Aralık 2012 (5)

Pazartesi, Aralık 31 2012

Mozaik Pasta (Çok Nostaljik)

1-DSCI4426-001.JPG

1-DSCI4426-001.JPG

Nostalji; geçmişe duyulan özlem demektir. Bir şeyi yaşar, geride bırakır ve güzel bir hatıra olarak anar hatta “ keşke yine olsa” diye düşünürsünüz.

Yazar,böyle tanımlıyor Nostalji'yi...

Fakat,konu yemek olunca o tadı yakalamak hiçte zor değil.Biraz 80'li yıllara dönecek olursak,kek kalıplarının öyle her evde olmadığı,hazır pasta keklerinin bulunmadığı o dönemlerde,iyi ki bisküvi varmış.O şartlarda bile pasta yapmayı seviyormuş kadınlar:) Hatta bisküvi olmadığında AMONYAKLI BİSKÜVİ hazırlanıp onunla yapılırdı. Haliyle Annemin bize yaptığı bu pastanın tadı hala damağımda.Garip olan ise,benim bu pastayı hiç denememiş olmam:) Kızımın isteği üzerine hemen Annemi aradım.O da göz kararı bir tarif verdi:) Sonrasında Meral abla'mın tarifiyle denedim.

Güzel mi güzel,her lokmasında sizi geçmişe götürüp tatlı hayallere daldıran,çocuklaştıran bu pastayı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Unutmadan,pasta kıtırını çok severim.Gülale'de yıllar evvel rastladığım bu yazıyı da.

O 'na kızgın olduğunu biliyorum. Neden şunu denemeyesin?

Ona bir mektup yaz. Bütün duygularını dök. Öfkeni ve hayal kırıklığını anlat. Hiçbir şeyi gizleme. Sonra mektubu bir çekmeceye koy. İki gün sonra oku. Hâlâ yollamak isteyecek misin?

Ben öfkenin ve pasta kıtırının iki gün sonra yumuşadığını öğrendim...

Çok güzel değil mi?

Bir sonraki tarif bu tariften daha güzel olsun.Damaktan Kalbe'yi gözlemeye devam edin...Ve varsa o yıllara dair anılarınız bizimle paylaşın efendim:) Yorum bölümünde yorumlarınızı görmek inanın beni çok mutlu edecek.

1-DSCI4403.JPG

1-DSCI4428.JPG

Tamamini oku

Pazartesi, Aralık 10 2012

Bonibonlu Sakızlı Muhallebi

DSCI3645.JPG

DSCI3645.JPG

DSCI3646.JPG

Çok hafif,çok lezzetli,çok kolay...

Tamamini oku

Üzümlü Kurabiye

DSCI4158.JPG

Kahvelik çaylık,ağızda dağılan nefis bir kurabiye tarifi.

DSCI4158.JPG

DSCI4145-001.JPG

DSCI4157.JPG

Başka ikramlıklarınız varsa bile,ona da yer açın tabağınızda...Sabah kahvaltıda yenmemiş haşlanmış yumurtanızı bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

sıra tarifte,

Tamamini oku

Cuma, Aralık 7 2012

İçi Dışı Çikolatalı Muffin

DSCI1567.JPG

DSCI1567.JPG

Her anne ve babanın evladı vardır ama her evladın annesi babası olmuyor bazen…Varlıklarında rızasını duasını almak,kıymet vermek gerek.Başkaları sevmiş sevmemiş-Değer vermiş vermemiş ne önemi varki?

Baba olmak! Ne büyük ödüldür. Ne koca gururdur. Heyt be, baba. Baba olmak! Kolay mı? Değil… Ağlaya,büyüye, öğrene, sora, geldik boyuna bir gün...Anne olduk,baba olduk anladık bize neden duygulu baktığını,iç çektiğini...

Düşünüyorumda,küçüklüğümden beri mutfağa merakımın ilk mimarı Babam! Yaptığım herşey belki güzel değildi ama onun damağına değen her lokma,benim elimden kalbine değiyor...(Boşuna Damaktan Kalbe olmadık) =)

İnsanın adam yerine konması kadar motive edici bir şey yoktur.Kendime güvenmemi sağlayan,yaktıklarıma bu böyle güzel olmuş diyen,kırdıklarıma ise nazar diyen ilk Aşkım babamın çok çok sevdiği kekin tarifini paylaşmak istedim bu defa.

Yumuşacık,bol çikolatalı bir kekle, gönülden selam olsun tüm takipçilerime...Sevgi ve muhabbetle!

Tamamini oku

Portakallı İrmikle Revani

DSCI3627.JPG

DSCI3627.JPG

DSCI3614.JPG

Tarifi bu akşam blogda inşallah=))

Tamamini oku