Pilavlar-Makarnalar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Salı, Nisan 14 2015

PERDE PİLAVI (Siirt yöresi)

DSCI6501.JPG

DSCI6501.JPG

DSCI6495.JPG

DSCI6504.JPG

DSCI6505.JPG

Kalbe dokunmayan her şey,çiçeği olmayan,üzerinde kuşların cıvıltısı eksik bir ağaç gibi.Öylesine yalın ve boş...Öncelikle temennim şudur ki;kalbimize dokunan dostlarımızın olması.Dostları varsa insanın hayat daha kolay,daha çekilesi,daha neşeli.Ülkemin her şehrinden dostlarımızın olmasını canı gönülden dilerim.

Sevgili Tunay Siirtli bir arkadaşım.Eşinin işi dolayısı ile Akçakoca'da yaşıyor.İyiki burada,iyiki benim arkadaşım olmuş:) Siirt yöresin bu meşhur pilavını detaylarıyla hem öğretti hemde tattırdı.Beni bilirsiniz,sevmediğim aklıma ve damağıma yatmayan tarifleri yazmam.

Bu yemeği bir araya getiren her malzemenin ayrı bir görevi var hikayeye katkı sağlayan. Evin hanımannesi yani kayın valide,evine gelen yeni geline pilavdan ikram ederken: Kızım bu ev artık seninde evin,bu evin sırlarını sorunlarını kendi sırrın,kendi sorunlarınmış gibi saklamalı dışardaki insanlara belli etmemelesin demek istemektedir.... Böylelikle Valide hanım pilavın hamur kısmına evin duvarlarını,dışındaki bademleri dışardaki insanlara,Pirinçleri bolluk berekete benzetirken,Eskiden iki keklikle yapılan pilavın etlerini ise gelin kız ve damadı temsil ettiğini söylemektedir.Baharatlarda hayatın tadını tuzunu tabiki. Tunay'cığım buna kendinden ilave maydanozda katmış,sanki evlilik hayatını renklendirmek taçlandırmak istemiş.Çokda iyi yapmış:)

Öncelikle Tunay'cığımın ellerine sağlık diyerek; gelelim heybetli görüntüsüyle tüm bakışları üzerine çeken,hikayesiyle gönülleri fetheden,lezzetiyle damakları şenlendiren enfes mi enfes pilavımızın tarifine....Bağlayın belinize mutfak önlüğünüzü,çağırın sofranıza dostlarınızı,ister çay davetinizde,ister akşam yemeğinde pişirin ve sevdiklerinizle paylaşın bu lezzeti.

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 18 2011

Müceddere ( Kilis Mutfağından )

DSCI2220.JPG

DSCI2220.JPG

SCAK0GITFCAHS9OHACAOHALWSCA1TCG1MCAP51GY2CAR2LZ2TCALV7LOJCA2HN95TCAZ9TJELCATE0LPECAKG1I4HCAMFIPLLCA2MQ6VLCALGN5DTCA2W3R1ACAC4WWNCCA67YCG3CAC63R1YCAX68FEBCA86XKFFCAP6NM0E.jpg

Bu günlerde okuduğum kitap...Olmak cesareti...

‘Olmak Cesareti’, Kemal Sayar’ın ikinci deneme kitabı. Bu kitabı oluşturan denemeler, farklı sularda seyrediyor gibi görünseler de, sonunda aynı okyanusta buluşan ırmaklar gibi, aynı menzile akıyor. Her biri, yaşadığımız günlere insan ruhundan bir pencere açmayı deniyor. Yazar, “Yaşamaktan ve sevmekten derin bir korkuyla korksak da, aslolan hayattır. Hayata karşı savaş açamayız” düşüncesi ekseninde kuruyor kitabını. Ve ekliyor: “Baharda tomurcuklanan ağaca savaş açamayız, bir delikanlının kıpırtılı yüreğine, serinleten yağmura ve ısıtan güneşe karşı savaş açamayız. Ve insanların iç dünyalarına savaş açamayız.”

Bu güzel eserden daha güzel bir tarifle bahsetmek isterdim elbet ama,şu an bahsetmeden geçemedim..

Gelelim lezzetli pilavımıza...Efendim bulgur pilavı özellikle yaz ayları için ideal bir seçim.Hem besleyici hemde pirinç pilavına göre daha masum..Bu pilav Suriye ve Lübnan mutfağında basmati ve yasemin pirinci ilede yapılıyor.Genelde Güneydoğuda yapılan bir çok yemeğin bol baharat ile yapılanı Lübnan ve suriyeye ait oluyor.Dilden dile lezzetler dolaşırken,bir eksik bir fazla baharat ile,aynı mantının kaderindeki gibi, ana malzemesi hemen hemen aynı olup(Hingel,hinkal,ravyoli,mantı vs vs..)küçük değişiklikler sonucu çeşitlemelerde artmış=) Lübnan ve Suriyedeki adı Mejadarah.Et yemeklerinin ve kebapların yanında sıkça yapılıyor.Sevgili Rummanın grubundaki sedir İyioğlu'nun tarifini görür görmez denedim,çokta iyi oldu.Sevgili peygamberimizin(S.A.V)'in söylediği gibi: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Ben üzerine kavurduğum soğanları çok fazla sarartmadım çocuklar mırın kırın etmesinler diye ama özelliği soğanların iyice karamelize olması.

Güneydoğunun Kilis mutfağına ait nefis bir pilavı,buyrun tarifi:

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 11 2011

Sebzeli Fırın Makarna

rsz_dsci1998.jpg

rsz_dsci1998.jpg

Haydi bismillah,kolları sıvadım...

Bu tarifimle beraber, eklenecek başka başka tariflerimi kısmet olursa (Allah neyi nasip eder bilinmez )Ararştırmacıyazarlar.com'da da sizlerle paylaşacağım.Birazda heyecanlıyım aslında..İç sesim diyor: ( Birazmııı..!! ) Orada yazı yazan arkadaşların yazılarını incelediğimde,hepsinin birbirinden güzel ve anlamlı yazılarıyla karşılaştım ve birazda çekindim.Neden mi? İster yemek yapın,ister çocuk bakın,ister eğitmenlik yapın isterseniz bahçenizde domates-biber ekin. Ama mutlaka insan yapabileceği kadarını üstlenmeli.Düsturum bu oldu herzaman.O yüzdende yapabildiğim en iyi şeylerle uğraşıyorum.Annelik ve yemek pişirmek.Bana bu tekliften bahseden sevgili Suna'ya da aynen şöyle söyledim.Ben yazar değilim ama...Oda bana: Yazarlık değil,yaptığın en iyi şeyi yapıcaksın.Mutfağında pişirip taşırıp bizimle paylaşacaksın.Bu konuda kendine güvenmiyormusun? Evet dedim ben bunu yapabilirim,hatta yapıyorum.( Tevazu nerede şuan bilmiyorum) =)

İşte bu..!

İtiraf etmeliyim ki; Yemek yapmak benim için bir aşk.Bu aşka doymak bilmiyorum.Küçüklüğümdede durum bundan farklı değildi.İlk önceleri eve yorgun gelen annem için girdim mutfağa( o çok kızsada ) sevinsin istedim,Sevindide.Biraz büyüdüğümde arkadaşlarımla paylaştım bildiklerimi onlara tattırıp mutlu oldum.Sonrada kendimi, mutfakta çocuklarına enfes yemekler pişiren bir anne olarak hayal ettim...Oldumda,( Rabbime şükürler olsun)Herşey özümüze,gönlümüze bağlı,insan ne olmayı istediyse o oluyor efendim.

Gelelim lezzet köşemize: İşte tarifi..!

Tamamini oku

Cuma, Haziran 17 2011

Körili Tavuklu Pİlav

rsz_dsci1821.jpg

rsz_dsci1821.jpg

Bir çok baharatın birleşiminden elde edilen köri,içindeki zerdeçal ve kakule sayesinden sağlık açısındanda yararlı bir baharattır.Ben zerdeçalı çok sevdiğimden ve çok faydalı olduğuna inadığımdan dolayı sıkça kullanırım..Körininde yararlı olduğu söyleniyor fakat ben lezzetine talibim..Sadece tavuk yemeklerinde değil yoğurt solarından domates sosuna kadar çok yakışıyor.Eğer tek başına kimyonun kokusunu sevmiyorsanız köri baharatını size tavsiye edebilirim.İçinde kimyon bile var ama yoğunluğu çok fazla değil tabiki.Ben yazın genellikle çok fazla terleme olduğundan kimyon baharatını kullanmıyorum..

Size küçük bir sır:) Köri baharatının,çabuk doyuran özelliği olsada lezzetinden dolayı bu mümkün değil..

Sade bir pilavın yanında,sizi hint baharatının büyüsüne kaptıracak enfes bir tavuklu pilav..Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Salı, Nisan 5 2011

Havuçlu Pilav

rsz_dsci0285.jpg

rsz_dsci0285.jpg

Daha öncede söylediğim gibi,bir çok çeşitte bize eşlik eden sebzelerdendir havuç.Tatlıda,pastada,keklerde,yemeklerde,salatalarda.Bu yüzden sevdiğim sebzeler arasında yer alır.Alışverişi genelde bizim evde büyük oğlum yapar..Küçüklüğünden bu yana alışverişi pek bi sever:) Artık ne alıyım Anne diye sormuyor bile neyi ne kadar,hangi zaman kullanacağımı çok iyi biliyor..Küçüklüğündede öyleydi okul çıkışı sevdiği şeylerden 250 gr. alır bana şu yemekten pişirirmisin anneciğim derdi..Halendaha öyle..Bi bakmışım kocaman bir lahana almış gelmiş 1 saatin içinde lahana dolması yaptığım bile olmuştur..Ailede herkes onun bu yönünü bilir ve bakalım evlenince ne yapıcaksın sen deyip kızdırırlar.Ama o hiç kızmaz Anneme getirrim Annem yine pişirir benim için der.Ben olmasam bile ben ona güveniyorum kendi yemeğini kendide yapabilir.Ben öğretmeye çalıştığımdan değil tabi,onun müthiş bir damak tadı var.Yemek yemeyi sevdiğinden galiba..Dedesine benziyor kereta:)

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 26 2011

Maklube

DSCI1504.JPG

DSCI1504.JPG

Bu akşam teyzemle konuşurken teyzem,kzım hep böyle yemekler yayımlama biraz diyet yemekleri ekle yaz geliyor dedi:)Teyze, ben hiç diyet yemeği pişirmedim bu zamana kadar dedim..Salata tarifleri diyet sayılmazmı dememle beraber Ne salatası diyet tavuk,diyet köfte,diyet balık pişir ekle sitene diyip bana biraz kızdı:)Eee haklıda diyette şuan kendisi..Onun için yarın kısmet olursa diyet tavuk veya köfte yemeği yapıcam söz verdim çünkü..

Bu günki Maklubeyi de ekleyeyim teyzem görmeden:) haftada 2 gün diyet yemeği pişiricem kısmet olursa..Sevda teyzeme özel araştırmaya başladım bile..Mis gibi bir mardin yemeği..ben böyle ağır yemekler yaptımmı bizbizeysek yanına ayran ve salatayla akşam yemeğini geçiştiriyorum.Osmanlı zamanındaki gibi..Ama misafir varsa tatlısına kadar oluyor haliyle..Rabbim olmayanlarada versin inşallah..

Tamamini oku