Etiket - Kurabiye

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Pazartesi, Aralık 10 2012

Üzümlü Kurabiye

DSCI4158.JPG

Kahvelik çaylık,ağızda dağılan nefis bir kurabiye tarifi.

DSCI4158.JPG

DSCI4145-001.JPG

DSCI4157.JPG

Başka ikramlıklarınız varsa bile,ona da yer açın tabağınızda...Sabah kahvaltıda yenmemiş haşlanmış yumurtanızı bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

sıra tarifte,

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 1 2011

Mahlepli Tuzlu Kurabiye

rsz_dsci0634.jpg

rsz_dsci0634.jpg

Güzel bir kalemden çıkmış çok anlamlı bir yazı. Bir bölümünüde sizlerle paylaşmak istedim.Sizde benim gibi okurken derin düşüncelere dalabilirsiniz...Peki ya gerçekte durum böylemi? Buyrun hep beraber okuyalım..

Meğer biraz su-i zan, gayet iyiymiş bazen…

Tatlı sözlerle gönül çelen ay yüzlü biri, kötü niyetli ve hasta kalpli olabilirmiş. Zayıf sandıkların aslında pek güçlü, neşeli sandıkların aslında pek dertli, düşünceli sandıkların aslında pek kaba ve bencil çıkabilirmiş. O halde, güzeller güzeli Habib-i Kibriya’nın tavsiyesi üzere, zannın çoğundan sakınmakla beraber, kenarımda köşemde hep, azıcık su-i zannı, tedbir mahiyetinde bulundurmam, bazen iyi olabilirmiş.“Zannın çoğundan sakının!” ifadesi, pek kapsamlı. Şöyle ki: Sadece su-i zannı değil, hüsn-i zannı da kapsar. Temelli hüsn-i zan, bazen ölçüsüz bir saflık ve körlük olabileceği gibi, temelli su-i zan da, aynı şekilde ölçüsüz bir güvensizliğe götürebilirmiş. O halde, zanda da itidal pek önemliymiş. Vaktiyle biri, kardeşinden zarar görüp, bedbaht olmuştu. Sordum:

-Sana zarar veren hasta kalpli insana, neden tedbirle yaklaşmadın a güzel?

Cevabı pek derinden ve dertli geldi:

-Çünkü hiç zarar ummadım. Çünkü hasta olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü hep güzel baktım. Çünkü olanları hep kendimden, kendi zaafımdan bildim. Elbette nefsimi kayırmamış ve kendimdeki hataları görmüş olmam güzeldi; fakat ben, kendime su-i zan ettiğim kadar, karşımdakine su-i zan etmedim. Muhatabıma hüsn-i zanda aşırı gittim.

En önemli bir başka hatam da şuydu: Kötülüğe uğramak hiç aklıma gelmediğinden, korkmadım. Bence öyle bir beldedeydim ki orada arsız da hırsız da olmazdı. Adı kardeş olandan, kalleşlik umulmazdı. Buna inanmıştım. Korku ne zaman oldu? “Acaba?” demeye başladığım zaman. Ben, kendim için bunu çok söyledim; ama muhatabımdan hiç şüphelenmedim. Kendi mekrimden emin değilken, onunkinden emindim. Onu neden kayırdım? Çünkü o Müslümandı. Çünkü onu sevmiştim. Sevgi müsamahayı ve ümidi perçinledi de, defalarca affettim. Yanlışından vazgeçer, diye bekledim.

Neslihan Nur TÜRK..

Vee Damaktan Kalbe derki; Zayıfız,insanız,kendimiz olarak kalabilmek çabasındayız..Oysaki nasıl davaranacağımız bizim elimizde..Burası dünya, malesef hepimiz yaşıyoruz böyle durumlar..Yinede ümit var olalım inşallah..!

Kurabiye tarifine gelince...

Tamamini oku

Cuma, Mayıs 6 2011

Kokostar Kurabiye

rsz_1dsci1592.jpg

rsz_1dsci1592.jpg

Kurabiye yapmanın kendine has bir zevki eğlencesi vardır.Çocuk misafirlerede, büyük misafirlerede hitap ediyor.Kahve yanına yakışanından tutunda çayla sütle yenen birsürü güzel tarif var.Bana göre,atıştırmalık iyi fikirler arasında yer alıyor.

Küçükken en çok kurabiye pişirmeyi severdim.Çokta güzel olurdu. Tabi sonradan anladımki Annemin mis gibi tereyağları ile yapılan kurabiyeler nasıl olurda kötü olabilirdiki.Bizim zamanımızda Susam sokağı adlı bir program vardı.Orda en çok sevdiğim Edi-Büdü ikilisi ve kurabiye canavarıydı:) Edi benim sevimli kahramanımdı.Kurabiye canavarı ise mavi tüylü canavarlığını sadece masum kurabiyeler üzerinde denyen pörtlek gözlü bir kukla.Laf aramızda,onun taklidini yapmaktan çok hoşlanırdım:)) Amcamın eşi yengem öyle çocuk ruhlu bir kadındırki, akşama kadar bana taklit yaptırır benle beraber gülerdi.Yine yengemin bizde olduğu bir gün.Annem mis gibi bir Anne kurabiyesi pişirmiş ve sofra örtüsü serdiği yerde yememizi tembih etmişti.Yengemin kurabiye canavarı nasıl konuşuyordu demesiyle kardeşlerimide ayartıp sofra örtünü başımızın üzerine koyup tüm kurabiyeleri en vahşi şekilde yemiştik.Tabi yengemde bizde çok eğlendik eğlenmesinede.....Annemin odaya girmesiyle beraber son gülen iyi güler sözünü bizzat yaşamıştık:)) Gün geldi devran döndü Anneme hak verdim tabi:)Hala hatırlar ve güzleriz.O yüzden kurabiye yapmak basit birşey olmamalı KURABİYE PİŞİRMEK BİR SANATTIR AYNI ZAMANDA:)) Tamam tamam abartmıyorum Tarifi şöyle:

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 9 2011

Mahlepli Çatal Kurabiye

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0637.jpg

Bu defa biraz acele yaptığımızdan kurabiyelerimizin arası açık olmadı ama lezzeti aynıydı.Eğer ağızda dağılan akşam çay içerken atıştırmalık bir şey arıyorsanız işte tam size göre bir tarif.Anneme göre hava almayan kutuda sakladığında 1 hafta aynı lezzetle kalabiliyormuş.Bizde bayatlamaya fırsat kalmıyor,hem çocuklar hemde misafir yoğunluğumuz sebebiyle , nekadar sürede bayatlıyor bilemedik doğrusu=)

Tamamini oku

Pazar, Mart 27 2011

Tahinli Cevizli Kurabiye

DSCI0635.JPG

DSCI0635.JPG

Hafta başından beri müthiş bir yorgunluk içindeyim. Kafamı kaldıramıyorum desem yeridir..Bahar ayı demek polen demek benim için.Ve saniyede iki defa hapşırabiliyorum, o yeteneğe sahibim.Uzmanlar astım hastaları için konuşmaya başladı bile,dikkat etmek en iyisi..Zaten dikkat etmemek elde değil ister istemez kendinizi koruyorsunuz:)Neyseki alıştım artık ben...ilk yıllar Astım nedir,nasıl korunulur pek bilgim yoktu,artık bir uzman doktor kadar bilgiye sahibim bu konuda:)

Kurabiyem; kahvenin ve çayın yanına çok yakışan bir kurabiye özellikle kahvenin:) Tahini oldum olası çok severim salatada,kurabiyede,keklerde,ekmeklerde,sabah kahvaltılarında... Birde kalorisi yüksek olmasa varya bağrıma basabilirim o derece seviyorum yani..neyseki arada sırada yapıyorum bu kurabiyeyi..Aslında bir bakıma masumda sayılabilir içinde margarin yok,yumurta yok daha ne olsun tahinede şifa tarafından bakıyorum ben masumane yani:)

Bu kurabiyeleri kızımın doğum gününde yaptım..Aslında özel günleri oldum olası hiç sevmem ama kızım 4 yaşından beri kendi doğum gününü kendi tertipliyor banada haliyle ikramlıkları hazırlamak düşüyor..Her yıl bu yıl son Anne daha kutlamayacağım der:)) Neyseki işe birde bu taraftan bakınca güzelde oldu hani..Tüm aile biraraya geldi Anneanne,Babaanne eş dost derken birarada yemek yiyip sohbet etmenin keyfine varmış olduk...Hediye almadım sadece kızımı öptüm ve saçlarını halasının ona hediye ettiği maşayla bi güzel süsledim:)Gecenin bitiminde sende yoruldun Annecim dedi,ben de izzeti ikramı bilirsin hep severim iyide oldu dedim..

Bazen hatırlıyorumda bebekliğini,çocukluğunu ne kadar yaramaz aksi bir bebekti..Biri bana büyüdüğünde sakin hanımhanımcık bir kız olucak deseydi inanmazdım:) Hatta bazen bu senin kızınmı ne kadar sakin diyenler bile oluyor..Canım kzım benim,Rabbin rızasında nice nice güzel senelere inşallah..Çocuklarıma göre yaptığım her kurabiyenin adı Anne kurabiyesi.. Şimdi tarife geçiyorum efenim Tahinli cevizli Anne kurabiyesi:)

Tamamini oku

Cuma, Mart 4 2011

Şeftali Kurabiye..

DSCI1145.JPG

DSCI1145.JPG

Kurabiyelerden ilk tarifim; çocuklarımın çok sevdiği ŞEFTALİ KURABİYE ile başlamak kısmet oldu..Bu kurabiyelerin hem yapımı çok eğlenceli hem de, çocukların kurabiyeleri gördükleri zamanki heyecanları paylaşılmaya değer diye düşündüm:) Servis yaparken siz; evinizde sepete benzeyen bir şey varsa onu kullanın daha güzel olur..benim elimde bu ekmek sepeti vardı bunu kullandım..ben yaprak kısmını(çimşir) diye bir ağacın yapraklarını kullandım..Renklendirmek için gıda boyası kullanmayan arkadaşlara küçücük bir tavsiye etmeden de geçemeyeceğim:) kırmızı rengi elde etmek için kızamık şekeri sarı renk içinde zerdeçaldan yardım alabilirsiniz;)

Tamamini oku