Çarşamba, Temmuz 20 2011

Kayısılı Kap (Cup )

DSCI2016.JPG

DSCI2016.JPG

Ramazan'a hazırmıyız?

Ramazan ayı yaklaşırken bir iç neşe ve huzurla hazırlıklara da başlanır.Böreklik kuru yufkalar,elde yapılan erişteler ve tatlı çeşitleri gibi..Peki ya ruh dünyamızla hissiyatıımızla hazırmıyız?

Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir.Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 183-184)

Ramazan ayının yaz ayına gelmesi hasebiyle birçok kişi kendince bahanelere sığınıp bu rahmetten nasiplenemiyor malesef...Rahmet diyorum çünkü;Zamanın zorluğunda ve ayakların kolaylıkla kaydığı,imanı elimizde tutmanın bir avuç köz tutmakla aynı olduğu şu devirde İŞTE KALBİMDEKİ İMAN RABBİM! diyebilmenin huzurudur ramazan.Ortalık zaten içler acısı ben senin rızanı isterim diyebilmenin kulluğun en acizliğinde Rabbimize sığınmaktır aslında...Gelin Ramazan'a en halis duygularımızla hazır olalım...

Ramazan dedimde şimdi bu tatlıyla ne alaka demeyin=) Ramazanda yemek ve tatlı konusunda ipin ucunu kaçırdığımız zamanlar oluyor.Akaşam oruçlarımızı açtıktan sonra çok fazla hamurlu tatlılar tüketmeyelim.Çok ağır olmayan meyveli ve ramazan sofralarınada yakışan bir tatlı.Mevsime uygun herhangi bir meyve ilede yapabilirsiniz.Krema yerine beyaz çikolata kullanabilirsiniz.

Meyvenin serinliğini hissedeceğiniz hafif bir tatlı,buyrun tarifi:

Tamamini oku

Cumartesi, Mayıs 28 2011

Hurmalı Kap Kek ( Cup Cake )

rsz_dsci1645.jpg

rsz_dsci1645.jpg

Cup Cake Hey rabbi kerimim =) efendim kap keklerime cupcake gibi bişey söylemek istemiyorum zira mübarek bir kek..Hurmalı kekimin enerjisine enerji katsın diye birde krem çikolata ile kapladım.Hurmayı o kadar severimki ailem ve arkadaşlarım çok iyi bilirler.Kimin yakını hac,umre yapsa benim için alıp bizzat bana ulaştırır=) Mutfak kedisi gibi etrafı gözlediğim bir gün çekmecenin birinde bulupta nasıl sevindim nasıııll=) Bir ara düşündüm,yesemmi yok yok kek yapsam yok yesem derken en sonunda kek yapmaya karar verdim tabi..Aylardır burada olmayan ve kelamlarıyla içimi ısıtan,güzel kalbi ile herzaman yanımızda olan Gökçen teyzemede hoşgeldine giderken götürmek için güzel bir fikir olur diye düşündüm..Ama olmadı evde yoktu malesef.. Bizde dayanamadık Emirle bir sana bir bana, iki Emir'e bir bana, üç Emire bir bana yaparak azalttık=) Olsun yine yaparız ve ziyaretimize kaldığımız yerden devam ederiz inşallah..

Tamamini oku