Cuma, Nisan 5 2013

Fındıklı Ay Kurabiye

1-DSCI4263.JPG

1-DSCI4263.JPG

Zamanın farkedilmez hızına alışırken,hayatta akıp gidiyormuş elimizden meğerse...Ne kadar çok şeyi dert edinmişiz kendimize ve ne kadar da çok sabırsız davranmışız.O ysa ki; yaşadığımız her saniye ne kadar da kıymetliymiş nefes almak için.Dünyanın bitmek bilmeyen telaşında cebelleşirken insan,bir yandan da etrafındaki,kendindeki güzellekleri nasıl es geçebilirki şükürsüz! Geçebilir,geçer! Ta ki; yokluğuyla yüzleşene kadardır bu farkediş.Herkes için farklıdır elbette bu durum.Kimi cebindeki mendilinin kıymetini bilmez burnu akmadan,kimi musluktan akan suyun kıymetini bilmez sular kesilmeden.Rahatça nefes alırken insan,soluğu anında kesildiğinde anlar ki; sadece bunun için şükretse bile,azdır bir ömür teşekküre! Hep var olacakmış hissi,acımasızca insanı bağlar bu dünyanın çarkına,düzenine.

...Ve tüm bu farkındalıkların nihayetinde...Açın hayatın sesini ve mutfak penceresini...Ve kısın sizi üzecek insanların ve hatıraların sesini...Ve tekrar açın ellerinizi ve kalbinizi,sonra kapatın gözlerinizi. Hiç ken bizi var eden, Rabbe şükürler olsun!...deyip sükuna erdirin tüm dertlerinizi!

Not: Eğer bir dünya olacaksanız önce kendi etrafınızda dönün,kendinize değer verin.Siz iyi olmazsanız,sevdiklerinize de faydalı olamayacaksınız.

Not 2: Astım hastaları için darbe! Sokağa çıkma yasağı bu hafta ile başlamış bulunmakta...Dışarı çıkılacaksa eğer,cepte Ventolin,yüzde maske olsun mutlaka.(Adrenalin içerir)

Dışarda polen

Cepte ventolin

Fırında kurabiye...

Ocakta mis gibi bir çay.

Çayda muhabbet !

Yine,yeniden Ayten ablamın tarifiyle yaptığım bir kurabiye ile buradayım.Kendisi badem ile yapmıştı ben ise fındıkla.Aklıma yatmayan bir şeyi canımın çekmesine imkan yok.Bu konuda şanslıyım bence.Aklıma yattı,içime sindi.

Tamamini oku

Pazar, Mart 24 2013

UN KURABİYESİ

DSCI5053.JPG

DSCI5053.JPG

Madem sohbet var,kahve de olsa olmaz mı?

Mesela köpüğü yerinde,tam dizinin dibinde dedirtecek bir dostla! Daha önce yazmışmıydım kahveyi çok sevdiğimi? Yazmışsam tamam.Çünkü hala öyle:)

O yüzden kahveyle olan muhabbetime şahit tutarım yaptığım bazı kurabiyeleri.Buda onlardan bir tanesi.

Birde azıcık yaramazdır bu kurabiye:) Ağızda erir,yerken kırıntılanır.O yüzden 2 ısırmalık-tek lokmalık gibi minnak yapabilirsiniz;)

Hamuru yoğurduktan sonra birazcık fındık tozu serpsem dedim,ve iyikide katmışım.Mis mis oldular.

DSCI5068.JPG

Fırındayken onlara bakmayı seviyorum:)

DSCI5070.JPG

Tepside soğurlar aslında.Ama tel ızgarada soğuma işlemini hızlandırdım:)

DSCI5072.JPG

Tamamini oku

Cuma, Mart 22 2013

Elmalı Kurabiye

DSCI5000.JPG

DSCI5000.JPG

Meltemin yumuşattığı iklim gibi,Rabbimiz bu Cumada rahmet nazarıyla baksın yüzümüze.Hayırlı Cumalar!

Güzel bir hamur!Hemen hemen herkesin beğendiği bir kurabiyeyi birde Damaktan Kalbenin tarifiyle denemeye ne dersiniz?

Bu hamur, dolgulu kurabiyeler için biçilmiş kaftan desem.! Hamur malzemesinde yumurta olmaması beyaz bir kurabiye olmasını sağlıyor.Dilersiniz elmaya katacağınız şeker miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.Elmanın kendi şekeri yeter diyorsanız oda olur.Ben yeşil elma ile yaptığım için şekeri, verdiğim ölçülerde kullandım.Bazen,bu tarifi uyguladığımda elmalı harca kuru üzüm-kayısı gibi kuru meyvelerde ilave ediyorum.

Kurabiye hamurlarında en güzel sonuca varmak için,mutlaka yoğurduktan sonra buzdolabında 15-20 dakika dinlendirin.Bu işlemi neden mi yapıyoruz? Yoğurma esnasında elimizin ısısndan ve kullanılan margarinden sebep ısınıyor.İyi şekil alması ve toparlanması için soğuk ortamda kalması herzaman iyi sonuç verir.

Kurabiyeleri hazırlarken sizlere yardımcı olabilmek adına fotoğraf ekledim.Benim yıllardır elmalı kurabiye yaptığımda en çok kullandığım tarif bu.Umarım tarafınızdan da beğenilir.

DSCI4969.JPG

DSCI4976.JPG

Tamamini oku

Pazartesi, Aralık 10 2012

Üzümlü Kurabiye

DSCI4158.JPG

Kahvelik çaylık,ağızda dağılan nefis bir kurabiye tarifi.

DSCI4158.JPG

DSCI4145-001.JPG

DSCI4157.JPG

Başka ikramlıklarınız varsa bile,ona da yer açın tabağınızda...Sabah kahvaltıda yenmemiş haşlanmış yumurtanızı bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

sıra tarifte,

Tamamini oku

Pazar, Ekim 7 2012

Çatlak Kurabiye

DSCI1685.JPG

DSCI1685.JPG

DSCI1658.JPG

DSCI1689.JPGDSCI1667.JPG

Bitmiş olan bir günün ardından...Bizde biten,bitmeyen neler var...Yaşadığımıza değdi mi? Günün hakkını verdik mi?İnşallah keşkeler az;huzur,mutluluk çok olur!

Çocukken,genç iken saf ve temiz bakardık her olaya...Ve küçücük kalbimiz hileden,kötülükten ve kötü düşünceden uzaktı,Her yeni gün daha güzel olacak ümidiyle küt küt çarpan bir kalp ile başlardık yaşamaya.Büyünce insan böyle düşünemiyor ne yazıkki.Yaşanan olayların sahiciğiliği belki kurabiye yapmaya mani olmuyor ama,iyi şeyler olacağınıda düşündürmüyor.Ülkemi seviyorum! Herkesin huzurla yaşayacağı güzel günler görmesi için dua ediyorum.

Gel seni yeniden kucaklayayım çocukluğum! Dünyada yaşanan anlamsız olaylara sebep olan, ÇATLAK KAFALI insanları anlamaya çalışmadan ÇATLAK KURABİYE PİŞİRELİM ! Ne dersiniz?

Yarın başlayacak yeni gün bugünkinden iyi olur inşallah!

Tamamini oku

Cuma, Şubat 24 2012

Islak Kurabiye Nam-ı diğer Browni Kurabiye

DSCI1583.JPG

DSCI1583.JPG

Hatrı, 40 yıl süren tatlı dostluklara gebe olan acı içecek yanında ikram etmekten büyük mutluluk duyacağınız bir kurabiye tarifi.Sevgili Rumma'cığımın sitesinde gördüğüm gün denedim.Sonrasında kaç defa pişirdiğimizi unuttum.Tarifi Rumma'nın sitesinden kızım yazdı aklında nasıl kaldıysa o bile defalarca pişirdi.

Gelelelim,tatlı kurabiyemizin tarifine=)

Tamamini oku

Salı, Haziran 28 2011

Kandil Simiti..( Miraç Kandilimiz ''Miracımıza'' Vesile Olsun...)

rsz_dsci1837.jpg

rsz_dsci1837.jpg

rsz_dsci1833.jpg

Kandil simiti yapmaya hazırlanırken son anda simitin şeklini değiştirdim uçak yaptım..Çocukları sevindirmek,mutlu etmek istedim.Zaten pekte sevmiyorum belli günler için yapılan gelenek haline getirilmiş şeyleri..

Bazen, bütün ömrünü adasan yinede yetmez.Öyle anlar vardır..Naz,niyaz,tevbe düsturumuz olsun herzaman..! Mirac kandilimiz Miracımıza vesile olsun efendim..!

“O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi ALLAH kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi ALLAH'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 1 2011

Mahlepli Tuzlu Kurabiye

rsz_dsci0634.jpg

rsz_dsci0634.jpg

Güzel bir kalemden çıkmış çok anlamlı bir yazı. Bir bölümünüde sizlerle paylaşmak istedim.Sizde benim gibi okurken derin düşüncelere dalabilirsiniz...Peki ya gerçekte durum böylemi? Buyrun hep beraber okuyalım..

Meğer biraz su-i zan, gayet iyiymiş bazen…

Tatlı sözlerle gönül çelen ay yüzlü biri, kötü niyetli ve hasta kalpli olabilirmiş. Zayıf sandıkların aslında pek güçlü, neşeli sandıkların aslında pek dertli, düşünceli sandıkların aslında pek kaba ve bencil çıkabilirmiş. O halde, güzeller güzeli Habib-i Kibriya’nın tavsiyesi üzere, zannın çoğundan sakınmakla beraber, kenarımda köşemde hep, azıcık su-i zannı, tedbir mahiyetinde bulundurmam, bazen iyi olabilirmiş.“Zannın çoğundan sakının!” ifadesi, pek kapsamlı. Şöyle ki: Sadece su-i zannı değil, hüsn-i zannı da kapsar. Temelli hüsn-i zan, bazen ölçüsüz bir saflık ve körlük olabileceği gibi, temelli su-i zan da, aynı şekilde ölçüsüz bir güvensizliğe götürebilirmiş. O halde, zanda da itidal pek önemliymiş. Vaktiyle biri, kardeşinden zarar görüp, bedbaht olmuştu. Sordum:

-Sana zarar veren hasta kalpli insana, neden tedbirle yaklaşmadın a güzel?

Cevabı pek derinden ve dertli geldi:

-Çünkü hiç zarar ummadım. Çünkü hasta olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü hep güzel baktım. Çünkü olanları hep kendimden, kendi zaafımdan bildim. Elbette nefsimi kayırmamış ve kendimdeki hataları görmüş olmam güzeldi; fakat ben, kendime su-i zan ettiğim kadar, karşımdakine su-i zan etmedim. Muhatabıma hüsn-i zanda aşırı gittim.

En önemli bir başka hatam da şuydu: Kötülüğe uğramak hiç aklıma gelmediğinden, korkmadım. Bence öyle bir beldedeydim ki orada arsız da hırsız da olmazdı. Adı kardeş olandan, kalleşlik umulmazdı. Buna inanmıştım. Korku ne zaman oldu? “Acaba?” demeye başladığım zaman. Ben, kendim için bunu çok söyledim; ama muhatabımdan hiç şüphelenmedim. Kendi mekrimden emin değilken, onunkinden emindim. Onu neden kayırdım? Çünkü o Müslümandı. Çünkü onu sevmiştim. Sevgi müsamahayı ve ümidi perçinledi de, defalarca affettim. Yanlışından vazgeçer, diye bekledim.

Neslihan Nur TÜRK..

Vee Damaktan Kalbe derki; Zayıfız,insanız,kendimiz olarak kalabilmek çabasındayız..Oysaki nasıl davaranacağımız bizim elimizde..Burası dünya, malesef hepimiz yaşıyoruz böyle durumlar..Yinede ümit var olalım inşallah..!

Kurabiye tarifine gelince...

Tamamini oku

Cuma, Mayıs 6 2011

Kokostar Kurabiye

rsz_1dsci1592.jpg

rsz_1dsci1592.jpg

Kurabiye yapmanın kendine has bir zevki eğlencesi vardır.Çocuk misafirlerede, büyük misafirlerede hitap ediyor.Kahve yanına yakışanından tutunda çayla sütle yenen birsürü güzel tarif var.Bana göre,atıştırmalık iyi fikirler arasında yer alıyor.

Küçükken en çok kurabiye pişirmeyi severdim.Çokta güzel olurdu. Tabi sonradan anladımki Annemin mis gibi tereyağları ile yapılan kurabiyeler nasıl olurda kötü olabilirdiki.Bizim zamanımızda Susam sokağı adlı bir program vardı.Orda en çok sevdiğim Edi-Büdü ikilisi ve kurabiye canavarıydı:) Edi benim sevimli kahramanımdı.Kurabiye canavarı ise mavi tüylü canavarlığını sadece masum kurabiyeler üzerinde denyen pörtlek gözlü bir kukla.Laf aramızda,onun taklidini yapmaktan çok hoşlanırdım:)) Amcamın eşi yengem öyle çocuk ruhlu bir kadındırki, akşama kadar bana taklit yaptırır benle beraber gülerdi.Yine yengemin bizde olduğu bir gün.Annem mis gibi bir Anne kurabiyesi pişirmiş ve sofra örtüsü serdiği yerde yememizi tembih etmişti.Yengemin kurabiye canavarı nasıl konuşuyordu demesiyle kardeşlerimide ayartıp sofra örtünü başımızın üzerine koyup tüm kurabiyeleri en vahşi şekilde yemiştik.Tabi yengemde bizde çok eğlendik eğlenmesinede.....Annemin odaya girmesiyle beraber son gülen iyi güler sözünü bizzat yaşamıştık:)) Gün geldi devran döndü Anneme hak verdim tabi:)Hala hatırlar ve güzleriz.O yüzden kurabiye yapmak basit birşey olmamalı KURABİYE PİŞİRMEK BİR SANATTIR AYNI ZAMANDA:)) Tamam tamam abartmıyorum Tarifi şöyle:

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 9 2011

Mahlepli Çatal Kurabiye

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0636.jpg

rsz_dsci0637.jpg

Bu defa biraz acele yaptığımızdan kurabiyelerimizin arası açık olmadı ama lezzeti aynıydı.Eğer ağızda dağılan akşam çay içerken atıştırmalık bir şey arıyorsanız işte tam size göre bir tarif.Anneme göre hava almayan kutuda sakladığında 1 hafta aynı lezzetle kalabiliyormuş.Bizde bayatlamaya fırsat kalmıyor,hem çocuklar hemde misafir yoğunluğumuz sebebiyle , nekadar sürede bayatlıyor bilemedik doğrusu=)

Tamamini oku

- sayfa 1 of 2