1998.jpg

Haydi bismillah,kolları sıvadım...

Bu tarifimle beraber, eklenecek başka başka tariflerimi kısmet olursa (Allah neyi nasip eder bilinmez )Ararştırmacıyazarlar.com'da da sizlerle paylaşacağım.Birazda heyecanlıyım aslında..İç sesim diyor: ( Birazmııı..!! ) Orada yazı yazan arkadaşların yazılarını incelediğimde,hepsinin birbirinden güzel ve anlamlı yazılarıyla karşılaştım ve birazda çekindim.Neden mi? İster yemek yapın,ister çocuk bakın,ister eğitmenlik yapın isterseniz bahçenizde domates-biber ekin. Ama mutlaka insan yapabileceği kadarını üstlenmeli.Düsturum bu oldu herzaman.O yüzdende yapabildiğim en iyi şeylerle uğraşıyorum.Annelik ve yemek pişirmek.Bana bu tekliften bahseden sevgili Suna'ya da aynen şöyle söyledim.Ben yazar değilim ama...Oda bana: Yazarlık değil,yaptığın en iyi şeyi yapıcaksın.Mutfağında pişirip taşırıp bizimle paylaşacaksın.Bu konuda kendine güvenmiyormusun? Evet dedim ben bunu yapabilirim,hatta yapıyorum.( Tevazu nerede şuan bilmiyorum) =)

İşte bu..!

İtiraf etmeliyim ki; Yemek yapmak benim için bir aşk.Bu aşka doymak bilmiyorum.Küçüklüğümdede durum bundan farklı değildi.İlk önceleri eve yorgun gelen annem için girdim mutfağa( o çok kızsada ) sevinsin istedim,Sevindide.Biraz büyüdüğümde arkadaşlarımla paylaştım bildiklerimi onlara tattırıp mutlu oldum.Sonrada kendimi, mutfakta çocuklarına enfes yemekler pişiren bir anne olarak hayal ettim...Oldumda,( Rabbime şükürler olsun)Herşey özümüze,gönlümüze bağlı,insan ne olmayı istediyse o oluyor efendim.

Gelelim lezzet köşemize: İşte tarifi..!

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 27 2011

Sebzeli Kaygana ( Mücver )

rsz_dsci1811.jpg

rsz_dsci1811.jpg

Karadeniz mutfağında önemli bir yere sahiptir kaygana.İllere göre farklılıklar olsada,içeriği hemen hemen aynıdır.Karadeniz kadının bahçede bulduğu her tür sebzeden yaptığı bir yemektir.Buda şunu gösterir,karadeniz kadını hiç pazara çıkmadan bahçedeki otlardan yemek yapar ve sofrasını donatır:) Yazın bahçeden çokça toplanan sebzeler ince ince kıyılır tek seferlik buzdolabı poşetlerine konup daha sonradanda tüketilebilir.Ben dipfrize çok fazla yiyecek doldurmayı sevmediğimden,5-6 poşet kadar koydum..

Web sitem daha yeni olduğundan çok fazla bölüm açmadım.Ama ilerleyen zamanda karadeniz mutfağı ile alakalı bölüm açmayı düşünmüyor değilim.

Kimine göre adı mücver olsada orjinal adı kaygana..Keşlisi,sebzelisi,peynirlisi gibi çeşitleri olan kayganın ana maddesi yumurtadır.

Tamamini oku