Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.

Ben her aldığımda koca bir kavanoz dolusu alıyorum ve tüketiyorum.Gıda boyası yerine sarı rengi elde etmek için bile bu hint safranı denilen zerdeçal baharatını kullanıyorum.

TARİF:

Malzemeler: 1 tane kereviz kervizin yeşil kısımları 1 tane havuç 1 tane patates bir çorba kaşığı dolusu un tereyağ ve biraz çiçek yağı 1 tatlı kaşığı zerdeçal arzuya göre tuz

Yapılışı:

1-Düdüklü tencereye kereviz,havuç,patates,soğan ve kerevizin sapları iri iri doğranıp biraz tuz ve su eklenip güzelce pişer.Ben düdklü tencere kullanıyorum.Hem kerevizin nahoş kokusu mutfağı sarmasın hemde daha çabuk pişsin diye.

2-Pişen sebzelerin içinden kereviz sapları atılır.kalan kısmı blender'dan geçirilir.

3-Ayrı bir tencereye biraz tereyağ ve sıvı yağ kızdırılır.İçine bi çorba kaşığı dolusu unve zerdeçal ilave edilip kavrulur.Karulan una blender'dan geçirilen sebze konulup bir taşım kaynatılır.Sıcak sıcak servis edilir

AFİYET OLSUN.