Etiket - Mantar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Cuma, Nisan 8 2011

Kremalı Mantar Çorbası

rsz_dsci0956.jpg

rsz_dsci0956.jpg

Mantar çorbasını çok severim.Yalnız bilemedim neden, erkekler bu çorbayı pek sevmiyo.İllede ekşili çorbalar yada mercimek.Ama ben çok seviyorum.

Mantar çorbasına bazen o kadar çok şey katıyorlarki gerçek tadı kalmıyor.Mantar çorbasıysa bu eğer, mantarın o kendine has yoğun kokusunu hissetmeli insan.Kaşığı ağzınıza yaklaştırdığınızda ilk önce kokusuyla sizi kendine çekmeli.Ben öyle et bulyon,baharatlı tuzlar gibi maddeler eklemiyorum bu tür kremalı çorbalara.Arpacık soğan ekleyince öyle şeylere gerek kallmıyor.Onu kavururken karamelleşip enfes bir kokusu çıkıyor işte o kokuyu bu çorbaya çok yakıştırıyorum.

Mmantarlar yıkanırmı yıkanmazmı bir sürü fikir atılıyor ortaya.Ben akan suyun altında hiç siyah yeri kalmayacak şekilde yıkıyorum.Mantarlar su çektiğinden yıkanmazmış kimine göre..Ben öyle olduğunu düşünmüyorum,hem çekse ne olur zaten mantarın yüzde 90'ı sudan ibaret değilmi..gıcır gıcır olana kadar yıkıyorum beyaz kalmasını isterseniz ılık suya 1 tatlı kaşığı un ekleyip haşlayabilirisinizde.Ama çorbanın içine kavurulunca daha lezzetli geliyor bana.

Tamamini oku

Salı, Mart 29 2011

Mantarlı Kıymalı Kiş

rsz_dsci0977.jpg

rsz_dsci0977.jpg

Bazen, çok önemsediğim şeyler olduğunda, bunları özel bir şekilde sunmak gayesiyle hep erteler dururum. O malzemeleri özenle kullanmak isterim. Fakat, ilk tazeliğini kaybedecek endişesiyle hemen aceleden birşeyler yapmaya karar veririm.Bu kütlür mantarlarıyla aslında çok güzel, beşamel soslu sebze sepeti yapacaktım.Kısmet kıymalı mantarlı kiş yapmakmış..Ne diyoruz herzaman: insan neyi dilerse dilesin,olacak yine kısmette olandır.Mantarların kısmetinde de kiş olmak varmış:) Bu arada aklıma gelmişken, şunu da itiraf etmeliyim.Kültür mantarı ve benzeri şeyleri hiç sevmezdim.Ancak bir dönem geldi ve insan değişir detirten bir damak tadı değişikliği yaşadım,anlamadım nasıl oldu.Neyseki; şimdi sevdiğim sebzelerin arasına girmeyi başardı bu beyaz şirin şeyler. Tarifinde karışık malzeme görülebir fakat; tadı çok güzel.Mutlaka deneyin derim;)

Tamamini oku