Perşembe, Temmuz 28 2011

Sacda Kuru Yufka

DSCI2334.JPG

DSCI2334.JPG

DSCI2337.JPG

KATLAMA YUFKA

Ramazan'a çok az bir zaman kala hazırlıklarda tamamlanmak üzere.Aslında bi bakımada kurtarıcı denebilir bu yufkalara.Eğer sahur için geç kalmışsanız ve çok az zamanınız varsa, 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir börek yapabilirsiniz.İster tavada ister fırında içine dilediğiniz iç harç kullanarak yapılabilir.

5 kg undan 40-45 adet yufaka çıkıyor.Ben 15 kg undan 120 adet yufka yaptım.Birazdaha fazla çıkabilirdi fakat yarısını katlama yufka yaptığım için böyle oldu.Katlama yufkanın hamurunu diğerinden biraz daha büyük tuttum.Tavada kızaracağı için tavanın boyutuna göre ayarladımki sahurda uykulu uykulu sorunsuz yemek hazırlayabileyim...

Fakat duygularımız hat safada şu ara...Dünya açlıkla mücadele ederken,daha sahip olduğum bir çok şeye yeterince şükür edemezken,halis bir niyetle çıktığım bu yolda yeni tarifler eklemeye utanıyorum! Elbetteki bildiklerimizi paylaşmak,paslaşmak adına açtım bu siteyi ama,içim sızlıyor...Lütfen bu güzel ayı bereketine ve Rabbimize güvenerek elimizden ne kadar ne geliyorsa yapalım.Görmemezlikten gelmeyelim en azından samimi dualarımızda unutmayalım.

Ramazan! Sahici ve ilahi gündem. Dahası Ramazan şahidimiz.

Kim istemez; "Ramazan şahit olsun ki ben onu o da beni tuttu!" demeyi?(Mustafa İslamoğlu)

Bereket,huzur ve mutluluk eşliğinde,güzel dualar ve dileklerle başka tariflerde buluşmak dileğiyle.Odun ateşinde pişmiş kuru yufka,işte tarifi:

Tamamini oku

Cuma, Mayıs 6 2011

Kuru Patlıcan Biber Dolma

rsz_dsci0866.jpg

rsz_dsci0866.jpg

rsz_dsci0875.jpg

Baharın geldiğini bahçelerde kendi kendine çıkan bu yabani menekşelerden anlarız.Bu menekşeler açtımı baharda gelmiş sayılır.Bu fotoğrafı çektiğim 3 hafta oluyo nerdeyse.Unutulmuş gitmiş resimlerin arasında.Bahar geldimi sizinde malumunuz,kış için hazırlanan ne varsa hemen ilk fırsatta elimizde kalan bu ürünleri bitirme telaşına gireriz tıpkı Annem gibi:)

Kuru patlıcan ve biberleri diyarbakırdan Fatma abla hem anneme hemde bana yollar saolsun.Birde arada sorar, canım bittiyse yine yollayayım der.Diyarbakırın güneşinde kuruyan dolmalık malzemeleri karadenizde muhafaza etmek zor oluyo ama,o güzel kuru kokusunu kaybetmesin diye hiç hava almayacak şekilde saklıyoruz.Farklı kültürdeki insanlarla tanışıp akraba olmanın keyfide bir başka tabi:)Soğuk çorbaları,ekşili kuru dolmaları,nefis içli köfteleri bu sayede öğrendik. Hikaye bile yazılabilir bu konuda..Birgünnn bir diyarbakırlıyla bir laz yolda karşılaşmışlar gibi:))

Aslında bu dolma ne zeytinyağlı nede etli. Annem içinde et varmış gibi salçasından reyhan otuna kadar kadar kullanıyor içinde.sadece tenceredeki halini fotoğraflayabildim.Kokusuna kapılınca kimin eklına gelirki resim:)Anladığınız üzere annemin kuru dolması bu. Tarifi şöyle:

Tamamini oku