Etiket - Nasıl Pişirilir

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Cumartesi, Nisan 16 2011

Zerdeçallı Kereviz Çorbası

rsz_dsci1029.jpg

rsz_dsci1029.jpg

Çorbanın resmi iştahaçıcı görünmeyebilir sizi yanıltmasın gerçekten çorbalarımın lezzeti meşhurdur.Hatta kendini zorla yemeğe davet ettiren aile büyüğümüz olan amcalar bile var.Sen bir çorba yapsan bize yeter deyip gönlümü alan.Bende misafiri çok sevdiğimden bu durumdan hiçte şikayetçi değilim. Zeytinyağlı kerevizlerin içini kullanıp yaptığım bir çorba.O kadar masum bir çorbaki bebeklere dahi içirilebilir:)İçinde acı baharat olmaması çok güzel.sadece zerdeçal var ve zerdeçalın faydaları say say bitmeyecek kadar çok. İşte bazıları:

Tamamini oku

Zeytinyağlı Portakallı Kereviz

rsz_dsci1023.jpg

rsz_dsci1023.jpg

Aslında iki hafta önce yapmıştım bu yemeği ama siteye eklemediğimi bugün farkettim.Normalde zeytinyağlılar soğuk yeniyor ama biz ılık yemeyi tercih ediyoruz.Kerevizlerin içini oyduğunuzda içi ziyan olacak diye endişelenmeyin.İçindende mis gibi bir sebze çorbası veya kereviz çorbası yapabilirisiniz.Ben iç kısımlarından zerdeçallı bir çorba yaptım.Asla israf etmiyoruz.Bu malzemelerle kerevizin içini oymadan,aynı boyutlarda küp küp kesipte pişirebilirsinizde.

Tamamini oku

Çarşamba, Nisan 13 2011

Falafel ( Nohut Köftesi )

rsz_dsci1119.jpg

rsz_dsci1119.jpg

Falafel bir ortadoğu yemeği..Özellikle Lübnan ve suriye mutfağında önemli bir yere sahip.Kuru bakliyatlarla köfte fikri cidden çok güzel.Özellikle et yemeyen,sevmeyenler için güzel bir protein kaynağı.Değişiklik yapmak adına içine havuç gibi şeyler eklemeyi uygun görmüyorum ben.Pide ekmeğinin içine biraz yeşillik ve domatesle çok güzel oluyor.

Sadece kötü bir yanı mutfağınızda balık pişirmiş kadar oluyorsunuz kokusundan ötürü.Ama lezzet on numara.Yeşil mercimekten yaptığım izmir köftesi şeklinde olanlarıda payşlaşıcam sizlerle.Şimdi tarife geçiyorum.

Tamamini oku