Begendiğim Yazılar

Yazi beslemesi - Yorum beslemesi

Pazartesi, Temmuz 29 2013

TEDİRGİN VE TELAŞLILAR!

tumblr_l7md80tgef1qb4nm1o1_250.gif

tumblr_l7md80tgef1qb4nm1o1_250.gif

Vakitlerden bir vakit üniversite kütüphanesinde ders çalışan kız öğrenci ile erkek öğrenci karşılıklı olarak birbirlerinin dikkatini çeker.

Bir yerlerden hatırlar ama bir türlü nereden hatırladıklarını çıkaramaz gibidirler.

Epey bir vakit geçtikten sonra artık nereden tanıdığını bilmek isteyen erkek, yavaş yavaş kızın masasına yaklaşır ve usulca sorar:

-Yanınıza oturabilir miyim?

Kız, yüksek sesle yanıt verir:

-Gecemi sizinle berbat etmek istemem!..

Kızın bu şaşırtan sözlerini herkes duymuş, başlarını kaldırmış, dik dik ayaktaki erkeğe bakmaktadır...

Erkek çok utanır ve hiçbir şey diyemeden, şaşkın şaşkın kendi masasına geri döner.

Birkaç dakika sonra kız yerinden sessizce kalkar, erkeğin masasına yaklaşır ve ona yavaşça şöyle der:

-Ben psikoloji öğrencisiyim. Demin, şaşıran bir erkeğin nasıl tepki vereceğini öğrenmek istemiştim, bu arada sizi de herkesin önünde biraz utandırdım sanırım, özür dilerim…

Bu kez erkek onu yüksek sesle yanıtlar:

-Bir geceliğine 200 dolar mı?.. Çok para!..

Erkeğin dediklerini de yine herkes duymuştur ve bu kez ayaktaki kıza dik dik bakmaktadırlar ki, erkek şoka girmek üzere olan kızın kulağına yaklaşıp şöyle fısıldar:

-Ben de hukuk öğrencisiyim. Çevreye birini suçluymuş gibi nasıl gösterebilirim öğrenmek istemiştim, özür dilerim…

Tamamini oku

Cuma, Ekim 28 2011

Deprem Ve İnsan!

deprem1.jpg

deprem1.jpg

Senin derdin benim olmalı,benim derdimde senin...Öyle buyurmuştu peygamber (s.a.v.) Hatırladın mı?

Günlerdir olup bitenleri düşünüyorum fakat ne yazacağımı bilemedim.Sadece yazmak bir yana doğru düzgün yemek dahi yapmadım,YAPAMADIM.Düzce depremini yaşamış biri olarak, nasıl üzüldüğümü tahmin edersiniz.Allah halis niyetiyle dua eden yardım eden herkesten razı olsun.Depremi yaşayan insanlarımıza geçmiş olsun, sabır versin.Ölenlere Allah rahmetiyle muamele etsin inş..Yaşanılan bu acıyı unutmak kolay olmayacak ama unutacaklar.Unutmak bir nimettir çünkü...Ya unutmak olmasaydı,insan yaşadığı kötü olaylara nasıl dayanabilirdi ki?

Bu yaşanılan felakete siyasi bakmadım,siyasi açıdan yaklaşmadım, benim için önce insan vardır.Hatayı biz insanlar hep burada yapmıyormuyuz? İnsan olmayı,insanca yaşamayı,insan gibi davranmayı beceremediğimiz zaman hep hüsranla sonuçlanmıyormu? Allah (c.c) insana bu kadar değer vermişken,ötekileşmek ve olan değeri yitirmek için gayret vermekte nasıl bir zihniyettir.Türk-Kürt-Laz vs..mileti ne olursa olsun kötü düşünceden ve insanların içindeki birikmiş kiniden Rabbime sığınıyorum.

Rabbim herkese,sağlık,barış,huzur ve mutluluk versin...Hayırla ıslah etsin hepimizi inşallah...

İskender Palanın yazmış olduğu bu yazıyı bugün okuma fırsatım oldu.Ben gözyaşlarıyla okudum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Şehir: Ben yitirilmiş masumiyete ağlıyor ve ülkem adına şehit olmuş evladımın yasını tutuyordum. Bir zeval vaktiydi. İyi bir kalbe güzellikler yazılırken başladı her şey. Yer sarsılıyordu. Saydım, yirmi dört saniye...

Ruhumuzdaki o en çıplak yere dokunan an ötesi bir an gibiydi. Bir uğultudur kapladı damarlarımı ve kulaklardan zihinlere uzanarak savruldu çığlıklar. Uzak yakına geldi, yakınlıklar kaçtı avuçlardan...

Tamamini oku

Zilhicce Başlamıştır.Önemli Günlerdeyiz...!

307883_10150346935621566_100391931565_8443605_1990632414_n.jpg

307883_10150346935621566_100391931565_8443605_1990632414_n.jpg

Bu geceden itibaren Leyâli-i Aşere'ye adım attık. Fecr suresinin 'Yemin olsun on geceye' ayetinin gölgesinde bol kazançlı günler herkese..

"Allah'a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce'nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir.” (Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

"Bugünlerde tesbihi (sübhanallah), tahmidi (elhamdülillah), tehlili (lâilâheillâllah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin!”

Tamamini oku

Pazartesi, Eylül 26 2011

Ben gidiyorum taa ki?

sonbaharresimleri10.jpg

sonbaharresimleri10.jpg

Pek tatlı bir nezaket cümlemiz vardır. Birisinin yanında bir başkasını övüyorsanız, "Senden iyi olmasın!" dersiniz! Sadık Şanlı kardeşimin o incelik dolu anlatısını okuduğumdan beri bu iltifata itiraz ediyorum: "...kapının zili çaldı. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Selamlaşıp, kucaklaştık. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.

Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, ‘Hz. İsa Aleyhisselam'ın, Peygamber Efendimizin (asm) geleceğini müjdelediği sözmüş bu' dedi. Ne güzel dua imiş! ‘Tuttum bu duayı' dedim. Güldü ve ‘o halde hiç bırakma.' Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah."

Tamamini oku

Perşembe, Temmuz 14 2011

TANIKLARIN DİLİNDEN SREBRENİTSA

bosnasrebrenitsakatliamcamii_160.jpg

bosnasrebrenitsakatliamcamii_160.jpg

“…Düşmanlarımız sadece tek bir ırk tanıyorlar; kendi ırkları, tek bir din tanıyorlar; kendi dinleri, tek bir siyasi parti tanıyorlar; kendi partileri. Kendilerinden olmayan ne varsa onlar açısından yok edilmeye mahkumdur…” ( Aliya İzzetbegoviç )

“Dünya bu katliama seyirci kaldı!”

(Hatice Mehmedoviç)

Bundan tam on iki yıl önce, 11 Temmuz 1995 yılında Srebrenitsa’da Sırpların gerçekleştirdiği katliamın en yakın tanıklarından olan Srebrenitsalı Anneler Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç’in, Potoçari Şehitliği’nde İHH ekibine anlattığı acı dolu hikayesi:

Tamamini oku

Çarşamba, Temmuz 13 2011

ÇILGIN

images.jpg

images.jpg

Genç mühendis, işe yeni başladığı şirketteki bir toplantıya katıldığında, masa üzerindeki gazeteye göz atıp âniden yerinden fırladı ve ?eyvah mahvoldum? gibilerden bir şeyler söyleyip koşar adımlarla odasına girdikten sonra, kapısını da arkadan kilitledi. Bir anda buz gibi bir hava esti içeride.

Şirket sahibi, çok babacan insandı. Toplantıyı bir bıçak gibi kesip:

-Bu işte bir bit yeniği var, dedi. Mühendise kötü birşeyler oldu. Dikkat edin, canına kıyabilir.

Şirket çalışanları, müdürün ne kadar tecrübeli olduğunu bildiklerinden, hep birlikte yerlerinden fırladı. Sekreterlerden biri, mühendisin okuduğu gazeteye bakarak:

Tamamini oku

Pazar, Mayıs 15 2011

Şimdilik Karar Sizin

n1074084308_30236451_3626.jpg

n1074084308_30236451_3626.jpg

“Ve o Rahman’ın kulları; onlar ki yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürürler ve cahiller kendilerine laf attığı vakit, ‘Selametle!…’ derler. Furkan 63

Aynı şehirde bulunduğunuz, aynı caddeyi kullandığınız, aynı sokakta oturduğunuz kimi seversiniz en çok? Aynı çağı paylaştığınız, aynı meridyende soluk aldığınız, aynı korkuları yaşadığınız kim size en sevimli gelir? Oksijeni aynı, güneşi aynı, gecesi aynı yıldızlarla bezeli göğün altında insanları birbirinden ayırmanız için, aynı olmayan nedir? Nedir onları; boyları, kiloları, göz renkleri, cemalleri dışında birbirinden ayıran gizemli hâl, nedir?

Tamamini oku

Perşembe, Nisan 14 2011

Özgüven

cocuk-ve-c3b6zgc3bcven1.jpg

cocuk-ve-c3b6zgc3bcven1.jpg

Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir. Başarı için ilham kaynağıdır. Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar.

Tamamini oku

Salı, Nisan 5 2011

Çocuklarını Anlayan ve Gelecek Hazırlayan Anneler

16221821xc9.jpg

16221821xc9.jpg

Etkili anne- baba olmak sabır gerektirir. Aile üyelerinin biri birleri ile olan ilişkilerinde hak ve özgürlüklerine riayet etmeleri, onları daha sorumlu ve yetenekli yapar.

Karşılıklı saygı ve kabullenmeyi yerleştirmek anne ve babanın bilgilerine bağlıdır. İnsandaki bütün davranışların mutlaka sosyal neticeleri olur. Eğer, ailedeki fertlerden birisi olumsuz davranışlar sergiliyorsa, ilgi, güç, intikam veya yetersizlik göstergesidir. Olumsuz davranış sergileyen aile ferdine karşı, diğer aile fertleri kendi davranışlarını yeniden gözden geçirmelidir. Çocuklar sorumlu ana-babalardan etkilenirler.

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 5 2011

Kelimelerin gönlünü almaya geldim...

kelimeler.jpg

kelimeler.jpg

Benimkisi bir tür hastalık sayılabilir. Psikolog dostlarımın hemen müdahale etmek isteyecekleri bir maraz... Obsesyon (muydu?) Kelimeleri küstürmekten korkuyorum ben. Dudağımın sıcağını hak ettiği halde hiç dudağıma değdirmediğim sesler için üzülüyorum. Bir dolmakalemin mürekkebine tutunup aşk kokulu bir sayfanın kucağına sessizce kuruluvermeyi umarken, akla gelmeyen, kalbe düşmeyen cümlelere acıyorum. Bir şiirin berceste mısrası olmaya adayken, şairinin uykusuyla boşluğa terk edilmiş, nisyan uçurumlarına itilmiş bir ifadenin hıçkıra hıçkıra ağladığını hayal ediyorum.

Tamamini oku

- sayfa 1 of 2