Kış hazırlıkları

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Perşembe, Temmuz 28 2011

Sacda Kuru Yufka

DSCI2334.JPG

DSCI2334.JPG

DSCI2337.JPG

KATLAMA YUFKA

Ramazan'a çok az bir zaman kala hazırlıklarda tamamlanmak üzere.Aslında bi bakımada kurtarıcı denebilir bu yufkalara.Eğer sahur için geç kalmışsanız ve çok az zamanınız varsa, 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir börek yapabilirsiniz.İster tavada ister fırında içine dilediğiniz iç harç kullanarak yapılabilir.

5 kg undan 40-45 adet yufaka çıkıyor.Ben 15 kg undan 120 adet yufka yaptım.Birazdaha fazla çıkabilirdi fakat yarısını katlama yufka yaptığım için böyle oldu.Katlama yufkanın hamurunu diğerinden biraz daha büyük tuttum.Tavada kızaracağı için tavanın boyutuna göre ayarladımki sahurda uykulu uykulu sorunsuz yemek hazırlayabileyim...

Fakat duygularımız hat safada şu ara...Dünya açlıkla mücadele ederken,daha sahip olduğum bir çok şeye yeterince şükür edemezken,halis bir niyetle çıktığım bu yolda yeni tarifler eklemeye utanıyorum! Elbetteki bildiklerimizi paylaşmak,paslaşmak adına açtım bu siteyi ama,içim sızlıyor...Lütfen bu güzel ayı bereketine ve Rabbimize güvenerek elimizden ne kadar ne geliyorsa yapalım.Görmemezlikten gelmeyelim en azından samimi dualarımızda unutmayalım.

Ramazan! Sahici ve ilahi gündem. Dahası Ramazan şahidimiz.

Kim istemez; "Ramazan şahit olsun ki ben onu o da beni tuttu!" demeyi?(Mustafa İslamoğlu)

Bereket,huzur ve mutluluk eşliğinde,güzel dualar ve dileklerle başka tariflerde buluşmak dileğiyle.Odun ateşinde pişmiş kuru yufka,işte tarifi:

Tamamini oku

Çarşamba, Temmuz 13 2011

Salamura Yaprak

DSCI2138.JPG

DSCI2138.JPG

2 Gün tuzlu suda beklemiş cam kavanozlara doldurmak için hazır.

DSCI2133.JPG

Büyüdü büyüdüüüü

DSCI2134.JPG

Teeeee balkonlara kadar uzandı:) Dalında taptaze..

Sakla samanı,gelir zamanı...

Boşuna söylenmemiş bu sözler...Efendim anneannemi anmadan geçemiyorum böyle durumlarda.Kadıncağız öyle bir kış hazırlığı yapardıki,anneme derken bana geçti böyle devam edip gidermi bilinmez ama ben seviyorum böyle hazırlıkları..Tabi biz onlar kadar bilemeyiz,onlar herhali görmüş insanlardı.Varlığı yokluğu o yüzden gelecek kış için endişeliydiler.Bahçede olanı değerlendirmemekte olmaz tabi..Kendimiz tüketmesek bile yapalım, eş dostla paylaşırız güzel olmazmı?

Bahçede bir köşeye bir üzüm dalı bulup gömmüştüm.Oda büyümesinmi:) Kocaman oldu...Her ne kadar alerjik bünyeli olsamda biraz topladım ve sizler için fotoğrafladım.

Önceden hazırlanmış malzemeler, elini böyle mutfağa attığında kendi hazırladığı birşeyleri bulup pişirmesi,yemek yapan kadınlara güç verir=) Buyrun tarifi:

Tamamini oku