Cumartesi, Mayıs 28 2011

Hurmalı Kap Kek ( Cup Cake )

rsz_dsci1645.jpg

rsz_dsci1645.jpg

Cup Cake Hey rabbi kerimim =) efendim kap keklerime cupcake gibi bişey söylemek istemiyorum zira mübarek bir kek..Hurmalı kekimin enerjisine enerji katsın diye birde krem çikolata ile kapladım.Hurmayı o kadar severimki ailem ve arkadaşlarım çok iyi bilirler.Kimin yakını hac,umre yapsa benim için alıp bizzat bana ulaştırır=) Mutfak kedisi gibi etrafı gözlediğim bir gün çekmecenin birinde bulupta nasıl sevindim nasıııll=) Bir ara düşündüm,yesemmi yok yok kek yapsam yok yesem derken en sonunda kek yapmaya karar verdim tabi..Aylardır burada olmayan ve kelamlarıyla içimi ısıtan,güzel kalbi ile herzaman yanımızda olan Gökçen teyzemede hoşgeldine giderken götürmek için güzel bir fikir olur diye düşündüm..Ama olmadı evde yoktu malesef.. Bizde dayanamadık Emirle bir sana bir bana, iki Emir'e bir bana, üç Emire bir bana yaparak azalttık=) Olsun yine yaparız ve ziyaretimize kaldığımız yerden devam ederiz inşallah..

Tamamini oku

Cumartesi, Mayıs 21 2011

Damla çikolatalı Cevizli Kek

rsz_dsci1670.jpg

rsz_dsci1670.jpg

rsz_dsci1673.jpg

Duamdır; Bize verilen ni'metlere hakkıyla şükür etmek.Afiyetle muhabbetle sevdiklerimizle beraber paylaşmak.Eş,dost,muhabbet olmassa yapılanların lezzeti neye yararki? Sunduğumuz dostlukla beraber, samimiyet ve muhabbet bir fincan acı kahveye bile ne anlamlar yüklüyor öyle değilmi?Gün geçmesinki yeni birşey öğrenmeyelim,öğreniyoruz..Kaç yaşında olursak olalım hayat devam ettikçede bu böyle sürüp gidecek.Zaman yeni şeyler öğretsede bize, bazen insan sevdikleriyle beraberken yapılan şeyleri hatırlar ve eskiye döner. İşte bende öyle birşey yaptım..Tadı unutuluyor aslında ama hatıralar hep kalıcı olan.İnsan sevdiği insanlarla doya doya,duya duya yaşamalı yapılan bir dilim kekte güzel anılar hatırlanmalı..

Tamamini oku

Cumartesi, Mayıs 7 2011

Muhallebisiyle Pişen Kek

rsz_dsci1611_1_.jpg

rsz_dsci1611_1_.jpg

Çilekli karamelli hali

rsz_dsci1615.jpg

Sadece karamelli

Dün Sevgili arkadaşım Öznur'un Nefis sütlaçlarına bakınırken,hemen kek pasta bölümünede bakmadan ayrılamadım sitesinden.Aman Allahımm ! dedim daha yazısını dahi okumadan.İçine kakao kaçmış herşey benim aklımı başımdan alır..Bir an mutfağa girdim bakındım malzemelerime sütüm çok azdı erteledim.Ama akşamı zor ettim mutlaka denemeliyim dedim.Öyleki; akşam yemeği,derken bulaşık vs...saat oldu 11:00. Hemen girdim mutfağa yoksa mümkün değil uyuyamazdım:) Muhallebisini pişirdim.Muhallebi soğurken kendime güzel bir kahve pişirdim biraz kitap okudum.Baktım muhallebi soğumuş koyuldum hemen kekimi çırpmaya.Tam çırpıyorum mikserim birden durdu, çok istiyorum ya aksilekler illaki çıkacak.Vazgeçtimmi? asla =)) Hemen blender'ın yumurta çırpıcıyla devam ettim allahım ne acayip birşey birden kek karışımına boyandım:) ee yine yılmadım tabiii ama bir yandanda gülüyorum halime tam komediyim.Sonra hemen el çırpıcını aldım elime inanırmısınız bazen teknolojiden uzak kalmak en iyisi.Gözünü seveyim senin,canım bitanem gibi övgüler söylenerek el çırpıcıma kekimi misler gibi çırptım:) saat 12 gibi kekin tadına bakıp rahat bir nefes aldım:)

Sıcak çikolatalı kek tadında enfes bir kek,pasta ...

Öznur'un Sitesi

www.tarifkolik.com

Tarifimi ? şöyle:

Tamamini oku

Çarşamba, Nisan 13 2011

Gökkuşağı Kek ( Nam-ı diğer Zebra Kek )

rsz_dsci1263.jpg

rsz_dsci1263.jpg

Kekin yeşil rengini elde etmek için ıspanak,pembe renk için çilek püresi ve çok az miktarda kızamık şekeri ekledim.Kahverengi bölümü için ise kakao ve krem çikolata kullandım.Çikolata ilave etmeyebilirisniz fakat; lezzet açısından farklılıklar olacaktır.Aslında turuncu renkte elde edicektim zerdeçal ve biraz kızamık şekeriyle,son anda vazgeçtim.Çırptığım keki üç ayrı kaba ayırdıktan sonra gözüm korktu açıkçası:=) Mutfağı darmadağın etmeyi başaran ve hiç korkmayan ben bile vazgeçtim. Belki bidahaki sefere öyle yaparım. 30 cm çapında bir tepside pişirdim borcam tepsinin büyük yuvarlak olanında.Yumuşacık mis kokulu bir kek oldu.

Tamamini oku