Nisan 2013 (3)

Cumartesi, Nisan 20 2013

Bebek Pastası

1-DSCI4979.JPG

1-DSCI4979.JPG

Sevgili Tuğçe ve Kubilay'ın bir bebekleri olacağını öğrendiğimde ikisine bu pastayı hazırladım.Tabi o zaman bebeğin cinsiyetini bilmediğim için,pembe ve mavi bebek figürleriyle süsledim.Farkettiniz mi bilmiyorum ama, leyleğin getirdiği bebek pembe bir kundakta=) Pastayı aylar öncesinde yapmış olmama rağmen sitede paylaşmayı unutmuşum.Bugün öğrendim ki;bebeğimiz kız olacakmış.Rabbim,sağ sağlim kucaklarına almalarını ve hayırlısı ile büyütmelerini nasip etsin!

Sevgili Tuğçeyi o kadar çok sevdim ki; inşallah kendisine benzeyen bir kızı olur:)

Tıpkı bu çiçek gibi bir kız:)

tumblr_lnz34o9Tp51qhr8abo1_500.jpg

Tamamini oku

Cuma, Nisan 5 2013

Fındıklı Ay Kurabiye

1-DSCI4263.JPG

1-DSCI4263.JPG

Zamanın farkedilmez hızına alışırken,hayatta akıp gidiyormuş elimizden meğerse...Ne kadar çok şeyi dert edinmişiz kendimize ve ne kadar da çok sabırsız davranmışız.O ysa ki; yaşadığımız her saniye ne kadar da kıymetliymiş nefes almak için.Dünyanın bitmek bilmeyen telaşında cebelleşirken insan,bir yandan da etrafındaki,kendindeki güzellekleri nasıl es geçebilirki şükürsüz! Geçebilir,geçer! Ta ki; yokluğuyla yüzleşene kadardır bu farkediş.Herkes için farklıdır elbette bu durum.Kimi cebindeki mendilinin kıymetini bilmez burnu akmadan,kimi musluktan akan suyun kıymetini bilmez sular kesilmeden.Rahatça nefes alırken insan,soluğu anında kesildiğinde anlar ki; sadece bunun için şükretse bile,azdır bir ömür teşekküre! Hep var olacakmış hissi,acımasızca insanı bağlar bu dünyanın çarkına,düzenine.

...Ve tüm bu farkındalıkların nihayetinde...Açın hayatın sesini ve mutfak penceresini...Ve kısın sizi üzecek insanların ve hatıraların sesini...Ve tekrar açın ellerinizi ve kalbinizi,sonra kapatın gözlerinizi. Hiç ken bizi var eden, Rabbe şükürler olsun!...deyip sükuna erdirin tüm dertlerinizi!

Not: Eğer bir dünya olacaksanız önce kendi etrafınızda dönün,kendinize değer verin.Siz iyi olmazsanız,sevdiklerinize de faydalı olamayacaksınız.

Not 2: Astım hastaları için darbe! Sokağa çıkma yasağı bu hafta ile başlamış bulunmakta...Dışarı çıkılacaksa eğer,cepte Ventolin,yüzde maske olsun mutlaka.(Adrenalin içerir)

Dışarda polen

Cepte ventolin

Fırında kurabiye...

Ocakta mis gibi bir çay.

Çayda muhabbet !

Yine,yeniden Ayten ablamın tarifiyle yaptığım bir kurabiye ile buradayım.Kendisi badem ile yapmıştı ben ise fındıkla.Aklıma yatmayan bir şeyi canımın çekmesine imkan yok.Bu konuda şanslıyım bence.Aklıma yattı,içime sindi.

Tamamini oku

Perşembe, Nisan 4 2013

Jülyen Bonfile & Kremalı köri soslu Makarna

DSCI2163-001.JPG

DSCI2163-001.JPG

Tüm dostlarıma,arkadaşlarıma,takipçilerime canı gönülden merhaba!

Hem kolayca pişen,hem doyurucu,hemde nefis! Ve size bir sır vereyim.Bu nefis etin içine renkli dolma biberler ve piyazlık soğan doğrayıp eklerseniz.Piştikten sonra taze soğan ve maydanoz ile tatlandırırsanız...Ve tabiki tortilla veya lavaş ekmeği ile servis ederseniz nefis mi nefis bir meksika yemeği fajita yemiş olacaksınız.(İşte bu harika)

Azıcık bilgi!

Bonfile ile antrikot etini karıştırmayın.Bonfilo-kontrfile-antrikot.Hayvanın sırt bölgesinde bulunan bu etler lifli birer kastır.Ben en çok Bonfile ve Antrikot kısımlarını kullanmayı severinm.Günüzmüzde tavuğun kemiksiz etinede bonfile diyorlar ya neyse:) Siz et konusunda bilgili iseniz kasabınız bile size kazık atamaz.Bu tarz etler azlığından dolayı değildir kıymeti.Çok çabuk piştiği ve sadece mühürleme işlemi gerçekleşse bile afiyetle yendiğinden dolayı...Eğer bu tarz et kullanacaksanız,sakın ha etinizi dövme işlemi uygulayıp üzmeyin:) O zaten güzelce yumuşacık pişecektir.Dediğim gibi etinizi iyi tanıyın! normal bir eti bile kasabınız evire çevire dövüp şeklini şemalini kalıbına uydurup size bonfile diye satabilir.Dana eti diye at etleri satıldığına göre? Haksızmıyım?

İnt Bilgi

 • Kontrolfile
 • Bonfile
 • Nuar
 • Kontrnuar
 • Sokum
 • Tranç
 • Yumurta
 • Antrikot
 • Bodigo
 • Döş
 • Pençeta
 • Kürek
 • Gerdan

Bu parçalar arasında gerdan, pençeta, döş ve kürek kısımları hayvanın daha çok hareket eden kısımları olduğu için daha serttir ve genellikle kıyma olarak kullanılırlar. Nuar, kontrnuar ve bodigo (but) kısımları haşlanarak yenmeye uygundur. Yumurta, tranç ve sokum kısımları kuşbaşı et olarak kullanılır. Bonfile, kontrfile ve antrikot kısımları ise dana etinin en yumuşak kısımlarıdır, dolayısıyla ızgara için mükemmeldir.

Şimdi,tarif zamanı!

Tamamini oku