Kahvaltılıklar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Salı, Temmuz 31 2012

Tereyağlı Dağ Mantarı

DSCI3512.JPG

DSCI3512.JPG

DSCI3511.JPG

Yemem ben onu! diyeniniz vardır mutlaka....

Bende bir zamanlar yemezdim ama damak tadı zamanla değişiyor.Güvendiğim yerden topladıktan veya aldıktan sonra sorun olmuyor.Ama mutlaka bildiğiniz tanıdığınız bir mantarla deneyin.Tereyağda kızarmış mantarın kendine has bir lezzeti var.Sütlü bir mantar çeşiti olduğundan hafif buruk olsada yanına eklenen domates tadını yumuşatıyor.

Tarifi kolay,Kahvaltı sofralarınıza bir ayrıcalık olsun istedim.Eğer yolunuz mayıs-haziran ayında yada eylül ayında Akçakocaya düşerse mutlaka bu zamanda çıkan bu lezzetten kendinizi mahrum bırakmayın efendim:)

Sevgili Zeynep'in bana hediye ettiği momiji kızım Feride hemen hemen her sofrada bize eşlik ediyor.Çok seviyorum onu mutfakta bana arkadaş oluyor,Elindeki keki ve kalpli elbisesiyle bana bakar,bakar göz kırpar:)

Tamamini oku

Cuma, Ocak 13 2012

Kıymalı Fırında Çılbır

DSCI1044.JPG

DSCI1044.JPG

Hamd edebilmek, haddini bilmektir!

Bugünlerde garip garip düşüncelerin içerisindeyim,hayrolsun inşallah! Hiç gitmediğim ülkerin,hiç tatmadığım yemeklerini deneme isteğim kayboldu gitti.Geçmiş tarihimizde,büyüklerimizin bildiği ve bizi büyütürken pişirdiği şeyleri ilerki zamana aktarmak daha hoş geliyor...Unutulmasın istiyorum.Müslüman mahallesinde salyangoz pişirmenin mantığı nedir diyede düşünmeden edemiyorum.Tabiki bilelim,yeni şeyler öğrenelim,bildiklerimizi paylaşalım.Bu bir sorumluluktur aynı zamanda.Bildiklerimizi aktardıkça yeni yeni şeyler öğrenmeyede hazırlamış oluyoruz kendimizi.Fakat demek istediğim o ki; Annelerimizin büyürken yediği,bizi büyütürken pişirdiklerinide aktaralım.Belki farkında değiliz ama elimizden kayıp gidiyor malesef...

Çılbır çocukluğumun en güzel yemeği.Kahvaltıda ve yemek sofralarında Annemin vazgeçemedikleri arasında.Yumurtanın en güzel hali.Sadece soğanla bile yapılabilir.

Kaç yaşına gelirsem geleyim; içimdeki çocuk... haylaz. Tutuyor kolumdan çocukluğumun yemeklerini yaptıyor bana =) 3 yumurta ile 5 kişiyi doyurmaya ne dersiniz?İşte tarifi...

Tamamini oku

Perşembe, Kasım 24 2011

Acıka

DSCI1952.JPG

DSCI1952.JPG

Sen aklıma düştüğünde Anne,mutfakta senin bize yaptığın şeyleri yapmak istiyor canım.Bütün yeni çıkmış afilli yemekleri deneme heyecanım kayboluyor içimde. Bilmiyorum Anne,belkide daha samimi geliyor senin pişirdiğin şeyleri pişirmek.Yada,onlara seni anlatmak istiyor canım. Onlara seninle yaptığımız her yemeği anlatmak istiyorum.Mesela; o hiç karıştırılmayacak yemeği bir anlık heyecanla tahta kaşığı elime alıp karıştırdığım günleri ve yüzünün aldığı şekli tanımlamayı… Seni ne kadar sevdiğimi desem diyorum bi an,sonra vazgeçiyorum Anne...! Sevmek bir gösteriş olmamalı diyorum.içimden öyle geçiyorum işte...

Anlaşıldığı üzere tarif, canımın içi Anneme ait.Ondan öğrendiğim herşeyin yeri apayrı bende.Dünyanın en ünlü mutfak şefi kendisi nazarımda.

Tarifi artırdığınızda daha fazla elde edebilirisniz fakat,az az yapıp bir hafta içinde tüketmek en güzeli.Fazla yaparsanız hiç birşey olmaz lakin dayanıklı olması salçanızın kaliteli olmasıyla alakalı.Ben biber salçamı kendim yapıyorum.Bir ayda dursa asla birşey olmuyo...Baharat miktarını yazmadım,Bir çay kaşığı fesleğen ve kekik ekledim,diğer baharatlar dahada az.Karabiberi çok çok daha az kullandım.

Kızarmış bir dilim ekmeğe sürdüğünüzde kahvaltınızın rengini anında değiştirecek,acı adı altında insana unutulmaz bir kahvaltı keyfi yaşatan bir lezzet...! Bir sonraki tarif,bugünkinden iyi olur inşallah=)

Tamamini oku

Pazartesi, Ekim 3 2011

Kahvaltı Salatası-Domates-Peynir

image001.jpg

image001.jpg

Ne güzel söylemiş şair, (Cemal Süreyya) Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı...

Domates,salatalık ve biber pek çoğumuzun vazgeçemeyeceği bir seçenektir kahvaltı için.Genellikle çocuklar mırın kırın ederler.Benim öyle yemek yemeyen çocuğum yok hamdolsun.

Şimdi kahvaltının resmini yükledimde tarifi yazmakta biraz utanıyorum açıkçası çünkü fotoğraf herşeyi anlatıyor ama=) Ben yine adettendir deyip yazayım utana sıkıla=)

Efendim sabah sofralarınızı rengarenk yapacak hem ekonomik,hem sağlıklı,hemde diet yapanlar için vazgeçilmeyecek bir sofra.Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Perşembe, Temmuz 21 2011

Lor Peynirli ( Mincili )Yumurta

DSCI2234.JPG

DSCI2234.JPG

Basit ama lezzetli bir kahvaltı çeşitidir.Karadenizli olupta sofrasında minci olmayan yoktur.Minci,lor peyniri,çökelek diyede bilinir.Yoğurdu kaynama noktasına getirip süzülerek elde ediliyor.yoğurttan yapılana biraz süt eklenerek,Hatta ayrandan bile yapılıyor.Babaannem (rahmetli) Rizeliydi mıhlamayı minci ile yapardı.Dedemse Hopalıydı.Annemin anlatmasına göre bu sebepten tartışırlarmış=) Ben şanslıyım bu konuda mincilisinide bilirim,trabzon peynirlisinide rumların yaptığı yağlı peynirlisinide,hatta keşlisini bile =) Hepsinin birbirinden farklı çok güzel tatları vardır.Evde tencerenin dibinde az az olan yoğurtlardan bir iki kahvaltılık kadar yaptım.Üzerine tek yumurta ile 4-5 kişi rahatlıkla doyar aynı zamandada bereketli:)

Böreklere,makarnalara rahatlıkla kullanabileceğiniz bir peynir.

Ya aslında tarifini yazacak birşey yok ama maksat minciyi tanıtmış olalım değilmi efendim=)

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 27 2011

Sebzeli Kaygana ( Mücver )

rsz_dsci1811.jpg

rsz_dsci1811.jpg

Karadeniz mutfağında önemli bir yere sahiptir kaygana.İllere göre farklılıklar olsada,içeriği hemen hemen aynıdır.Karadeniz kadının bahçede bulduğu her tür sebzeden yaptığı bir yemektir.Buda şunu gösterir,karadeniz kadını hiç pazara çıkmadan bahçedeki otlardan yemek yapar ve sofrasını donatır:) Yazın bahçeden çokça toplanan sebzeler ince ince kıyılır tek seferlik buzdolabı poşetlerine konup daha sonradanda tüketilebilir.Ben dipfrize çok fazla yiyecek doldurmayı sevmediğimden,5-6 poşet kadar koydum..

Web sitem daha yeni olduğundan çok fazla bölüm açmadım.Ama ilerleyen zamanda karadeniz mutfağı ile alakalı bölüm açmayı düşünmüyor değilim.

Kimine göre adı mücver olsada orjinal adı kaygana..Keşlisi,sebzelisi,peynirlisi gibi çeşitleri olan kayganın ana maddesi yumurtadır.

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 1 2011

Acıkalı Yumurta

rsz_dsci1616.jpg

rsz_dsci1616.jpg

Bizim burada bilinen adı acıka.Başka yerlerde Acuka,muhammara diyede geçiyor.Gerçi muhammarada sanırım ekmek içi kullanılıyor.Önce Acıka'nın tarifini vermeliyim.Resmini çekemeden bitirdik ama, bir iki hafta içinde tekrardan yapmayı düşünüyorum.Benim Candan ötem biricik kızkardeşimin gelmesine çok az kaldı..Acıkaya bayılır.Yaz tatili yaklaşırken benide bir heyecan sardıki sormayın:) kardeşlerim gelecek inşallah..

Acıkayı hem ekmek üzerinde kahvaltıda hemde böyle üzerine yumurta kırıp çok seviyoruz.Aynı sucuklu yumurta tadında hatta dahada güzel diyebilirim.Birde pişirirken yumurtanın üzerine azcık kekik ekeliyorum. Yumurta tavasınada bir kapak kapatıp kendi buharında kayısı kıvamında pişiriyorum.Çokça güzel oluyor olmasınada, böyle yazarken bazen düşünüyorum.Bu siteyi kurma amacım,bildiklerimi sizlerle paylaşmak ve paslaşmak..Ama böyle anlatırken benim bile canım çekiyor. Hamile olan olur,bilen olur bilmeyen olur,olan olur olmayan olur.. Şüphesiz O'nun rızasıdır herşeyden önemli benim için...Halis niyetle çıktık yola! Zira bu düşüncelerle uçmak bir yana,yürümekte bile zorlanıyorum.Ahh yaramaz mutfak kedisi..! Tenceren,kaşığın tabağın tamamda.Pişir taşır, resimle,dahada olmadı, yazarak anlat.. Bir ezgi dinliyorum belkide onun etkisinde kaldım. Ya nebi sensiz bu derdime çare yok dedim....Ümmet vefasızdır karnı tok dedim... ! Böyle devam ediyor..Hal böyleyken,hislerimde böyle oldu bu tarifi yazarken,yalan yok insan düşünmeden edemiyor işte.. Müslüman her hataya düşebilir; fakat asla yalan söylemez, buyuran bir Rasulün ümmetiyiz hamdolsun.Neyse halimiz.o kelamı yapıyoruz efendim..

Sucuklu yumurta tadında,sağlıklı ekonomik bir lezzet..Tavsiyemdir..

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 9 2011

Baharatlı Fırın Patates

rsz_dsci0251.jpg

rsz_dsci0251.jpg

Bu ne güzel gün böyle! Bahar geldi içim içime sığımıyor,kuşlar böcekler deniz herşey harika.Her sabah şarkılar mırıldanırken kahvaltı hazırlıyorum demek isterdim tabi..Ama öyle olmuyor..Havalardanmı,bahar yorgunluğumu bilemiyorum.Oğluma her akşam beni sabahları yürüyüşe götür dememe rağmen sabah sorduğunda bugünde kalsın yarın inşallah diyorum.Sadece benmi böyleyim diyerek, kendi kendimimin başımın etini yiyorum.Enerjik arkadaşlarıma soruyorum devamlı nasıl böylesiniz? Aaaa ben şu vitamini kullanıyorum yok şu demir hapını..Iıııhh diyorum zaten Astımdan dolayı bir avuç ilaç içiyorum ben =) Çocuklara verdiğim sözü erteleyişimin birinci haftası bugün..Onlara resim gibi bir kahvaltı tablosu hazırlayabileceğimi söylemiştim..Yapıcam en kısa zamanda,ama ne olur bu hafta olmasın olurmu? diye naz bile yapıyorum...=)

Tamamini oku

Cumartesi, Nisan 2 2011

Patates Pizzası

rsz_dsci0960.jpg

rsz_dsci0960.jpg

Kahvaltı için hazırladıklarımı bir türlü fotoğraflayamıyorum..Haftasonu kahvaltısında nihayet bir tane kahvaltılık birşey fotoğraflayabildim..Masayı hazırlar hazırlamaz sıcak kahvaltılığa hucüm ediyor çocuklar:) Patates pizzasını sebahatten öğrendim..İyiki öğrenmişim patates kızartmasından başka türlü nasıl kurtaracaktım çocukları..Kızarmış patatesin zararları malum..Sırf bu sebepten sobanın borusuna özel bir fırın kullanıyorum hani bir kaşık yağ ile kızartma makinalarının yaptığı formülle ama daha az masrafsızı:) Sobayı sırf bu fırından dolayı çok seviyorum.Benim sağ kolum bi bakıma..

Siz bunu yaparsanız elinizdeki malzemelere göre eklemeler yapabilirsiniz.Sucuk,salam,zeytin vs vs..

Tamamini oku