rsz_dsci1558.jpg

rsz_dsci1558.jpg

Bazen ani bir kararla pizza yapmaya karar verilir ama en güzel pizza hamuru 1-2 gün öncesinde hazırlanıp buzdolabında bekletilen pizza hamurudur.Böyle önceden hazırladığınız hamurla yaptığınızda farkını hissedeceksiniz.Profesyonel olarak bu işi yapmak için taşfırın yada özel fırın şart. Daha güzel oluyor ama tart kalıbındada sonuç mükemmel oldu.Tart kalıbının malzemesi ince yapılı olduğundan hemencik hamurun pişmesini sağlıyor.Zira çabuk pişmesse üst malzemeler kararır yanar ve lezzet açısındanda hoş olmayabilir.Böyle hamuru kalın gibi görünüyor öyle değil ama.Tart kalıbının dibi yüksek ya ondan öle görünüyor..

Hamur malzemelerini artırıp eksiltebilirsiniz.Ben mesela şu gördüğünüzden 4-5 tane yapıyorum anca yetiyor=)Çok çeşitli sofraları fazla sevmiyorum.Misafir davetlerinde yapılıyor ama oda mecburen, bazen yenmiyor bile yapılan herşey.Aşırıyada kaçtığımız oluyor hani...Allah affetsin yoklukla imtihan etmesin olmayanlarada versin inşallah.

Çok yakında Ali abinin pide salonunda taş fırında nasıl pide yapılır detaylı göstereceğim.Belki taş fırın pizzasıda yapabilirim orada.Siz en iyisimiii Damaktankalbeyi gözlemeye devam edin efenim=) ( Ünlü bir sunucunun kelamıdır )