Etiket - Osmanlı

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Çarşamba, Ağustos 10 2011

Piliç Topkapı (Osmanlı saray mutfağından)

DSCI2527.JPG

DSCI2527.JPG

DSCI2529.JPG

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MÜSİAD'ın düzenlediği iftar yemeğinin ardından konuştu.

Çiçek gibi bir konuşma yapan TBMM başkanı çiçek,Buna ihtiyacı olan gençlerimiz var, ekmeği ihtiyacı olan insanlarımız var, hayrı başka şekilde de verebiliriz dedi.Bu konuşmayı yaptığı yerde bir iftar davetiydi:)Ramazan ayında sorumlulukların hatırlanması gerektiğini, bunların başında Türkiye'nin çevresinde, bölgesinde ve dünyada ihtiyaç sahibi olan insanların olduğunu hatırlattı ve devam etti...

Şu gün yemeyerek mutfağa geri gönderdiklerimizin zerresine muhtaç insanlar var. Gerçekten Ramazanda bir iftar furyasıdır gidiyor. Bir öz eleştiri yapmamız lazım. Emin olun bu işi başka bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Buralara gelmesek konumumuz elvermiyor, gelsek vicdanımız el vermiyor dedi..

Haberci edasıyla konuşmuş olabirim ama bence önemli bir konuydu sözetmeden geçemezdim.Kendilerini bu hatırlatmadan ötürü tebrik ediyorum ve osmanlı saray mutfağına ait bu yemeğin püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

Osmanlı mutfağının önemli yemeklerinden biri. Bazı yerlerde göğüs etiyle yapılsada özelliği but ile yapılması.Malzeme ve tarifi uzun gibi görünsede yapılış aşaması zor değil.Üzerine kullanılan sosun köriyle yapılması lezzetine lezzet katıyor bilginize.Ama yok ben körili sos sevmiyorum diyorsanız,1 tatlı kaşığı biber,bir tatlı kaşığı domates salçasını sulandırarakta sosunu hazırlayabilirsiniz.Fakat sosun içine asla sarımsak kullanmayın.Sos içinde kullanacağınız sarımsak iç pilavın lezzetini geride bırakacaktır,buda hoş olmaz.

Yarının tarifi bugünkinden daha iyi olsun efendim!Gelelim lezzetli tarifimize:

Tamamini oku

Çarşamba, Nisan 13 2011

Hürrem Sultan Osmanlı Mutfağından

rsz_dsci1249.jpg

rsz_dsci1249.jpg

Gündemde Hürrem var die yapmadım tabi bu yemeği.Osmanlı mutfağını çok seviyor ve bildiğim kadarıyla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Hani şunuda itiraf etmeliyimki; Hürremin canı bıldırcın dolması çektiğinde benimde aklıma gelmedi değil=)Osmanlı mutfağının pideleri,kepapları, çorbaları,tatlıları tatlı demişken Ayvalar bitmeden ayva tatlısı yapıp ekleyeceğim buraya da kısmet olursa.Birde ayva helvasını tabi..

Tamamini oku