Etiket - Mahlepli

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Çarşamba, Haziran 1 2011

Mahlepli Tuzlu Kurabiye

rsz_dsci0634.jpg

rsz_dsci0634.jpg

Güzel bir kalemden çıkmış çok anlamlı bir yazı. Bir bölümünüde sizlerle paylaşmak istedim.Sizde benim gibi okurken derin düşüncelere dalabilirsiniz...Peki ya gerçekte durum böylemi? Buyrun hep beraber okuyalım..

Meğer biraz su-i zan, gayet iyiymiş bazen…

Tatlı sözlerle gönül çelen ay yüzlü biri, kötü niyetli ve hasta kalpli olabilirmiş. Zayıf sandıkların aslında pek güçlü, neşeli sandıkların aslında pek dertli, düşünceli sandıkların aslında pek kaba ve bencil çıkabilirmiş. O halde, güzeller güzeli Habib-i Kibriya’nın tavsiyesi üzere, zannın çoğundan sakınmakla beraber, kenarımda köşemde hep, azıcık su-i zannı, tedbir mahiyetinde bulundurmam, bazen iyi olabilirmiş.“Zannın çoğundan sakının!” ifadesi, pek kapsamlı. Şöyle ki: Sadece su-i zannı değil, hüsn-i zannı da kapsar. Temelli hüsn-i zan, bazen ölçüsüz bir saflık ve körlük olabileceği gibi, temelli su-i zan da, aynı şekilde ölçüsüz bir güvensizliğe götürebilirmiş. O halde, zanda da itidal pek önemliymiş. Vaktiyle biri, kardeşinden zarar görüp, bedbaht olmuştu. Sordum:

-Sana zarar veren hasta kalpli insana, neden tedbirle yaklaşmadın a güzel?

Cevabı pek derinden ve dertli geldi:

-Çünkü hiç zarar ummadım. Çünkü hasta olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü hep güzel baktım. Çünkü olanları hep kendimden, kendi zaafımdan bildim. Elbette nefsimi kayırmamış ve kendimdeki hataları görmüş olmam güzeldi; fakat ben, kendime su-i zan ettiğim kadar, karşımdakine su-i zan etmedim. Muhatabıma hüsn-i zanda aşırı gittim.

En önemli bir başka hatam da şuydu: Kötülüğe uğramak hiç aklıma gelmediğinden, korkmadım. Bence öyle bir beldedeydim ki orada arsız da hırsız da olmazdı. Adı kardeş olandan, kalleşlik umulmazdı. Buna inanmıştım. Korku ne zaman oldu? “Acaba?” demeye başladığım zaman. Ben, kendim için bunu çok söyledim; ama muhatabımdan hiç şüphelenmedim. Kendi mekrimden emin değilken, onunkinden emindim. Onu neden kayırdım? Çünkü o Müslümandı. Çünkü onu sevmiştim. Sevgi müsamahayı ve ümidi perçinledi de, defalarca affettim. Yanlışından vazgeçer, diye bekledim.

Neslihan Nur TÜRK..

Vee Damaktan Kalbe derki; Zayıfız,insanız,kendimiz olarak kalabilmek çabasındayız..Oysaki nasıl davaranacağımız bizim elimizde..Burası dünya, malesef hepimiz yaşıyoruz böyle durumlar..Yinede ümit var olalım inşallah..!

Kurabiye tarifine gelince...

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 9 2011

Mahlepli Çatal Kurabiye

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0637.jpg

Bu defa biraz acele yaptığımızdan kurabiyelerimizin arası açık olmadı ama lezzeti aynıydı.Eğer ağızda dağılan akşam çay içerken atıştırmalık bir şey arıyorsanız işte tam size göre bir tarif.Anneme göre hava almayan kutuda sakladığında 1 hafta aynı lezzetle kalabiliyormuş.Bizde bayatlamaya fırsat kalmıyor,hem çocuklar hemde misafir yoğunluğumuz sebebiyle , nekadar sürede bayatlıyor bilemedik doğrusu=)

Tamamini oku