Mart 2012 (5)

Cuma, Mart 23 2012

Arnavut Ciğeri

DSCI1473.JPG

DSCI1473.JPG

Konu ciğer olunca....

Herkesin birbirinden memnun,birbirini anlayan,hatalarıyla kabullenip seven,hata aramak yerine hataları örten bir millet olmayı temenni ederim...Ve baharın gelişine sevinebilen aynı zamanda.Baharın gelişini kutlarken bile kan dökülüyorsa bu ülkede, nasıl güzel günler olsun? Bu dünya için savaşanlar kan dökenler nerede şuan? Kan dökerek,savaşarak nasıl hak iddia edeceksin! Allah yasaklamamışmıydı yeryüzünde bozgunlucuk çıkartmayı.Sakın bana bunu yapmanın amaçlarını saymasın kimse...İNANMAM!

Müslamansan eğer,öyleyse?

Hatırla,zor zamanlar diye dünyanın yarınlarını değil "Ölüm sonrasına dair kaygılar" yaşamak için buradasın. Hakkını ver atık insanlığının...Gayeni bil,yerzünde neden var olduğunun sebebini araştır...Namazından ve yaptığın iyiliklerden başka hiç birşey götüremeyeceğinin farkında ol artık ey insan!

Efendim hepinizin mübarek Cuma gününü kutlar,ahir ve akibetimiz için dua ederim...

Arnavut ciğeri hepimizce malum zor piştiğine inandığımız bir yemektir.Eğer yumuşacık bir arnavut ciğeri yapmak istiyorsak ; Ciğerimiz taze olmalı (yani dana ciğeri,kuzu ciğeri) kasabınızdan bunu mutlka rica edin.İkinci özellik ise,ciğerin dış zarını soymak gerekir.Bunu yapamayacaksanız şayet kasabınızdan bunuda rica edebilirsiniz=) Sonrası kolay,yağınızın mutlaka kızgın olmasına özen gösterin ve 3 dakikayı geçirmeden orta hararetli bir ocakta pişirin.Hepsi bu kadar...

Gelelim lezzetli,doyurucu yemeğimizin malzeme listesi ve tarifine. (Ben bu verdiğim malzeme ile fotoğrafta gördüğüz tabak ile 4 adet elde ettim.Malzemeyi azaltıp artırabilirsiniz...

Tamamini oku

Pazartesi, Mart 19 2012

Tosunum Böreği

DSCI1411.JPG

DSCI1411.JPG

Güneşli bir bahar gününden hepinize merhaba!

Deneyip beğendiğim ve lezzetinden emin olduğum yemekleri paylaşmaktan çok mutluyum.Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışıyorum.Benim de takip ettiğim kişiler var elbette bunlardan biri de sevgili Oktay Aymelek.Nam-ı diğer Oktay Usta=) Yol bilmeyen biri için, önünde bir bilenin olması, çok rahatlatıcıdır. Çünkü iyi bir rehberin eşliğinde,korkularından emin olarak ilerler insan...Tv'de izlediğimden beri hem çay soframda hem de yemek soframdan eksik olmayan...Tadan herkesin ben söyleyene kadar içinde mercimek olduğunu anlamadığı bir börek...Detaylı anlatmaya çalıştığımdan dolayı, tarif bölümü uzun gelebilir.Aşama aşama ilerdediğinden açıklayıcı olsun istedim.

Gelelelim lezzet köşemizin bugün ki tarifine =)

Tamamini oku

Cumartesi, Mart 17 2012

Kakaolu Nişastalı Pandispanya

DSCI1619.JPG

DSCI1619.JPG

DSCI1621.JPG

Hepinize merhaba;

O kadar çok mail ve mesaj alıyorumki pandispanya tarifleriyle alakalı.Bu sebeple bende her pasta yapışımda farklı tarifler yapmaya çalışıyorum ki; sizlere garantili sorunsuz ve lezzetli tarifler paylaşabileyim.Yoğurtlu,nişastalı sadece unlu,ovalette ile derken arşivde baya tarif birikti.Ben denediğim pandispanyaların herbirini çok beğendim fakat nişastayı bence her kekin içine katmalı.nişasta keki daha yumuşak ve ağızda eriyen bir kek haline dönüştürüyor.Tek sorun pandispanyayı kesmeden önce soğutmak.

Ben bu ölçülerle 30 cm'lik çemberde pandispanya pişirdim ve bu gördüğünüz pandispanyayı 3 pata ayırdım.

Aynı tarifle 2 adet pandispanya pişirdim 5 patını kullanarak bir pasta hazırladım.O tarifide pastalar blümüne ekleyeceğim inşallah.Siz en iyisimi Damaktan Kalbe'yi izlemeye devam edin=)

Tamamini oku

Peynirli Çiçek Börek

DSCI1480.JPG

DSCI1480.JPG

DSCI1495.JPG

Mayalı hamurlarda iyi sonuç almak istiyorsanız kullanacağınız malzemelerin ılık olmasına özen gösterin.Kuru maya kullanacaksanız ılık su ile önceden ıslatıp kabarmasını sağlayın.Yaş maya kullanacaksanız şayet direkt sıvı malzemeyle karıştırın.instent maya kullanacaksanız un ile harmanlayıp,sıvı malzeme ile öyle karıştırın.Ve ön kabartma işleminede önem verin.Ön maya işlemi gerçekleşen hamur tepsi mayası olmasada dahi fırına girdiğinde kabarır,iyi sonuç verir.

Bu tarife ister börek deyin ister çörek deyin ama mutlka deneyin.Sofrada şık bir sunum olacağı gibi lezzetide çok güzel.Dilediğiniz iç malzeme ile de çok güzel oluyor.Ispanaklı,patatesli,mercimekli,kıymalı olarakta denedim.Yalnız kıymalı iç harc ile yapılacağı zaman kıymaya hiç yağ ilave etmeden kavurmakta yarar var.

Gelelim lezzet köşemizin bu günki tarifine....

Tamamini oku

Pazartesi, Mart 12 2012

Yaza veda dolması

300675_2413357898779_1396248863_32763224_151663959_n.jpg

300675_2413357898779_1396248863_32763224_151663959_n.jpg

Tarif sevgili Münire Abacıya ait.Çoktandır arşivde bekleyen bu tarifi en nihayetinde yayımladım.Kendisine çok teşekkür ediyorum,yeni tariflerini sizin tarifleriniz köşesinde yayımlamak için sabırsızlanıyorum:)

Tamamini oku