Ocak 2012 (5)

Perşembe, Ocak 19 2012

Çocuk Kurabiyeleri

DSCI1223.JPG

DSCI1223.JPG

Antik diyardan gelen bir seyyaha rastladım, Dedi ki: ''Çölün ortasında, Gövdesiz, kocaman iki taş bacak, Ve hemen yakınında yarı beline kadar kuma gömülmüş, Çatık kaşları, kırışmış dudakları Ve buz gibi soğuk alaycı görünümüyle, Parça parça olmuş, Taştan bir surat vardı... Onlara şekil veren o eller ve ruhlarını besleyen o kalp, Cansız şeylere kazınan tutkuları ne kadar da canlı göstermişti! Üzerinde ise şu sözler yazılı idi: Ben kralların kralı Ozymandias... Şu yaptıklarıma bakın da, Haddinizi bilin! Koca yıkıntılar arasında saklı kalmış bir harabe, Ve ucu bucağı görülmeyen, çıplak ve yapayalnız kumlardan başka, Artık ne kaldı geriye? Hiç bir şey!..."

Horace Smith

Okuduklarımın etkisinde kaldığım doğru.Ve hep kendimce bir pay çıkarmaya çabaladığımda...Yaptığım bu kurabiyelerden geriye çok şey kaldı...İki gün bu kurabiyeleri heyecanla beklediler,kimisi çok sevindi,kimisi ise ımmm bunlarmıydı dedi=) Çocuklara yapılan hiç bir iyilik karşılıksız kalmaz onların bir tebessümü herşeye bedeldir.

Tamamini oku

Cuma, Ocak 13 2012

Kıymalı Fırında Çılbır

DSCI1044.JPG

DSCI1044.JPG

Hamd edebilmek, haddini bilmektir!

Bugünlerde garip garip düşüncelerin içerisindeyim,hayrolsun inşallah! Hiç gitmediğim ülkerin,hiç tatmadığım yemeklerini deneme isteğim kayboldu gitti.Geçmiş tarihimizde,büyüklerimizin bildiği ve bizi büyütürken pişirdiği şeyleri ilerki zamana aktarmak daha hoş geliyor...Unutulmasın istiyorum.Müslüman mahallesinde salyangoz pişirmenin mantığı nedir diyede düşünmeden edemiyorum.Tabiki bilelim,yeni şeyler öğrenelim,bildiklerimizi paylaşalım.Bu bir sorumluluktur aynı zamanda.Bildiklerimizi aktardıkça yeni yeni şeyler öğrenmeyede hazırlamış oluyoruz kendimizi.Fakat demek istediğim o ki; Annelerimizin büyürken yediği,bizi büyütürken pişirdiklerinide aktaralım.Belki farkında değiliz ama elimizden kayıp gidiyor malesef...

Çılbır çocukluğumun en güzel yemeği.Kahvaltıda ve yemek sofralarında Annemin vazgeçemedikleri arasında.Yumurtanın en güzel hali.Sadece soğanla bile yapılabilir.

Kaç yaşına gelirsem geleyim; içimdeki çocuk... haylaz. Tutuyor kolumdan çocukluğumun yemeklerini yaptıyor bana =) 3 yumurta ile 5 kişiyi doyurmaya ne dersiniz?İşte tarifi...

Tamamini oku

Salı, Ocak 10 2012

Meyve Pelteli Muhallebili Etimek Tatlısı

DSCI1063.JPG

DSCI1063.JPG

Malzeme listesinin uzunluğuna bakmayın şip şak yapılacak bir tatlı.Üzerine sevdiğiniz herhangi bir meyve ile yapabilirsiniz.Etimek tatlısını birde böyle deneyin...

Tatlı ekşi bir lezzet...Buyrun tarifi...

Tamamini oku

Dilber Dudağı

DSCI3202.JPG

DSCI3202.JPG

Bardak ve çay fincanı ölçüsü yaklaşık 200 ml.45 adet küçük beze elde edeceksiniz.Bezelerin büyüklüğü ceviz kadar olmalı.Bu ölçüler bir dikdörtgen tatlı tepsisi için.

Tamamini oku

Çarşamba, Ocak 4 2012

Frambuazlı Çikolatalı Pasta

DSCI2549.JPG

DSCI2549.JPG

Mutlu günler... Hepinize kucak dolusu sevgiler!

Hazır pastaban ile dolapta yazdan kalma frambuazlara eşlik olarak çikolata ve pastacı kremasıyla hazırladığım bir pasta.Aynı zamanda bu kış gününün kasvetli havasından kurtulmak içinse bir bahane;)

Bu fotoğrafıda nasıl zor şartlarla çektim anlatamam.Eğer 2 dakika daha gözden kaçırsaydım bu görüntüde olmayacaktı elimde:) Aslında frambuazları bol koymama rağmen içinde tek birtane görünmeside benim şansızlığım olsa gerek.

Çikolataya yakıştırdığım meyvelerin başında gelir frambuaz.Annem bahçesinden hergün 2-3 adet toplayarak benim için 1 kg kadar biriktirmişti yazın.Bu yıl fazla meyve vermemiş ağacı.O yüzden birazını hala saklıyorum dipfrizde;) kıymetten kıyıp kullanamıyorum ama yakında içi dışı bol çikolatalı bir tart yapmayı planlıyorum o gün sanırım tüketirim elimdeki son kalanlarıda.

Efendim çikolatanın doyulmaz lezzetine eşlik eden frambuaz ile hazırlanmış kolay bir pasta.Buyrun tarifi...

Tamamini oku