Perşembe, Haziran 9 2011

Peynirli Pide

image003.jpg

image003.jpg

Davranışları ve söyleneni doğru anlamak isteyen herkes için..

Kendine bakınca kendiyle yüzleşince insan,bir müddet durmalı.Sonra kendisiyle hasbihal etmeli.Ah sen,ah benim kırılgan yüreğim,insanların seni anlamalarını mı bekliyorsun ? Onlar kendileriyle bile yüzleşme cesaretinde olmamış hiç bir vakit.Kendini tanımaktan aciz insanlar senimi anlayacaklar.Hatırlasana vakti zamanında sana söyleneni: Seni sevmeye niyet etmiş kişi seni her halinle severde sen anlamassın.Seni yermek isteyene dünyayı versende memnun edemessin.Bu bir küpe bu bir nasihat olsunda sana, artık gül geç yaşadığın tüm olumsuzluklara. Takdir etmeyi bilmeyen ve bu zamana kadar böyle davranışta bulunmayan kişiler sadece eleştri yapmaktan hoşlanır.Onları kınamamak gerekir çünkü bilmediklerini değil bildikleriyle davranıyorlar buda bir nevi samimiyettir..

İç sesime yakışır bir yazı düşüyorki aklıma oda şöyle:A benim anlayışlım! Bak işte söylüyorum, anla. Buz gibi durduğum nice zaman, içimde koca bir volkan kaynar da sezdirmek istemem. Tebessüm ettiğim nice zaman, içimdeki çocuğun dudakları büzülmüş, çoktan ağlamaya başlamıştır da, belli etmem. Sana batar gibi dururum ya, senden çok canım acır. Bazen, senden kaçar gibi dururum ya, bilirsen, hayrınadır. (N.Nur Türk) Efendim bu gün böyle,bir kaç gündür tarif yazamayışım nedeni içimden gelmeyen hiç birşeyi yapamayan bünyeme fazla yük yüklemek istemeyişimdendir.Samimiyetsiz bir çift kelam edemeyişimden.Yarının tarifi ve sizlerle ettiğimiz hasbihal bu günkinden iyi olur inşallah..!

Pideye gelince,Hamuru önceden hazırlanmışsa, incecik açılıp mayalanmaya bırakmadan(bir gün öncesinde ağır ağır mayalnmış oluyor zaten hamur) 5-7 dakika arasında pişmişse istediğiniz hatta dışarda yediğiniz pideleri aratmayacak bir tad yakalama olanağınız çok yüksek..

Tamamini oku

Cuma, Mayıs 6 2011

Patatesli Kıymalı Pide

rsz_dsci0719.jpg

rsz_dsci0719.jpg

Allah'ın izniyle üç çocuk büyütmeye çalışan bir Anneyim. Aynı zamanda çok da endişeliyim aslında.Televizyonda olup biten bunca saçma programlar ve diziler bir yana,şiddet içerikli haberlerede alışmışken,İnsanların ağızlarından çıkan mizansız sözler beni derinden yaralıyor.Birde devlet yüzlü insanların sırf iktidar için halden hale girmeleride beni birazda güldürüyor açıkçası.Ya çocukjlar? onlar duydukları bu sözlere alışıp belkide ilerde tepkisiz kalacaklar.Yavaş yavaş,hınzırca içimize, yaşantımıza giren bu sözlerden sıyrılmak gerekir ama nasıl..Umuyorumki;futursuzca söylenen bu sözleri hayatımızdan ebediyyen çıkartabiliriz.Güzel sözlerin,güzel öze sahip güzel insanlarla kat kat arttığı bir hayat diliyorum herkese.Vak-i şerif Cuma...güzel dilekler ve tariflerle olmak istedim aranızda.

Bu pide özellikle patatesle çok güzel oluyor.Daha yumuşacık daha lezzetli geliyor bana .Belkide alışkanlıktır bilmiyorum ama.Kalabalık misafirlerde can kurtaran bereketli bir pide.Ertesi güne kaldığında ısıttığınızda sanki yeni fırından çıkmış gibide tazeliğini muhafaza ediyor. Tarifi şöyle:

Tamamini oku