Etiket - Peynirli

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Perşembe, Temmuz 21 2011

Lor Peynirli ( Mincili )Yumurta

DSCI2234.JPG

DSCI2234.JPG

Basit ama lezzetli bir kahvaltı çeşitidir.Karadenizli olupta sofrasında minci olmayan yoktur.Minci,lor peyniri,çökelek diyede bilinir.Yoğurdu kaynama noktasına getirip süzülerek elde ediliyor.yoğurttan yapılana biraz süt eklenerek,Hatta ayrandan bile yapılıyor.Babaannem (rahmetli) Rizeliydi mıhlamayı minci ile yapardı.Dedemse Hopalıydı.Annemin anlatmasına göre bu sebepten tartışırlarmış=) Ben şanslıyım bu konuda mincilisinide bilirim,trabzon peynirlisinide rumların yaptığı yağlı peynirlisinide,hatta keşlisini bile =) Hepsinin birbirinden farklı çok güzel tatları vardır.Evde tencerenin dibinde az az olan yoğurtlardan bir iki kahvaltılık kadar yaptım.Üzerine tek yumurta ile 4-5 kişi rahatlıkla doyar aynı zamandada bereketli:)

Böreklere,makarnalara rahatlıkla kullanabileceğiniz bir peynir.

Ya aslında tarifini yazacak birşey yok ama maksat minciyi tanıtmış olalım değilmi efendim=)

Tamamini oku

Perşembe, Haziran 9 2011

Peynirli Pide

image003.jpg

image003.jpg

Davranışları ve söyleneni doğru anlamak isteyen herkes için..

Kendine bakınca kendiyle yüzleşince insan,bir müddet durmalı.Sonra kendisiyle hasbihal etmeli.Ah sen,ah benim kırılgan yüreğim,insanların seni anlamalarını mı bekliyorsun ? Onlar kendileriyle bile yüzleşme cesaretinde olmamış hiç bir vakit.Kendini tanımaktan aciz insanlar senimi anlayacaklar.Hatırlasana vakti zamanında sana söyleneni: Seni sevmeye niyet etmiş kişi seni her halinle severde sen anlamassın.Seni yermek isteyene dünyayı versende memnun edemessin.Bu bir küpe bu bir nasihat olsunda sana, artık gül geç yaşadığın tüm olumsuzluklara. Takdir etmeyi bilmeyen ve bu zamana kadar böyle davranışta bulunmayan kişiler sadece eleştri yapmaktan hoşlanır.Onları kınamamak gerekir çünkü bilmediklerini değil bildikleriyle davranıyorlar buda bir nevi samimiyettir..

İç sesime yakışır bir yazı düşüyorki aklıma oda şöyle:A benim anlayışlım! Bak işte söylüyorum, anla. Buz gibi durduğum nice zaman, içimde koca bir volkan kaynar da sezdirmek istemem. Tebessüm ettiğim nice zaman, içimdeki çocuğun dudakları büzülmüş, çoktan ağlamaya başlamıştır da, belli etmem. Sana batar gibi dururum ya, senden çok canım acır. Bazen, senden kaçar gibi dururum ya, bilirsen, hayrınadır. (N.Nur Türk) Efendim bu gün böyle,bir kaç gündür tarif yazamayışım nedeni içimden gelmeyen hiç birşeyi yapamayan bünyeme fazla yük yüklemek istemeyişimdendir.Samimiyetsiz bir çift kelam edemeyişimden.Yarının tarifi ve sizlerle ettiğimiz hasbihal bu günkinden iyi olur inşallah..!

Pideye gelince,Hamuru önceden hazırlanmışsa, incecik açılıp mayalanmaya bırakmadan(bir gün öncesinde ağır ağır mayalnmış oluyor zaten hamur) 5-7 dakika arasında pişmişse istediğiniz hatta dışarda yediğiniz pideleri aratmayacak bir tad yakalama olanağınız çok yüksek..

Tamamini oku