Etiket - Pasta

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Pazartesi, Haziran 10 2013

Ananaslı Pasta

1-DSCI5388.JPG

1-DSCI5388.JPG

Ananasla gizli bir anlaşma yaptık.Turta yapmak için çıktığımız yola,uyduruk bir pasta ile noktaladığımızı size söylemeyeceğiz,söyleyebilemeyiz! =)

İyi bir şey olan ise,artan Ananas parçacıklarını yemedim bu defa.Onlardan çiçek yapmaya çalıştım.Tamam,istediğim gibi olmadı kalın dilimleyebilmişim.Olsun bir daha denerim detaylı bir şekilde paylaşırım.Bazen başarısızlıkta yol gösterir insana =)

Tart yapmak niyetiyle yola çıktığım için kalıbımı yarı yolda terketmek içimden gelmedi.Pandispanyayı bu defalık böyle pişireyim,gönlü kalmasın bende diyerek sıvadım kolları.

Sünger kekli,çikolatalı,meyveli kendini tart zanneden bir pasta! Buyrun tarifi ;)

Tamamini oku

Pazar, Ağustos 28 2011

Halley Pasta Ve Mutlu Bayramlar...!

DSCI2280.JPG

DSCI2280.JPG

Geldin... Bir bahar müjdesi gibiydi gelişin... Rahmetinle kandık, şifa bulduk... Bir düzeni getirip kuruvermiştin, karmaşada çalkalanan hayatımıza. Üzerine alışıvermişiz, sanki hic karişmamiş bir hayatin parcasi gibi... Şimdi gidiyorsun... Incecik bir hilaldi varlığın önce, sonra ayın ondördü gibi parladı yüreklerimiz varlığınla, birden gözlerimiz gökyüzünde incelen hilale takıldı yeniden.... Firakın hüznü kapladi ufkumuzu, içimize gidişinin burukluğu çöktü. 11 ay yoksun yine, veda vakti simdi, gidiyorsun... Seni beklemekle geçecek vakitlerimiz, dualarimiz hep ayni olacak, "bizi tekrar eriştir rahmet ayına Rabbim." Gelişinle ne kadar sevindiysek gidişin o kadar büktü boynumuzu. Dünyamıza inen rahmet sağanağı, nur halesi bitmesin, kalan vakitlerde de sürsün istiyoruz... Bize getirdiğin serin havayı, sükuneti, merhameti, hoşgörüyü yayalım ayların kalan onbirinede. Dualarimiz Leyle-i Kadirdeki gibi varsın Rabbin katına. Öylesine bekliyor, öylesine istiyoruz... Yüreğimize dokunur gidişin... 11 ay hasretinle verdiklerinle avunmaliyiz seninle Ya Sehr-i Ramazan...Rıza makamına çikmaliyiz kadri büyük gecede Cennetden getirdigin nur libasi (elbisesi) giymeli bununla övünmeliyiz.. Ya Şehr-i Ramazan nurunla uyandık aşka dostluğumuz şimdi Hak la! senin eşiginde dayandım onun kapısına aczle... Heybem doldu ilmi Kur'an ve Aşk la... Ellerimiz boş kalmadı doyurdun bizleri aşka! Topladın günahlarımızı çuvala attın götürmeye kararlısın!

Şimdi veda vakti.

Veda etmek zor geliyor, güle güle demiyoruz, sadece şükrediyoruz bir Ramazani daha bahsedene.

Ve diliyoruz ki; Nice nice mübarek Ramazanlara Allah'in (c.c) sevdigi kullar olarak ulaşmayı, Allah'ın (c.c) sevdiği şekilde bu ayları ihya eyleyip, yaşayıp, ibadetle süsleyip bu ayların feyizlerinden, bereketinden, sevaplarından, nimetlerinden, ilahi ikramlarindan istifade etmeyi cümlemize Allah (c.c) nasip eylesin insaAllah...

DSCI2273.JPG

Üzülürdüm bir bayram mesajı veremeden bayramı geçirirsem...!

Herkese hayırlı,sağlıklı,sevdikleriyle beraber geçirecekleri mutlu bayramlar dilerim...!

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 20 2011

Çikolata Ganajlı Pasta

rsz_dsci1739.jpg

rsz_dsci1739.jpg

Olgunlaşmak,yaşadığın süreyle değil,kazandığın tecrübelerle gerçekleşen birşeydir aslında.

İnsan çocuklarıyla ve yeğenleriyle olgunlaşır aynı zamanda.Bende olgunlaştığımı bir çift mavi gözün sayesinde derinden hissettim..Telefonda bana doğumgününü hatırlatan bir ses,BİLİYORMUSUN HALACIM BUGÜN BENİM DOĞUMGÜNÜM..! Ama ben kutlamak istemiyorum,belki sadece pastam olsun isterdim ama, Annem rahatsız..Ama ilerleyen günlerde yapabilirmiş annem, ben istemiyorum tabi diyen olgun,güçlü bir ses..

Doğum günü,özel günler ve benzeri bir çok şeyi sevmem ama,konu çocuklarım olunca onları asla kıramam.Peki yeğenlerimi severken, sizi aynı çocuklarım kadar seviyorum derken yalanmı söylemiştim?...Eğer benim çocuklarım kadar özelse onun yeri bunu oda hissetmeli.Bizde çocuk olduk, sevildiğini ve sevilmediğini anlar çocuklar, nede olsa onlar çocuk değilmi? Bunu anlamadan,göremeden,sevemeden yorulduysan, ne yazık!

Tamamini oku

Perşembe, Haziran 2 2011

Peynir Kremalı Pasta

pasta.jpg

pasta.jpg

Neye niyet,neye kısmet..Dahası var !

Galatasaraylı bir pasta istemişti Emir.Kek ve kremayı pişirip,renklendirme işlemide tamam derken...Emir ani bir kararla, artık galatasaraylı değilim, fener şampiyon oldu demezmi? Hey Rabbi kerimim,La havle...Ama emir hazırlığımız tamamlandı değiştirme imkanımız yok derken, pürüzlüğede başladı tabi..Kime çektiyse artık =) Ben çocuklarımın isteklerini mümkün mertebe elimden geldiğince yapmaya özen gösteririm lakin,iş şımarıklık boyutuna geldimi asla taviz vermem.Teessüf ederim Emir,Bak kızıyorum Emirr..! Şımarıklığı kesmessen pasta yapmaktan vazgeçiyorum Emir..! derken, ama Galatasaraylı değil çiçekli yapalım.Tamam öyle yapalım deyip başladık süslemeye..Tabi bir yandan da bana anlattı durdu..Neden Galatasaray şampiyon olmamış..Fener bahçeliymişte bebekken sonra abisi onu zorla Galatasaraylı yapmışta..Zaten kırmızı kız rengiymişte... cırcır böceği gibi konuştuda konuştu:) Vıdıvıdlıkta üzerine yok..Neyseki o konuşurken bende onu biryandan dinleyip,yarı güldüm yarı kızdım pastayı bitirdim.

Tarifine gelince....

Tamamini oku

Cuma, Nisan 29 2011

Karlı Dağ Kümbet Pasta

DSCI1158.JPG

DSCI1158.JPG

Kar görmek kısmet olmadı bu yıl.Havalar neden bu kadar soğuktu onuda anlamadım. Kümbet pastayı çok fazla yapmıyorum.Zahmetli geldiğinden değil.Tüm kremanın pastanın içine doluşmasını pek sevmiyorum.Ara ara yaptığım bir pasta İç kısmının görüntüsü dilimlendiğinde rengarenk çok güzel görünüyordu fakat,resmini çekemeden yendi bitti.Abimin iskenderun'dan döndüğü akşam onun için yaptığım bir pasta.Neredeyse bu kadarını bile fotoğraflayamayacaktım.Yapım aşamalarınıda çekemedim malesef.Fakat,detaylı anlatıcam.Üstelik çukur borcamın içine streç film sermeden yaptım .Unutkanlığıma denk geldi ama sorunda yaşamadım.Şimdi tarifi şöyle..

Tamamini oku

Çarşamba, Nisan 27 2011

Pudink'li Pasta

rsz_dsci1441.jpg

rsz_dsci1441.jpg

Bu pastayı cumartesi günü Sevda teyzemin bitanecik kızı Lethe yaptı.Siteye ekleyeceğim dediğimde bunun neresini ekleyeceksin desede onu dinlemedim:)Tadı çok güzeldi onyüzbin dilim yemişimdir.Çoktandır Akın pasta malzemeri diye adını sıkça duyduğum pasta malzemeleri ve aparatları satılan yeri arıyordum.İlk defa belkide bu kadar kısmetli hissettim kendimi.Teyzeme o kadar yakın biryerki,küçücük bir dükkan olmasına rağmen Rengarenk çikolatalar,farklı çikolata ve kek kalıpları aklımı başımdan almaya yetti bile.İnternettende sipariş edilebiliniyormuş zaten Akçakocadan bir tane müşterim demesine şaşırmadım:)

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 16 2011

Armağan Butik Pasta

179274_497335593566_613638566_5957990_4364318_n.jpg

179274_497335593566_613638566_5957990_4364318_n.jpg

Hediyelerin en lezzetlisi..

Tamamini oku

Cuma, Nisan 8 2011

Tramisu

rsz_dsci0990.jpg

rsz_dsci0990.jpg

Gerçek tramisu değil tabi..Yalan da olsa adı, enfes bir lezzet.Biz çok seviyoruz Kahve bahane pasta şahane hesabı:)Zaten gerçeğinde kullanılan peyniri benim burada bulma imkanım yok..Aslında Mascarpeno peynirine yakın birşey yapılabiliyor fakat bana göre gerek bile yok.Labne bu işi görüyor yeterince.Geçenlerde bir krema denemem oldu.Zabaglione kreması içersine 4 yumurta sarısı kullanılıyor benmari usulu çırpılarak pişiriyor tarifinde tatlı bir şarap kullanılıyordu ben bekletilmiş üzüm suyuyla yaptım.Güzel oldu evet ama,eğer buzlukta dondursaydım parfe olabilirdi tadı bana parfeyi anımsattı.Tramisu yapımında İtalyada Zabaglione kreması çok fazla kullanılıyormuş.Burası TÜRKİYE:) Sonunda karar kıldım, amaç mis gibi kahve kokulu bir dilim pasta yemek şip şak Tramisumuzu yapalım yiyelim..Her tadan gerçek tramisumu diye soruyor çok beğeniyorlar.Bende daha gerçeğini yemedim diyorum..Spariş aldığımda istek üzerine likörlü özel kremalı yapıyorum ama tadına bakmıyorum.Evimde, çocuklarıma eşime dostuma yedirmiyorum:)

Tamamini oku

Çarşamba, Nisan 6 2011

Kokulu Kara Üzümlü Pasta (İZABELLA)

rsz_dsci0795_1_.jpg

rsz_dsci0795_1_.jpg

Tamda sonbaharda yetişen bu üzüm bağının yanından geçerken mis mis kokular sarar heryanı..kış için suyu cam şişelerde saklanır veya dipfrizde taneli olarakta kış için bekletilir.Çokta faydalı olduğu söleniyo..Biraz araştırdım zayıflatıyormuşta ama karadenizli kadınlar genelde şişko:)Galiba pekmez olarak tüketenler öyle:)

Faydaları ise: Içerdiği besin maddeleri sayesinde güzellik iksiri ve zayıflama rejimlerinde kullanılan üzüm gerçek bir beyin besinidir. Öğleden sonra yenilecek bir salkım üzüm veya içilecek bir bardak üzüm suyu (taze sıkılmış) vücudu ve beyin hücrelerini zindeleştirmektedir. Günümüzde ise kokulu kara üzüm (izabella) başta olmak üzere nemli bölgelerde yetişebilen renkli üzüm çeşitlerinin kabuklarında bulunan ve fitoaleksin gurubu bileşiklerden olan resveratrolün kanser oluşumunu engellediği, düşük yoğunluktaki yağlı bileşiklerin okside olarak kılcal damarlarda birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azalttığı saptanmıştır. Antioksidant olarak görev yapan resveratrol maddesi en çok kokulu kara üzümün kabuklarında bulunmaktadır. DAHA BİSÜRÜ FAYDASI VAR MUHAKKAK AMA; PASTALARDA KULLANILARAK SAĞLANMAZ TABİ:)

Bu pastayı şuan 64.Porselendemlik etkinliğine ev sahipliği yapan arkadaşımın bloğuna yolluyorum.

Tamamini oku

Pazartesi, Mart 14 2011

Küçük Hanımlara..

164879_500530263566_613638566_5998703_8353951_n.jpg

164879_500530263566_613638566_5998703_8353951_n.jpg

:)

Tamamini oku