Mart 2013 (4)

Pazar, Mart 31 2013

Ekmek Arası-Arnavut Ciğeri

1-544794_104298049707006_2017907933_n.jpg

1-544794_104298049707006_2017907933_n.jpg

AKLEDEN KALB İLE YÜRÜYÜŞ...

Siz, Kur’an’ı yüreğinden okursanız, Kur’an da sizi yüreğinizden okur. Kur'an, bizim öznemizdir. (...) Allah resulunün ahirette ümmetini şikayet edeceği bir tek konu var. Diyecek ki; Ya Rabbi, bu ümmetim Kur'anı mehcur bıraktı! Metruk değil... Metruku da kullanabilirdi Kur'an, o da Arapça bir kelimedir ancak kullanmamış. Metruk ile mehcur arasında mahiyet farkı vardır. Metruk bir şeyi atmaktır, terketmektir, mehcur ise bir şeyi elde tuttuğunuz halde istifade edememektir. (...) Enes b. Malik'e atfedilen bir söz vardır (...): "Nice Kur'an okuyan vardır ki, Kur'an onlara lanet eder."

Mustafa İSLAMOĞLU

HAKİKAT karşı konulmaz olandır...hani dizinizin bağı çözülürya... bir teselli sesi duymak isteriz,tekrar hayata dönmek için,itiraz ve kabullerimiz için.

Rabbim! Beni, takdir ettiğin yere gönül rahatlığı ve huzur içinde koy ve çıkacağım yerden de dürüstlükle ve selametle çıkmamı sağla. Bana katından yardım edici bir kuvvet ver. - İsra:80

Bu dünyaya yemek-içmek-eğlenmek için gelmedik.Kur'anı anlayanlardan,yaşayanlardan olmak ümidiyle.

Arnavut ciğerini sevmeyen vardır mutlaka.Seviyorsanız birde bu şekilde deneyin.İster sıcak ister soğuk her şekilde lezzetinden hiç birşey kaybetmez.Ciğeriniz taze olduktan sonra hiçte zor değil.Körpe dana ciğeri veya kuzu ciğeriyle enfes oluyor.

Gelelim lezzet köşemizin,besleyici ve doyurucu tarifine.Damaktan Kalbeyi gözlemeye devam edin;)

Tamamini oku

Pazar, Mart 24 2013

UN KURABİYESİ

DSCI5053.JPG

DSCI5053.JPG

Madem sohbet var,kahve de olsa olmaz mı?

Mesela köpüğü yerinde,tam dizinin dibinde dedirtecek bir dostla! Daha önce yazmışmıydım kahveyi çok sevdiğimi? Yazmışsam tamam.Çünkü hala öyle:)

O yüzden kahveyle olan muhabbetime şahit tutarım yaptığım bazı kurabiyeleri.Buda onlardan bir tanesi.

Birde azıcık yaramazdır bu kurabiye:) Ağızda erir,yerken kırıntılanır.O yüzden 2 ısırmalık-tek lokmalık gibi minnak yapabilirsiniz;)

Hamuru yoğurduktan sonra birazcık fındık tozu serpsem dedim,ve iyikide katmışım.Mis mis oldular.

DSCI5068.JPG

Fırındayken onlara bakmayı seviyorum:)

DSCI5070.JPG

Tepside soğurlar aslında.Ama tel ızgarada soğuma işlemini hızlandırdım:)

DSCI5072.JPG

Tamamini oku

Cuma, Mart 22 2013

Elmalı Kurabiye

DSCI5000.JPG

DSCI5000.JPG

Meltemin yumuşattığı iklim gibi,Rabbimiz bu Cumada rahmet nazarıyla baksın yüzümüze.Hayırlı Cumalar!

Güzel bir hamur!Hemen hemen herkesin beğendiği bir kurabiyeyi birde Damaktan Kalbenin tarifiyle denemeye ne dersiniz?

Bu hamur, dolgulu kurabiyeler için biçilmiş kaftan desem.! Hamur malzemesinde yumurta olmaması beyaz bir kurabiye olmasını sağlıyor.Dilersiniz elmaya katacağınız şeker miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.Elmanın kendi şekeri yeter diyorsanız oda olur.Ben yeşil elma ile yaptığım için şekeri, verdiğim ölçülerde kullandım.Bazen,bu tarifi uyguladığımda elmalı harca kuru üzüm-kayısı gibi kuru meyvelerde ilave ediyorum.

Kurabiye hamurlarında en güzel sonuca varmak için,mutlaka yoğurduktan sonra buzdolabında 15-20 dakika dinlendirin.Bu işlemi neden mi yapıyoruz? Yoğurma esnasında elimizin ısısndan ve kullanılan margarinden sebep ısınıyor.İyi şekil alması ve toparlanması için soğuk ortamda kalması herzaman iyi sonuç verir.

Kurabiyeleri hazırlarken sizlere yardımcı olabilmek adına fotoğraf ekledim.Benim yıllardır elmalı kurabiye yaptığımda en çok kullandığım tarif bu.Umarım tarafınızdan da beğenilir.

DSCI4969.JPG

DSCI4976.JPG

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 9 2013

Patlıcanlı Börek

1-DSCI4107.JPG

1-DSCI4107.JPG

Söyleyeceklerim,söylemek istediklerim...

Dikkat! Saçmalayabilirim,ama iyi börek yapmama mani değil bu.

Dikkat! Ene içerirebilir biraz ama,iyi börek yaparım elimde değil:)

Elimin hamuruyla, tam iki yıl önce kurduğum blog da yayınladığım her tarifimi çok severek,beğenerek hazırladım.Börek,pasta,kek,baklava ne varsa yapılır,ikram edilir,yenir,kilo alınıp depresyona girilir:) Sonra,yapılan çikolatalı tariflerle itina ile depresyondan çıkılır:) Hayatın bana öğrettiklerini anlamaya çalışırken,söylemek istediklerimide yazmak için fırsattı bu blog.İyiliğin erdem olduğunu hatırlatan bir ruh haline sahipken,karşılaştığım haksızlıklar karşısında da: Ya bana,ya bana kim erdemli davranacak? diye sormadan edemeyen bünyeme (Şaibeli ifadelerle gülüyorum burada) Sonra normal ifademe geçip,İnsanlara iyi olmanın erdem olduğu duygusuna sıkı sıkı sarılmaya çalışıyorum ki; bırakmasın Rabbim ellerimi.Bana kalırsa otların bile kalbi olmalı,küt küt atan...Ve bir aklı olmalı,küt küt atan kalbinin,günü geldiğinde duracağını hep hatırında tutan.

Dikkat! Fotosentez önemliymiş! Öğreniyorum gün geçtikçe.

Konunun başında da belirttiğim gibi,elimin hamuruyla fotoğraf çekmeyi bilemiyorum işte!...Bu iki yılda öğrendim ki; fotosentez çok önemliymiş.Eğer devam edersem yazmaya,güneş ışığı yakalayabilirsem biraz güzel fotoğraflar çekebilirim.Ben böreği belki doğru düzgün çekemiyorum ama,o beni çekiyor kendine=) Fotoğraflarım güzel olmasa bile, siz lezzetine talip olup deneyin tariflerimi.Pişman olmassınız inşallah:)

Demekki neymiş! Fotosentez önemliymiş,blog yazmak yemek yapmaktan zormuş! Demekki burada yazılan tarifler ve fotoğraflar çalınıp Facebook ve başka sitelerde yayınlamak için çalınmazmış!( BUDA EMEK HIRSIZLARINA GELSİN )...Sizi gidi hain kediler sizi:))

Vuuu! Tehdit içerir!

Güldüğüme aldanmayın-Emeğimi çalmayın! Sakınnn! Sakın!

Börek pişmiş,tadına bakılmış...Mmmm nefis denip bloğa eklenmiş.Gönül isterdiki aşama aşama fotoğraflansın.Ama olmuyor işte yağlı unlu ellerle.

İkinci yılıma özel şöyle mis gibi bir kutlama pastası hazırlayıp paylaşabilirdim ama yapmadım.Hayatımda hiç özel günleri sevmedim,kutlamadım.Sevsem yapardım kiii:))

Çıkartın unu ve merdaneyi,hem kolay,hem lezzetli kat kat nefis bir börek yapın.Üstelik iç harcını dilediğiniz bir harç ilede yapabilirsiniz,bu mümkün! Peynirli maydanozlu-ıspanaklı-kıymalı-patatesli.Ama patlıcanı seviyorsanız mutlaka patlıcanlıda yapın.

Tamamini oku