Etiket - Makarna

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Perşembe, Nisan 4 2013

Jülyen Bonfile & Kremalı köri soslu Makarna

DSCI2163-001.JPG

DSCI2163-001.JPG

Tüm dostlarıma,arkadaşlarıma,takipçilerime canı gönülden merhaba!

Hem kolayca pişen,hem doyurucu,hemde nefis! Ve size bir sır vereyim.Bu nefis etin içine renkli dolma biberler ve piyazlık soğan doğrayıp eklerseniz.Piştikten sonra taze soğan ve maydanoz ile tatlandırırsanız...Ve tabiki tortilla veya lavaş ekmeği ile servis ederseniz nefis mi nefis bir meksika yemeği fajita yemiş olacaksınız.(İşte bu harika)

Azıcık bilgi!

Bonfile ile antrikot etini karıştırmayın.Bonfilo-kontrfile-antrikot.Hayvanın sırt bölgesinde bulunan bu etler lifli birer kastır.Ben en çok Bonfile ve Antrikot kısımlarını kullanmayı severinm.Günüzmüzde tavuğun kemiksiz etinede bonfile diyorlar ya neyse:) Siz et konusunda bilgili iseniz kasabınız bile size kazık atamaz.Bu tarz etler azlığından dolayı değildir kıymeti.Çok çabuk piştiği ve sadece mühürleme işlemi gerçekleşse bile afiyetle yendiğinden dolayı...Eğer bu tarz et kullanacaksanız,sakın ha etinizi dövme işlemi uygulayıp üzmeyin:) O zaten güzelce yumuşacık pişecektir.Dediğim gibi etinizi iyi tanıyın! normal bir eti bile kasabınız evire çevire dövüp şeklini şemalini kalıbına uydurup size bonfile diye satabilir.Dana eti diye at etleri satıldığına göre? Haksızmıyım?

İnt Bilgi

 • Kontrolfile
 • Bonfile
 • Nuar
 • Kontrnuar
 • Sokum
 • Tranç
 • Yumurta
 • Antrikot
 • Bodigo
 • Döş
 • Pençeta
 • Kürek
 • Gerdan

Bu parçalar arasında gerdan, pençeta, döş ve kürek kısımları hayvanın daha çok hareket eden kısımları olduğu için daha serttir ve genellikle kıyma olarak kullanılırlar. Nuar, kontrnuar ve bodigo (but) kısımları haşlanarak yenmeye uygundur. Yumurta, tranç ve sokum kısımları kuşbaşı et olarak kullanılır. Bonfile, kontrfile ve antrikot kısımları ise dana etinin en yumuşak kısımlarıdır, dolayısıyla ızgara için mükemmeldir.

Şimdi,tarif zamanı!

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 11 2011

Sebzeli Fırın Makarna

rsz_dsci1998.jpg

rsz_dsci1998.jpg

Haydi bismillah,kolları sıvadım...

Bu tarifimle beraber, eklenecek başka başka tariflerimi kısmet olursa (Allah neyi nasip eder bilinmez )Ararştırmacıyazarlar.com'da da sizlerle paylaşacağım.Birazda heyecanlıyım aslında..İç sesim diyor: ( Birazmııı..!! ) Orada yazı yazan arkadaşların yazılarını incelediğimde,hepsinin birbirinden güzel ve anlamlı yazılarıyla karşılaştım ve birazda çekindim.Neden mi? İster yemek yapın,ister çocuk bakın,ister eğitmenlik yapın isterseniz bahçenizde domates-biber ekin. Ama mutlaka insan yapabileceği kadarını üstlenmeli.Düsturum bu oldu herzaman.O yüzdende yapabildiğim en iyi şeylerle uğraşıyorum.Annelik ve yemek pişirmek.Bana bu tekliften bahseden sevgili Suna'ya da aynen şöyle söyledim.Ben yazar değilim ama...Oda bana: Yazarlık değil,yaptığın en iyi şeyi yapıcaksın.Mutfağında pişirip taşırıp bizimle paylaşacaksın.Bu konuda kendine güvenmiyormusun? Evet dedim ben bunu yapabilirim,hatta yapıyorum.( Tevazu nerede şuan bilmiyorum) =)

İşte bu..!

İtiraf etmeliyim ki; Yemek yapmak benim için bir aşk.Bu aşka doymak bilmiyorum.Küçüklüğümdede durum bundan farklı değildi.İlk önceleri eve yorgun gelen annem için girdim mutfağa( o çok kızsada ) sevinsin istedim,Sevindide.Biraz büyüdüğümde arkadaşlarımla paylaştım bildiklerimi onlara tattırıp mutlu oldum.Sonrada kendimi, mutfakta çocuklarına enfes yemekler pişiren bir anne olarak hayal ettim...Oldumda,( Rabbime şükürler olsun)Herşey özümüze,gönlümüze bağlı,insan ne olmayı istediyse o oluyor efendim.

Gelelim lezzet köşemize: İşte tarifi..!

Tamamini oku