DSCI6501.JPG

DSCI6501.JPG

DSCI6495.JPG

DSCI6504.JPG

DSCI6505.JPG

Kalbe dokunmayan her şey,çiçeği olmayan,üzerinde kuşların cıvıltısı eksik bir ağaç gibi.Öylesine yalın ve boş...Öncelikle temennim şudur ki;kalbimize dokunan dostlarımızın olması.Dostları varsa insanın hayat daha kolay,daha çekilesi,daha neşeli.Ülkemin her şehrinden dostlarımızın olmasını canı gönülden dilerim.

Sevgili Tunay Siirtli bir arkadaşım.Eşinin işi dolayısı ile Akçakoca'da yaşıyor.İyiki burada,iyiki benim arkadaşım olmuş:) Siirt yöresin bu meşhur pilavını detaylarıyla hem öğretti hemde tattırdı.Beni bilirsiniz,sevmediğim aklıma ve damağıma yatmayan tarifleri yazmam.

Bu yemeği bir araya getiren her malzemenin ayrı bir görevi var hikayeye katkı sağlayan. Evin hanımannesi yani kayın valide,evine gelen yeni geline pilavdan ikram ederken: Kızım bu ev artık seninde evin,bu evin sırlarını sorunlarını kendi sırrın,kendi sorunlarınmış gibi saklamalı dışardaki insanlara belli etmemelesin demek istemektedir.... Böylelikle Valide hanım pilavın hamur kısmına evin duvarlarını,dışındaki bademleri dışardaki insanlara,Pirinçleri bolluk berekete benzetirken,Eskiden iki keklikle yapılan pilavın etlerini ise gelin kız ve damadı temsil ettiğini söylemektedir.Baharatlarda hayatın tadını tuzunu tabiki. Tunay'cığım buna kendinden ilave maydanozda katmış,sanki evlilik hayatını renklendirmek taçlandırmak istemiş.Çokda iyi yapmış:)

Öncelikle Tunay'cığımın ellerine sağlık diyerek; gelelim heybetli görüntüsüyle tüm bakışları üzerine çeken,hikayesiyle gönülleri fetheden,lezzetiyle damakları şenlendiren enfes mi enfes pilavımızın tarifine....Bağlayın belinize mutfak önlüğünüzü,çağırın sofranıza dostlarınızı,ister çay davetinizde,ister akşam yemeğinde pişirin ve sevdiklerinizle paylaşın bu lezzeti.