Temmuz 2011 (12)

Perşembe, Temmuz 28 2011

Sacda Kuru Yufka

DSCI2334.JPG

DSCI2334.JPG

DSCI2337.JPG

KATLAMA YUFKA

Ramazan'a çok az bir zaman kala hazırlıklarda tamamlanmak üzere.Aslında bi bakımada kurtarıcı denebilir bu yufkalara.Eğer sahur için geç kalmışsanız ve çok az zamanınız varsa, 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir börek yapabilirsiniz.İster tavada ister fırında içine dilediğiniz iç harç kullanarak yapılabilir.

5 kg undan 40-45 adet yufaka çıkıyor.Ben 15 kg undan 120 adet yufka yaptım.Birazdaha fazla çıkabilirdi fakat yarısını katlama yufka yaptığım için böyle oldu.Katlama yufkanın hamurunu diğerinden biraz daha büyük tuttum.Tavada kızaracağı için tavanın boyutuna göre ayarladımki sahurda uykulu uykulu sorunsuz yemek hazırlayabileyim...

Fakat duygularımız hat safada şu ara...Dünya açlıkla mücadele ederken,daha sahip olduğum bir çok şeye yeterince şükür edemezken,halis bir niyetle çıktığım bu yolda yeni tarifler eklemeye utanıyorum! Elbetteki bildiklerimizi paylaşmak,paslaşmak adına açtım bu siteyi ama,içim sızlıyor...Lütfen bu güzel ayı bereketine ve Rabbimize güvenerek elimizden ne kadar ne geliyorsa yapalım.Görmemezlikten gelmeyelim en azından samimi dualarımızda unutmayalım.

Ramazan! Sahici ve ilahi gündem. Dahası Ramazan şahidimiz.

Kim istemez; "Ramazan şahit olsun ki ben onu o da beni tuttu!" demeyi?(Mustafa İslamoğlu)

Bereket,huzur ve mutluluk eşliğinde,güzel dualar ve dileklerle başka tariflerde buluşmak dileğiyle.Odun ateşinde pişmiş kuru yufka,işte tarifi:

Tamamini oku

Cumartesi, Temmuz 23 2011

Şeftalili Rulo muhallebi

DSCI2241.JPG

DSCI2241.JPG

Herşey incelikten kırılır,insan kabalıktan...

Öfkenin acı zehrini atmak için abdest suyu olmasaydı ne yapardıkki..Ergenlik döneminde,hemde doruk noktasında olan çocuklarınız varsa,cümleten Allah yardımcımız olsun.Hiç kolay değil,hemde hiç..!.Birilerininde hemde çoook zor dediğini duyar gibi oldum..Efendim bu bu muhallebiyi minicikken çocuklarıma yapardım çokta severlerdi,şimdi kocaman adam ve genç kız oldular muhallebiyle bir sorunumuz yok elbette yine seviyorlar.Fakat bazen öyle bir an geliyorki; hep küçük kalsalardı diyorum. Büyüdükçe kararları,zevkleri,yaşantıları herşeyleri değişiyor.Bense onları incitmek kaba olmak istemiyorum hiç...

Benim şikayetlerim:Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı,dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor.Hiç sorun çıkartmayan bir çocuktu iki kez okula gitmemiş arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı.

Çocukların şikayetleri:Büyüklerin anlayışsızlığı ve baskısı,boş zamanlarımı etkin bir biçimde değerlendireceğim biryer yok.Ben zaten kendimi eleştiriyorum içimden,birde siz eleştirmeyin...Anlayış bekliyorum çokmu? gibi...

Uzmanlara göre gayet tabi böyle şeyler..Sabırlı,anlayışlı bu dönemi atlatmak gerekiyor.

Bir anne olarak bu durumun uzun sürmeyeceğini biliyorum elbet,anlayışsız,kaba ve sabırsız olduğumuzda başımıza gelecekleri az çok tahmin edebiliyorum..Masum arkadaşlar bulmaktansa serseri bir arkadaş çevresine yönlendirmiş olacağımıda...

Sadece istediğim tek şey anlayışlı ve sabırlı olmak ve etraftan söylenilen eleştrilere çokta takılmamak.Şöyle yap,biz böyle yaptık. Yada, hiç şuna benzemedi.Ohooo siz böyle yaparsanız büyüdüklerinde başınıza gelecekleri tahmin edemiyorum gibi...Peki pek sayın muhterem eş dost, siz çocuklarımı bizden daha çokmu düşünüyordunuz da bizim hiç haberimiz olmadı? diye sormazlarmı adama...! Bu tarz söylemleri duymak bizi sadece öfkelendirir... Bakın Neslihan hanım öfkeyi nasıl anlatmış:Ne olduğunu iyi bilirim. Özde biriktiği an, yüze yansır. İnsanın bakışını, duruşunu değiştirir. Sesi gürleştirir, göz bebeklerini önce kısar, sonra genleştirir. Öfkeli adamın hâli de kâli de bir başka olur. O, öyle kuvvetli esen bir duygudur ki, kasırga gibidir. Bazen kısacık sürer, bazen bir ömür…Evet, öfkeyi bilirim. Biri engellediği, incittiği ya da korkuttuğu dem kınından çıkan, keskin bir kılıç gibidir. İnsan öfkelenince, kırıp dökmek, yırtıp parçalamak, acıtmak ister. Hatta bir anlık acıtma kesmez de, muhatabının canı hep yansın; burada yanmakla kalmasın, cehenneme girsin ister!

O yüzden bir abdest serinliğinde,ve kırmadan anlayışla köstek değil,açık yüreklilik ve samimiyetle destek olmak isteyene gönlümüz açık efendim..

Muhallebi tadında yumuşacık bir hayat dilerim herkese...Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Perşembe, Temmuz 21 2011

Lor Peynirli ( Mincili )Yumurta

DSCI2234.JPG

DSCI2234.JPG

Basit ama lezzetli bir kahvaltı çeşitidir.Karadenizli olupta sofrasında minci olmayan yoktur.Minci,lor peyniri,çökelek diyede bilinir.Yoğurdu kaynama noktasına getirip süzülerek elde ediliyor.yoğurttan yapılana biraz süt eklenerek,Hatta ayrandan bile yapılıyor.Babaannem (rahmetli) Rizeliydi mıhlamayı minci ile yapardı.Dedemse Hopalıydı.Annemin anlatmasına göre bu sebepten tartışırlarmış=) Ben şanslıyım bu konuda mincilisinide bilirim,trabzon peynirlisinide rumların yaptığı yağlı peynirlisinide,hatta keşlisini bile =) Hepsinin birbirinden farklı çok güzel tatları vardır.Evde tencerenin dibinde az az olan yoğurtlardan bir iki kahvaltılık kadar yaptım.Üzerine tek yumurta ile 4-5 kişi rahatlıkla doyar aynı zamandada bereketli:)

Böreklere,makarnalara rahatlıkla kullanabileceğiniz bir peynir.

Ya aslında tarifini yazacak birşey yok ama maksat minciyi tanıtmış olalım değilmi efendim=)

Tamamini oku

Çarşamba, Temmuz 20 2011

Kayısılı Kap (Cup )

DSCI2016.JPG

DSCI2016.JPG

Ramazan'a hazırmıyız?

Ramazan ayı yaklaşırken bir iç neşe ve huzurla hazırlıklara da başlanır.Böreklik kuru yufkalar,elde yapılan erişteler ve tatlı çeşitleri gibi..Peki ya ruh dünyamızla hissiyatıımızla hazırmıyız?

Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir.Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 183-184)

Ramazan ayının yaz ayına gelmesi hasebiyle birçok kişi kendince bahanelere sığınıp bu rahmetten nasiplenemiyor malesef...Rahmet diyorum çünkü;Zamanın zorluğunda ve ayakların kolaylıkla kaydığı,imanı elimizde tutmanın bir avuç köz tutmakla aynı olduğu şu devirde İŞTE KALBİMDEKİ İMAN RABBİM! diyebilmenin huzurudur ramazan.Ortalık zaten içler acısı ben senin rızanı isterim diyebilmenin kulluğun en acizliğinde Rabbimize sığınmaktır aslında...Gelin Ramazan'a en halis duygularımızla hazır olalım...

Ramazan dedimde şimdi bu tatlıyla ne alaka demeyin=) Ramazanda yemek ve tatlı konusunda ipin ucunu kaçırdığımız zamanlar oluyor.Akaşam oruçlarımızı açtıktan sonra çok fazla hamurlu tatlılar tüketmeyelim.Çok ağır olmayan meyveli ve ramazan sofralarınada yakışan bir tatlı.Mevsime uygun herhangi bir meyve ilede yapabilirsiniz.Krema yerine beyaz çikolata kullanabilirsiniz.

Meyvenin serinliğini hissedeceğiniz hafif bir tatlı,buyrun tarifi:

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 18 2011

Müceddere ( Kilis Mutfağından )

DSCI2220.JPG

DSCI2220.JPG

SCAK0GITFCAHS9OHACAOHALWSCA1TCG1MCAP51GY2CAR2LZ2TCALV7LOJCA2HN95TCAZ9TJELCATE0LPECAKG1I4HCAMFIPLLCA2MQ6VLCALGN5DTCA2W3R1ACAC4WWNCCA67YCG3CAC63R1YCAX68FEBCA86XKFFCAP6NM0E.jpg

Bu günlerde okuduğum kitap...Olmak cesareti...

‘Olmak Cesareti’, Kemal Sayar’ın ikinci deneme kitabı. Bu kitabı oluşturan denemeler, farklı sularda seyrediyor gibi görünseler de, sonunda aynı okyanusta buluşan ırmaklar gibi, aynı menzile akıyor. Her biri, yaşadığımız günlere insan ruhundan bir pencere açmayı deniyor. Yazar, “Yaşamaktan ve sevmekten derin bir korkuyla korksak da, aslolan hayattır. Hayata karşı savaş açamayız” düşüncesi ekseninde kuruyor kitabını. Ve ekliyor: “Baharda tomurcuklanan ağaca savaş açamayız, bir delikanlının kıpırtılı yüreğine, serinleten yağmura ve ısıtan güneşe karşı savaş açamayız. Ve insanların iç dünyalarına savaş açamayız.”

Bu güzel eserden daha güzel bir tarifle bahsetmek isterdim elbet ama,şu an bahsetmeden geçemedim..

Gelelim lezzetli pilavımıza...Efendim bulgur pilavı özellikle yaz ayları için ideal bir seçim.Hem besleyici hemde pirinç pilavına göre daha masum..Bu pilav Suriye ve Lübnan mutfağında basmati ve yasemin pirinci ilede yapılıyor.Genelde Güneydoğuda yapılan bir çok yemeğin bol baharat ile yapılanı Lübnan ve suriyeye ait oluyor.Dilden dile lezzetler dolaşırken,bir eksik bir fazla baharat ile,aynı mantının kaderindeki gibi, ana malzemesi hemen hemen aynı olup(Hingel,hinkal,ravyoli,mantı vs vs..)küçük değişiklikler sonucu çeşitlemelerde artmış=) Lübnan ve Suriyedeki adı Mejadarah.Et yemeklerinin ve kebapların yanında sıkça yapılıyor.Sevgili Rummanın grubundaki sedir İyioğlu'nun tarifini görür görmez denedim,çokta iyi oldu.Sevgili peygamberimizin(S.A.V)'in söylediği gibi: İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Ben üzerine kavurduğum soğanları çok fazla sarartmadım çocuklar mırın kırın etmesinler diye ama özelliği soğanların iyice karamelize olması.

Güneydoğunun Kilis mutfağına ait nefis bir pilavı,buyrun tarifi:

Tamamini oku

Cumartesi, Temmuz 16 2011

Patatesli Çiğ köfte

DSCI2039.JPG

DSCI2039.JPG

Yalancı çiğköfte diyede bilenen bu tarife ben yalancı çiğköfte demek istemedim.Daha çok yumurtalı çiğköfteyi benzetiyorum.Bu işin ehilleri aslında o kadar güzel yapıyorlarki onların yalancı çiğköftelerini gerçeğinden ayırmak ne mümkün.Kardeşim kadar çok sevdiğim Kenan'ın (kızkardeşim kaynı) gerçek çiğköfte ve yalancısını çok iyi yaptığını biliyorum bakalım ablacığına ne zaman tattıracak merak ediyorum.Geçen yıl Diyarbakır'a gittiğimizde kısmet olmadı bu yılda kendisi bize gelmedi.Çiğköfte olimpiyatlarımı düzenlesem acaba=) Yok yok yada en iyisi onuda Akaçakocaya damat yapayım başka çaresi kalmadı artık=)Yav abla beni cümle aleme duyurdun derse,yada itiraz ederse elimde bir sürü fotoğrafı var mutfak önlüğü belinde köfteler yaparken=) Hem marifetli hem ahlaklı hem yakışıklı ablasının gülü o...Gerçi üç kardeş üçüde öyle,akrabalık bir yana kendi öz kardeşim kadar çok seviyorum üçünüde Rabbim uzun ömürler versin hepsinede.

Efendim patatesli çiğköfte buyrun tarifi:

Tamamini oku

Perşembe, Temmuz 14 2011

TANIKLARIN DİLİNDEN SREBRENİTSA

bosnasrebrenitsakatliamcamii_160.jpg

bosnasrebrenitsakatliamcamii_160.jpg

“…Düşmanlarımız sadece tek bir ırk tanıyorlar; kendi ırkları, tek bir din tanıyorlar; kendi dinleri, tek bir siyasi parti tanıyorlar; kendi partileri. Kendilerinden olmayan ne varsa onlar açısından yok edilmeye mahkumdur…” ( Aliya İzzetbegoviç )

“Dünya bu katliama seyirci kaldı!”

(Hatice Mehmedoviç)

Bundan tam on iki yıl önce, 11 Temmuz 1995 yılında Srebrenitsa’da Sırpların gerçekleştirdiği katliamın en yakın tanıklarından olan Srebrenitsalı Anneler Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç’in, Potoçari Şehitliği’nde İHH ekibine anlattığı acı dolu hikayesi:

Tamamini oku

Çarşamba, Temmuz 13 2011

Salamura Yaprak

DSCI2138.JPG

DSCI2138.JPG

2 Gün tuzlu suda beklemiş cam kavanozlara doldurmak için hazır.

DSCI2133.JPG

Büyüdü büyüdüüüü

DSCI2134.JPG

Teeeee balkonlara kadar uzandı:) Dalında taptaze..

Sakla samanı,gelir zamanı...

Boşuna söylenmemiş bu sözler...Efendim anneannemi anmadan geçemiyorum böyle durumlarda.Kadıncağız öyle bir kış hazırlığı yapardıki,anneme derken bana geçti böyle devam edip gidermi bilinmez ama ben seviyorum böyle hazırlıkları..Tabi biz onlar kadar bilemeyiz,onlar herhali görmüş insanlardı.Varlığı yokluğu o yüzden gelecek kış için endişeliydiler.Bahçede olanı değerlendirmemekte olmaz tabi..Kendimiz tüketmesek bile yapalım, eş dostla paylaşırız güzel olmazmı?

Bahçede bir köşeye bir üzüm dalı bulup gömmüştüm.Oda büyümesinmi:) Kocaman oldu...Her ne kadar alerjik bünyeli olsamda biraz topladım ve sizler için fotoğrafladım.

Önceden hazırlanmış malzemeler, elini böyle mutfağa attığında kendi hazırladığı birşeyleri bulup pişirmesi,yemek yapan kadınlara güç verir=) Buyrun tarifi:

Tamamini oku

ÇILGIN

images.jpg

images.jpg

Genç mühendis, işe yeni başladığı şirketteki bir toplantıya katıldığında, masa üzerindeki gazeteye göz atıp âniden yerinden fırladı ve ?eyvah mahvoldum? gibilerden bir şeyler söyleyip koşar adımlarla odasına girdikten sonra, kapısını da arkadan kilitledi. Bir anda buz gibi bir hava esti içeride.

Şirket sahibi, çok babacan insandı. Toplantıyı bir bıçak gibi kesip:

-Bu işte bir bit yeniği var, dedi. Mühendise kötü birşeyler oldu. Dikkat edin, canına kıyabilir.

Şirket çalışanları, müdürün ne kadar tecrübeli olduğunu bildiklerinden, hep birlikte yerlerinden fırladı. Sekreterlerden biri, mühendisin okuduğu gazeteye bakarak:

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 11 2011

Sebzeli Fırın Makarna

rsz_dsci1998.jpg

rsz_dsci1998.jpg

Haydi bismillah,kolları sıvadım...

Bu tarifimle beraber, eklenecek başka başka tariflerimi kısmet olursa (Allah neyi nasip eder bilinmez )Ararştırmacıyazarlar.com'da da sizlerle paylaşacağım.Birazda heyecanlıyım aslında..İç sesim diyor: ( Birazmııı..!! ) Orada yazı yazan arkadaşların yazılarını incelediğimde,hepsinin birbirinden güzel ve anlamlı yazılarıyla karşılaştım ve birazda çekindim.Neden mi? İster yemek yapın,ister çocuk bakın,ister eğitmenlik yapın isterseniz bahçenizde domates-biber ekin. Ama mutlaka insan yapabileceği kadarını üstlenmeli.Düsturum bu oldu herzaman.O yüzdende yapabildiğim en iyi şeylerle uğraşıyorum.Annelik ve yemek pişirmek.Bana bu tekliften bahseden sevgili Suna'ya da aynen şöyle söyledim.Ben yazar değilim ama...Oda bana: Yazarlık değil,yaptığın en iyi şeyi yapıcaksın.Mutfağında pişirip taşırıp bizimle paylaşacaksın.Bu konuda kendine güvenmiyormusun? Evet dedim ben bunu yapabilirim,hatta yapıyorum.( Tevazu nerede şuan bilmiyorum) =)

İşte bu..!

İtiraf etmeliyim ki; Yemek yapmak benim için bir aşk.Bu aşka doymak bilmiyorum.Küçüklüğümdede durum bundan farklı değildi.İlk önceleri eve yorgun gelen annem için girdim mutfağa( o çok kızsada ) sevinsin istedim,Sevindide.Biraz büyüdüğümde arkadaşlarımla paylaştım bildiklerimi onlara tattırıp mutlu oldum.Sonrada kendimi, mutfakta çocuklarına enfes yemekler pişiren bir anne olarak hayal ettim...Oldumda,( Rabbime şükürler olsun)Herşey özümüze,gönlümüze bağlı,insan ne olmayı istediyse o oluyor efendim.

Gelelim lezzet köşemize: İşte tarifi..!

Tamamini oku

Perşembe, Temmuz 7 2011

Ciğer Kebabı (Cartlak Kebabı)

image015_1_.jpg

image015_1_.jpg

Cartlak kebabında aslında hiç baharat kullanılmaz ve tuzuda piştikten sonra yerken katılır.Tuz konusunu aynen uyguluyorum fakat,kekik ve karabiberi çok sevdiğimden eklemeden geçemiyorum.Siz dilerseniz hiç baharat kullanmadan yapabilirsiniz.Izgarada yapacaksanız kuyruk yağını kullanmanızı tavsiye ederim,lezzeti burada çünkü.Ama eğer tavada pişirecekseniz sıvı yağ ilede çok güzel oluyor.Terbiyede beklediğinden dolayı yumuşacık pişiyor.

Urfa mutfağına ait bir yemek olduğundan dolayı yanına teflon tavada ekmekler yapıyorum.(Su,tuz,maya)dan oluşan sert bir hamur yapıp biraz merdane ile açıp, teflon tavada hiç yağ eklemeden pişiriyorum.Domatesli bulgur pilavı ve haydaride yapıyorum.Birde salata...Benim yaptığım kebap cartlak kebabından sıyrılıp çatlak kebabı oluyor sanırım=)) Ama biz böyle sevdik,böyle devam ediyoruz.Servisinizi sadece yufka ekmeklede yapabilirsiniz tabi..

Tamamini oku

Pazartesi, Temmuz 4 2011

Browni Cheesecake

rsz_dsci1405.jpg

rsz_dsci1405.jpg

Nasıl desem bilmiyorum ama evde hiç sevilmiyor çizkek:) Yılda birkez yapıyorum görüntüsüne bayılıyorlar ama yerken çiğmi bu? neden yoğun peynir kokusu var derken bir dilim yiyip ikincisini istemiyorlar:)Ama çikolatalı kek yaptımmı anında bitiyor....Bende Avusturalyalı komşularımız geldiğinde yapıyorum, onlar çok severek yiyorlar..Pastanedekindende güzel olmuş ve çok zordur biz evde değil dışarda yiyoruz diyorlar:) Ohhh diyorum içimden evde tercih edilmeyince acaba ben yapamıyormuyum diye düşünüp üzülmekten vazgeçiyorum bu sayede..Demekki damak tadı böyle birşey...Alışmışız biz tepsi keklerine üzeri bol cevizli fındıklı çikolatalı:=))

Ben üzerine sos dökmedim servis esnasında isteyene göre çikolata sos ve karamel sosla ikram ettim.

Tavsiyem: 22-24 cm çember kalıp ben 24 cm lik kalıpta yaptım.Daha büyük bir kalıp kullanacaksanız tarifi yarım ölçü daha artırın.

Tamamini oku