DSCI2016.JPG

DSCI2016.JPG

Ramazan'a hazırmıyız?

Ramazan ayı yaklaşırken bir iç neşe ve huzurla hazırlıklara da başlanır.Böreklik kuru yufkalar,elde yapılan erişteler ve tatlı çeşitleri gibi..Peki ya ruh dünyamızla hissiyatıımızla hazırmıyız?

Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir.Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 183-184)

Ramazan ayının yaz ayına gelmesi hasebiyle birçok kişi kendince bahanelere sığınıp bu rahmetten nasiplenemiyor malesef...Rahmet diyorum çünkü;Zamanın zorluğunda ve ayakların kolaylıkla kaydığı,imanı elimizde tutmanın bir avuç köz tutmakla aynı olduğu şu devirde İŞTE KALBİMDEKİ İMAN RABBİM! diyebilmenin huzurudur ramazan.Ortalık zaten içler acısı ben senin rızanı isterim diyebilmenin kulluğun en acizliğinde Rabbimize sığınmaktır aslında...Gelin Ramazan'a en halis duygularımızla hazır olalım...

Ramazan dedimde şimdi bu tatlıyla ne alaka demeyin=) Ramazanda yemek ve tatlı konusunda ipin ucunu kaçırdığımız zamanlar oluyor.Akaşam oruçlarımızı açtıktan sonra çok fazla hamurlu tatlılar tüketmeyelim.Çok ağır olmayan meyveli ve ramazan sofralarınada yakışan bir tatlı.Mevsime uygun herhangi bir meyve ilede yapabilirsiniz.Krema yerine beyaz çikolata kullanabilirsiniz.

Meyvenin serinliğini hissedeceğiniz hafif bir tatlı,buyrun tarifi: