1-DSCI4426-001.JPG

1-DSCI4426-001.JPG

Nostalji; geçmişe duyulan özlem demektir. Bir şeyi yaşar, geride bırakır ve güzel bir hatıra olarak anar hatta “ keşke yine olsa” diye düşünürsünüz.

Yazar,böyle tanımlıyor Nostalji'yi...

Fakat,konu yemek olunca o tadı yakalamak hiçte zor değil.Biraz 80'li yıllara dönecek olursak,kek kalıplarının öyle her evde olmadığı,hazır pasta keklerinin bulunmadığı o dönemlerde,iyi ki bisküvi varmış.O şartlarda bile pasta yapmayı seviyormuş kadınlar:) Hatta bisküvi olmadığında AMONYAKLI BİSKÜVİ hazırlanıp onunla yapılırdı. Haliyle Annemin bize yaptığı bu pastanın tadı hala damağımda.Garip olan ise,benim bu pastayı hiç denememiş olmam:) Kızımın isteği üzerine hemen Annemi aradım.O da göz kararı bir tarif verdi:) Sonrasında Meral abla'mın tarifiyle denedim.

Güzel mi güzel,her lokmasında sizi geçmişe götürüp tatlı hayallere daldıran,çocuklaştıran bu pastayı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Unutmadan,pasta kıtırını çok severim.Gülale'de yıllar evvel rastladığım bu yazıyı da.

O 'na kızgın olduğunu biliyorum. Neden şunu denemeyesin?

Ona bir mektup yaz. Bütün duygularını dök. Öfkeni ve hayal kırıklığını anlat. Hiçbir şeyi gizleme. Sonra mektubu bir çekmeceye koy. İki gün sonra oku. Hâlâ yollamak isteyecek misin?

Ben öfkenin ve pasta kıtırının iki gün sonra yumuşadığını öğrendim...

Çok güzel değil mi?

Bir sonraki tarif bu tariften daha güzel olsun.Damaktan Kalbe'yi gözlemeye devam edin...Ve varsa o yıllara dair anılarınız bizimle paylaşın efendim:) Yorum bölümünde yorumlarınızı görmek inanın beni çok mutlu edecek.

1-DSCI4403.JPG

1-DSCI4428.JPG