DSCI1794.JPG

DSCI1794.JPG

Afilli kalıplardan sıkıldığımda,acilen kek yapmam gerektiğinde aklıma gelen ilk kek TEPSİ KEKİ....

Çocukluk yıllarımın en afilli kalıbı kağıt muffin kalıplarıydı...Hoş o yıllarda pek başarılı değildim top kek yapımında yayılırdı tepsiye:) Yine tek çare tepsiye keki döküp davul fırına sürerdim...

Kekinizden iyi sonuç almanız için:

Kek yapacağınız yumurta oda ısısında ve taze olmalı. . Teflon kalıp,teflon tepsi,aliminyum ayarı çelik tepsiler,çember kalıp,fırının kendi tepsisi en başarılı olacağınız kalıplardır...Borcam tercih edecekseniz pişirme süresi uzayacak, meyveli ve meyve şekerlemeli keklerde pişme sorunu yaşayacaksınız.

Kullanacağınız unun markasıda çok önemli.Ben yıllardır Hekimoğlu unu kullanırım.Kek,baklava,börek,helva vs...Yoğun glutenli olan bu unun yerine, gluteni daha az un ile daha güzel kekler elde edeceksiniz.Bim'de satılan un kek için ideal.

Kek pişirirken fırının ısısını sabit tutarsanız dengeli kek pişirmiş olursunuz.175 derece'de pandispanya kekleri,180-190-200 derece arası normal keklerinizi pişirebilirsiz.İlk 20 dk fırının kapağını açmayın ve kürdan testi yapmayın.Kürdan testi yapmak için,kekiniz iyice rengini almış olmalı.

Kabartama tozu, içinde sıvı olan keklerde mutlaka kullanmalısınız.Sıvı içermeyen keklerde ise yumurtanın sayısını artırarak kabartma tozu kullanmadan da kek pişirebilirsiniz.Karbonat ve kabartma tozu karışımı ilede kabartma işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

....Ve en son olarak;Asla negatif enerji ile kek yapmaya kalkmayın...Pozitif enerji keki kabarttıkça kabartıyor.Yani musmutlu olmalısınız=))) Değilseniz,Ruhunuza hitap eden bir müzik açın ve kolları sıvayın=)

Açın mutfak pencerenizi ve radyonuzun sesini,nefes alın nefes verin ve Damaktan Kalbe'yi izlemeye devam edin;)