Sütlü Tatlılar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Pazartesi, Aralık 10 2012

Bonibonlu Sakızlı Muhallebi

DSCI3645.JPG

DSCI3645.JPG

DSCI3646.JPG

Çok hafif,çok lezzetli,çok kolay...

Tamamini oku

Salı, Temmuz 31 2012

Karamelize Edilmiş Şeftalili Muhallebi

DSCI3584-001.JPG

DSCI3584-001.JPG

DSCI3577.JPG

Hem çok hafif hem de lezzetli.Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesiyle en çok tüketilen tatlı çeşitleri ya meyve tatlıları yada sütlü.İkisi birarada sunmakta hoş oluyor doğrusu.

Tarifi....

Tamamini oku

Çarşamba, Mayıs 16 2012

Fırın Sütlaç

DSCI1730.JPG

DSCI1730.JPG

Sevmeyen varmıdır acaba?

Peki ya ölçüyü tutturamıyorum bir türlü diyeniniz? Yemek yapmaya meraklı her kadın-erkek,eğer tariflerden deneme yapacaksa malzemenin açık seçik detaylı yazılmasını ister.Yada deneye yanıla,kendi damak tadına en uygun lezzeti keşfeder.Bende çoğu kez yemek bloglarından bir çok tarif denedim.Şunu gözönünde bulundurmakta yarar var:Pirincin ne kadar su çekip çekmediğine dikkat edin.Amerikan pirinci,yasemin pirinci gibi pirinçlerle sütlaç yapmanızı tavsiye etmem.Pilav yapacağınız pirinç tercih edin.Bu pirinçlerin kırıklarından bile olabilir.Sonra sütün yağlı olması gerekir.Yarım yağlı süt ile yada su ilave ederek sütlaç yapmayın.Hem lezzeti hemde kızarma işlemi istediğiniz gibi olmaz.

Ben ölçüyü 1 Lt üzerinden vermiş olsamda hiç 1Lt üzerinden sütlaç yapmadım.Ya 3 Lt sütten yada 5 Lt sütten bizde o derece çok sevilir.

Sütlacı kabında soğutup üzerinin kaymak tutmasını sağladıktan sonra fırına sürerseniz,üzerinin kızarması daha güzel olur.

Gelelim lezzet köşemizin tatlımı tatlı tarifine =)

Tamamini oku

Salı, Ocak 10 2012

Meyve Pelteli Muhallebili Etimek Tatlısı

DSCI1063.JPG

DSCI1063.JPG

Malzeme listesinin uzunluğuna bakmayın şip şak yapılacak bir tatlı.Üzerine sevdiğiniz herhangi bir meyve ile yapabilirsiniz.Etimek tatlısını birde böyle deneyin...

Tatlı ekşi bir lezzet...Buyrun tarifi...

Tamamini oku

Pazar, Kasım 20 2011

SUPANGLE

DSCI3239.JPG

DSCI3239.JPG

Fotoğraf çekmek bir zanaat ve ben halaa öğrenemedim=)

Dünya varolduğundan beri insan hep anlatmaya uğraşmış.Öyle olmasaydı yazılırmıydı bunca kitap...

Şimdi ne alaka demeyin,supangle ve kitap.İçimden öyle geçti bian bir kitap yazacak olsaydım adının supangle olmasını arzu ederdim.Bu tatlıyı öğrendiğimde,bildiğin muhallebi ne diye supangle olmuş bunun adı diye söylendim.Tabi sonradan farkettimki içindeki gizemli yumurta ve bir çimdik tuz onu muhallebilikten terfi ettirmiş:) Hangi dergi bilmiyorum sayfayı kopartmış saklamışım ve yıllardır aynı tarif üzerinden pişirir dururum.Kitabım olursa neden supangle olur derseniz...Çünkü insanı musmutlu eden bir tatlı.Yağmurlu günlerede,güneşli günlerede yakıştığını düşünüyorum.Hatta,eğer günün birinde babanne olursam torunlarımın evine gidincede supangle pişircem dermişim:)

Sizi çikolataya doyuran,doyururkende yüzünüzde güller açtıran bir tatlı.

Tamamini oku

Çarşamba, Ağustos 10 2011

Sakızlı Muhallebili Kadayıf

DSCI2504.JPG

DSCI2504.JPG

DSCI2496.JPG

Dışının kıtır kıtır görüntüsüne aldanmayın içi yumuşacık.

İlk gün tüketeceğinizde kadayıfın hafif kıtırlığının lezzeti ile bir gün sonra yumuşadığındaki lezzeti farklı.Her iki şekildede enfes bir tatlı.Hem çok hafif hemde yapması eğlenceli.Bu ölçülerle yapıldığında kare borcama denk geliyor.Yok daha kalın bir tatlı istiyorsanız tepsinizi biraz daha küçük seçebilirsiniz. Ya da ölçüleri ki katına çıkartın.

Sofraları şenlendirecek hafif,lezzeti ile damaklarda tat bırakacak enfes bir sütlü tatlı.Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Pazartesi, Ağustos 1 2011

Osmanlı Mutfağından KEŞKÜL-Ü FUKARA

DSCI1823.JPG

DSCI1823.JPG

Osmanlı devleti devrinde zenginlerin fakirler için hazırlatıp dağıttığı bir keşkül çeşidi. Normal keşkülden farkı, içinde malzemenin bol ve zengin olması. Amaç fakir fukura beslensin gıda alsın.

Fukara Keşkülü, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni devrinin imaretlerinde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlıdır. Keşkül ise, hindistan cevizinin içi oyulmak suretiyle elde edilen kabın adıdır. Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan tatlının hikayesi, zamanımızın yöneticilerine ders verir niteliktedir: Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşküllerde birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar da imaretlere verilir, fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuştur.

Tamamini oku

Cumartesi, Temmuz 23 2011

Şeftalili Rulo muhallebi

DSCI2241.JPG

DSCI2241.JPG

Herşey incelikten kırılır,insan kabalıktan...

Öfkenin acı zehrini atmak için abdest suyu olmasaydı ne yapardıkki..Ergenlik döneminde,hemde doruk noktasında olan çocuklarınız varsa,cümleten Allah yardımcımız olsun.Hiç kolay değil,hemde hiç..!.Birilerininde hemde çoook zor dediğini duyar gibi oldum..Efendim bu bu muhallebiyi minicikken çocuklarıma yapardım çokta severlerdi,şimdi kocaman adam ve genç kız oldular muhallebiyle bir sorunumuz yok elbette yine seviyorlar.Fakat bazen öyle bir an geliyorki; hep küçük kalsalardı diyorum. Büyüdükçe kararları,zevkleri,yaşantıları herşeyleri değişiyor.Bense onları incitmek kaba olmak istemiyorum hiç...

Benim şikayetlerim:Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı,dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor.Hiç sorun çıkartmayan bir çocuktu iki kez okula gitmemiş arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı.

Çocukların şikayetleri:Büyüklerin anlayışsızlığı ve baskısı,boş zamanlarımı etkin bir biçimde değerlendireceğim biryer yok.Ben zaten kendimi eleştiriyorum içimden,birde siz eleştirmeyin...Anlayış bekliyorum çokmu? gibi...

Uzmanlara göre gayet tabi böyle şeyler..Sabırlı,anlayışlı bu dönemi atlatmak gerekiyor.

Bir anne olarak bu durumun uzun sürmeyeceğini biliyorum elbet,anlayışsız,kaba ve sabırsız olduğumuzda başımıza gelecekleri az çok tahmin edebiliyorum..Masum arkadaşlar bulmaktansa serseri bir arkadaş çevresine yönlendirmiş olacağımıda...

Sadece istediğim tek şey anlayışlı ve sabırlı olmak ve etraftan söylenilen eleştrilere çokta takılmamak.Şöyle yap,biz böyle yaptık. Yada, hiç şuna benzemedi.Ohooo siz böyle yaparsanız büyüdüklerinde başınıza gelecekleri tahmin edemiyorum gibi...Peki pek sayın muhterem eş dost, siz çocuklarımı bizden daha çokmu düşünüyordunuz da bizim hiç haberimiz olmadı? diye sormazlarmı adama...! Bu tarz söylemleri duymak bizi sadece öfkelendirir... Bakın Neslihan hanım öfkeyi nasıl anlatmış:Ne olduğunu iyi bilirim. Özde biriktiği an, yüze yansır. İnsanın bakışını, duruşunu değiştirir. Sesi gürleştirir, göz bebeklerini önce kısar, sonra genleştirir. Öfkeli adamın hâli de kâli de bir başka olur. O, öyle kuvvetli esen bir duygudur ki, kasırga gibidir. Bazen kısacık sürer, bazen bir ömür…Evet, öfkeyi bilirim. Biri engellediği, incittiği ya da korkuttuğu dem kınından çıkan, keskin bir kılıç gibidir. İnsan öfkelenince, kırıp dökmek, yırtıp parçalamak, acıtmak ister. Hatta bir anlık acıtma kesmez de, muhatabının canı hep yansın; burada yanmakla kalmasın, cehenneme girsin ister!

O yüzden bir abdest serinliğinde,ve kırmadan anlayışla köstek değil,açık yüreklilik ve samimiyetle destek olmak isteyene gönlümüz açık efendim..

Muhallebi tadında yumuşacık bir hayat dilerim herkese...Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Çarşamba, Temmuz 20 2011

Kayısılı Kap (Cup )

DSCI2016.JPG

DSCI2016.JPG

Ramazan'a hazırmıyız?

Ramazan ayı yaklaşırken bir iç neşe ve huzurla hazırlıklara da başlanır.Böreklik kuru yufkalar,elde yapılan erişteler ve tatlı çeşitleri gibi..Peki ya ruh dünyamızla hissiyatıımızla hazırmıyız?

Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir.Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 183-184)

Ramazan ayının yaz ayına gelmesi hasebiyle birçok kişi kendince bahanelere sığınıp bu rahmetten nasiplenemiyor malesef...Rahmet diyorum çünkü;Zamanın zorluğunda ve ayakların kolaylıkla kaydığı,imanı elimizde tutmanın bir avuç köz tutmakla aynı olduğu şu devirde İŞTE KALBİMDEKİ İMAN RABBİM! diyebilmenin huzurudur ramazan.Ortalık zaten içler acısı ben senin rızanı isterim diyebilmenin kulluğun en acizliğinde Rabbimize sığınmaktır aslında...Gelin Ramazan'a en halis duygularımızla hazır olalım...

Ramazan dedimde şimdi bu tatlıyla ne alaka demeyin=) Ramazanda yemek ve tatlı konusunda ipin ucunu kaçırdığımız zamanlar oluyor.Akaşam oruçlarımızı açtıktan sonra çok fazla hamurlu tatlılar tüketmeyelim.Çok ağır olmayan meyveli ve ramazan sofralarınada yakışan bir tatlı.Mevsime uygun herhangi bir meyve ilede yapabilirsiniz.Krema yerine beyaz çikolata kullanabilirsiniz.

Meyvenin serinliğini hissedeceğiniz hafif bir tatlı,buyrun tarifi:

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 13 2011

Kazandibi

DSCI1815.JPG

DSCI1815.JPG

Tatlı yiyip tatlı konuşulurmu sizce herzaman?

Şimdi...Elinizde üzerinize sinmiş iki parça hüzün,bir adet mutluluğunuz varsa,biraz gözyaşı ve tebessümde eklenirse buna..Hepsini taşırmadan kaynatırsanız ne mi olur? Parantez : Benim yaptığım tatlıda ondan farklı değildi.Resim öğretmeni sevgili Feriha ablamın bana özel yaptığı,üzerinde balerin kız resmi bulunan mutfak önlüğümü böyle hallerimde takıp,hee birde bonesi var tabi bu önlüğün..Çıkan buharlar ve benim büyücüye benzeyen görüntümle biraz kendi kendimi neşelendiriyorum.Böyle durumların tatlısıdır kazandibi.

Okus pokuss desek (çocuklaşsak biraz) değişirmi herşey..Bazen kendi başına kalmaya ihtiyaç duyuyor insan tek başına,çevrenin etkisi altında kalmadan KENDİ gibi olmaya, herkesleşmeden...Ve genelde herşey üst üste gelir? Aynı pasta gibi kat kat kat..Bu benzetme kederli günlerede yakışır,mutlu günlerede..Yeterki insanı anlayan,her halinde yargılamadan yanında olan dostları olsun..Bunu tüm kalbimle ve samimiyetimle herkes için dilerim..Ve çok sevdiğim şiirden bir parça alıp,sorarım...

Dostmusun peki?

Ben de herkes gibi insanım elbet. 
Ne göklere çıkar beni, ne de yerin dibine sok! 
Senin işin bu değil! 
Benim zaten bir yerim var herkes gibi, yer ile gök arasında...
Her söylediğimi onaylaman şart değil. 
Her yaptığımı beğenmen de gerekmez. 
Dostsan, rahatça eleştir, fikrini rahatça söyle, sıkılma! 
Yadırgayabilirsin beni, 
Ve ben de seni tuhaf bulursam şaşırma. 
Her dediğini, her yaptığını hoş görürüm; ama 
Beni, bana sormadan yargılama!

Efendim açın mutfak pencerenizi,derin bir nefes alıp bir iç neşeyle her derde deva, eskimeyen tebessüm ettiren bir tatlı yapalım hep beraber...

Tamamini oku

- sayfa 1 of 2