Ekim 2011 (6)

Cuma, Ekim 28 2011

Deprem Ve İnsan!

deprem1.jpg

deprem1.jpg

Senin derdin benim olmalı,benim derdimde senin...Öyle buyurmuştu peygamber (s.a.v.) Hatırladın mı?

Günlerdir olup bitenleri düşünüyorum fakat ne yazacağımı bilemedim.Sadece yazmak bir yana doğru düzgün yemek dahi yapmadım,YAPAMADIM.Düzce depremini yaşamış biri olarak, nasıl üzüldüğümü tahmin edersiniz.Allah halis niyetiyle dua eden yardım eden herkesten razı olsun.Depremi yaşayan insanlarımıza geçmiş olsun, sabır versin.Ölenlere Allah rahmetiyle muamele etsin inş..Yaşanılan bu acıyı unutmak kolay olmayacak ama unutacaklar.Unutmak bir nimettir çünkü...Ya unutmak olmasaydı,insan yaşadığı kötü olaylara nasıl dayanabilirdi ki?

Bu yaşanılan felakete siyasi bakmadım,siyasi açıdan yaklaşmadım, benim için önce insan vardır.Hatayı biz insanlar hep burada yapmıyormuyuz? İnsan olmayı,insanca yaşamayı,insan gibi davranmayı beceremediğimiz zaman hep hüsranla sonuçlanmıyormu? Allah (c.c) insana bu kadar değer vermişken,ötekileşmek ve olan değeri yitirmek için gayret vermekte nasıl bir zihniyettir.Türk-Kürt-Laz vs..mileti ne olursa olsun kötü düşünceden ve insanların içindeki birikmiş kiniden Rabbime sığınıyorum.

Rabbim herkese,sağlık,barış,huzur ve mutluluk versin...Hayırla ıslah etsin hepimizi inşallah...

İskender Palanın yazmış olduğu bu yazıyı bugün okuma fırsatım oldu.Ben gözyaşlarıyla okudum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Şehir: Ben yitirilmiş masumiyete ağlıyor ve ülkem adına şehit olmuş evladımın yasını tutuyordum. Bir zeval vaktiydi. İyi bir kalbe güzellikler yazılırken başladı her şey. Yer sarsılıyordu. Saydım, yirmi dört saniye...

Ruhumuzdaki o en çıplak yere dokunan an ötesi bir an gibiydi. Bir uğultudur kapladı damarlarımı ve kulaklardan zihinlere uzanarak savruldu çığlıklar. Uzak yakına geldi, yakınlıklar kaçtı avuçlardan...

Tamamini oku

Zilhicce Başlamıştır.Önemli Günlerdeyiz...!

307883_10150346935621566_100391931565_8443605_1990632414_n.jpg

307883_10150346935621566_100391931565_8443605_1990632414_n.jpg

Bu geceden itibaren Leyâli-i Aşere'ye adım attık. Fecr suresinin 'Yemin olsun on geceye' ayetinin gölgesinde bol kazançlı günler herkese..

"Allah'a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce'nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir.” (Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

"Bugünlerde tesbihi (sübhanallah), tahmidi (elhamdülillah), tehlili (lâilâheillâllah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin!”

Tamamini oku

Pazartesi, Ekim 17 2011

Fındıklı Cookies

DSCI2866.JPG

DSCI2866.JPG

Kim yorulur,Kim dinlenir ?

İki iyi iş başarınca, kendini mutlu hissediyorsun. Bunda bir beis de yok, sevin tabii; fakat bazen, o iyi işleri kendinden bilmen yok mu, işte bu sana hiç yakışmıyor. Allah kuvvet vermese, neye güç yetirebilirsin ki? Kendini iyi hissedişin seni, kibirlenen değil, Allah’a şükreden bir kul etsin. Dikkat et. Sadece gayrete memur olduğunu ve her türlü neticenin, Allah’a ait olduğunu aklından çıkarma. Böylece, başına ne gelse sevinir, “ben doluya değil, onu kimin yağdırdığına bakıyorum” der, canın acısa da gülümsersin. “Ben” diyen yorulur. “Allah” diyen dinlenir.

Bazıları ekmeği elden, suyu da gölden kendi kendine gelecek zannedip yanılıyor. Yemek istiyorsan, kalkıp pişireceksin. Bunun için de kibrite, bıçağa, suya dokunacaksın. Tuzu kazanacak, yağı arayacaksın. Hem çalışmak, en külfetsiz tedâvîdir. Çalışmayan yorulur. Çalışan dinlenir. (N.Nur.Türk)

Tamamini oku

Pazar, Ekim 9 2011

Huamalı Karamel Soslu Kek (STICKY DATE PUDDING)

DSCI3027.JPG

DSCI3027.JPG

Tarif Australian Womens Weekly Cake kitabından. Ayten hanımın denediği ve bizlerle de paylaştığı bir tarif.Facebook'ta Bugün ne pişirdin adlı grubumuzda hergün kim ne pişirdiyse yayımlıyor,çokta iyi oluyor.Farklı yerlerde oturduğumuziçin,başka yörelere ait yemek tarifleriylede tanışmış oluyoruz.Ben Ayten hanımın kekini gördüğümde Allahım'ım biran önce misafir gelsede denesem şu tarifi diye can attım.

Nedenmi ?

Şöyleki; bana az bir parça kalsın çünkü hem hurmayı,hem karameli,hemde böyle soslu pastayı anımsatan kekleri çook seviyorum=)

Tarifi orjinalliğini bozmadan yayımlıyorum.Tarifteki mayalı undan elimde olmadığı için,unun içine bir tatlı kaşığı insent maya ilave ederek hazırladım.Fazladan birde,bir çorba kaşığı kakao ekledim.

Efendim kahvenin ve çayın yanına çok yakıştığı gibi, çocuklarınıza bir bardak soğuk sütle yedireceğiniz, aileniz ve misafirleriniz tarafından beğenilecek çok güzel bir bir tarif.

..........Ve Damaktan Kalbe derki; Yarının tarifi bugünkinden iyi olsun inş...=)) .Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Salı, Ekim 4 2011

Bademli Çikolata Soslu Muffin

DSCI1798.JPG

DSCI1798.JPG

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan bademi tüketmeyi doktorlar tavsiye ediyor.Sinirleri yatıştırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğinide özellikle vurguluyorlar.Kış aylarında yaşlı genç herkesin güçlü bir bünyeye ihtiyacı oluyor.Yinede çok abartmadan tüketmekde yarar var.Çocuklarımdan da biliyorum badem yediklerinde enerjileri hayli yüksek oluyor.Bu durumu doktorumuza sorduğumda ise biz hareketli çocuklara günde 3-4 taneden fazla önermiyoruz,mikatar konusunda hassasiyet göstermek gerekir demişti.

Herşeyde olduğu gibi, aşırıya kaçmadan dikkat ederek tüketmekte fayda var.Özellikle şunuda vurgulamak isterim; Eğitim öğretim yılı başladı ve okul toplantılarında öğretmenlerin özellikle vurguladığı, sabah ne olursa olsun çocuklarınızı kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin.O yemek istemese bile, gerekirse zorlayın.Çünkü önemli dersler sabahın ilk saatlerinde oluyor ve çocuk uykusunu tam anlamıyla açmamış oluyor akIını derse veremiyor diyor,haklılar bu konuda.Helede okulların kantinlerinde abuk subuk içinde ne olduğu belli olmayan bir sürü yiyeceği düşünürsek çocuklarımızın nasıl bir tehlikeyle başbaşa kaldıklarını anlamak çokta zor değil sanırım.

Faydalı olacağını tahmin ettiğim bilgileri bildiğim kadarıyla sizlerle paylaştıktan sonra, gelelim lezzetli kekimize;

Tamamini oku

Pazartesi, Ekim 3 2011

Kahvaltı Salatası-Domates-Peynir

image001.jpg

image001.jpg

Ne güzel söylemiş şair, (Cemal Süreyya) Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı...

Domates,salatalık ve biber pek çoğumuzun vazgeçemeyeceği bir seçenektir kahvaltı için.Genellikle çocuklar mırın kırın ederler.Benim öyle yemek yemeyen çocuğum yok hamdolsun.

Şimdi kahvaltının resmini yükledimde tarifi yazmakta biraz utanıyorum açıkçası çünkü fotoğraf herşeyi anlatıyor ama=) Ben yine adettendir deyip yazayım utana sıkıla=)

Efendim sabah sofralarınızı rengarenk yapacak hem ekonomik,hem sağlıklı,hemde diet yapanlar için vazgeçilmeyecek bir sofra.Buyrun tarifi:

Tamamini oku