Haziran 2011 (12)

Salı, Haziran 28 2011

Kandil Simiti..( Miraç Kandilimiz ''Miracımıza'' Vesile Olsun...)

rsz_dsci1837.jpg

rsz_dsci1837.jpg

rsz_dsci1833.jpg

Kandil simiti yapmaya hazırlanırken son anda simitin şeklini değiştirdim uçak yaptım..Çocukları sevindirmek,mutlu etmek istedim.Zaten pekte sevmiyorum belli günler için yapılan gelenek haline getirilmiş şeyleri..

Bazen, bütün ömrünü adasan yinede yetmez.Öyle anlar vardır..Naz,niyaz,tevbe düsturumuz olsun herzaman..! Mirac kandilimiz Miracımıza vesile olsun efendim..!

“O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi ALLAH kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi ALLAH'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 27 2011

Sebzeli Kaygana ( Mücver )

rsz_dsci1811.jpg

rsz_dsci1811.jpg

Karadeniz mutfağında önemli bir yere sahiptir kaygana.İllere göre farklılıklar olsada,içeriği hemen hemen aynıdır.Karadeniz kadının bahçede bulduğu her tür sebzeden yaptığı bir yemektir.Buda şunu gösterir,karadeniz kadını hiç pazara çıkmadan bahçedeki otlardan yemek yapar ve sofrasını donatır:) Yazın bahçeden çokça toplanan sebzeler ince ince kıyılır tek seferlik buzdolabı poşetlerine konup daha sonradanda tüketilebilir.Ben dipfrize çok fazla yiyecek doldurmayı sevmediğimden,5-6 poşet kadar koydum..

Web sitem daha yeni olduğundan çok fazla bölüm açmadım.Ama ilerleyen zamanda karadeniz mutfağı ile alakalı bölüm açmayı düşünmüyor değilim.

Kimine göre adı mücver olsada orjinal adı kaygana..Keşlisi,sebzelisi,peynirlisi gibi çeşitleri olan kayganın ana maddesi yumurtadır.

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 20 2011

Ispanaklı Börek

rsz_dsci1844.jpg

rsz_dsci1844.jpg

Hem çok kolay,hemde iç malzemesini hazırlarken yormayan çok lezzetli bir börek.O kadar çok tarif varki eklenecek inanın gözüm korkmaya başladı..Fırsat buldukça eklemeye çalışıyorum ama yaptığım yemeklerde kullandığım sebze ve meyvelerin vakti zamanı geçince eklenince bir kıymeti kalırmı bilemiyorum=) Sırasını bekleyen tarifler arasında,dağ çileğinden mis gibi reçellermi istersiniz,ayva tatlısımı.Yoksa çilekli kayısılı tartlarmı. Bazen yanlışlıkla sildiklerim olmasa hepten arapsaçına dönecek ortalık..Neyseki herşerde bir hayır vardır..

İşte böyle durup durup fırsat buldukça paylaşmaya gayret göstereceğim inşallah..! Siz herzaman olduğu gibi,Damaktan Kalbe'yi takip etmeye devam edin efendim =)

Tamamini oku

Çikolata Ganajlı Pasta

rsz_dsci1739.jpg

rsz_dsci1739.jpg

Olgunlaşmak,yaşadığın süreyle değil,kazandığın tecrübelerle gerçekleşen birşeydir aslında.

İnsan çocuklarıyla ve yeğenleriyle olgunlaşır aynı zamanda.Bende olgunlaştığımı bir çift mavi gözün sayesinde derinden hissettim..Telefonda bana doğumgününü hatırlatan bir ses,BİLİYORMUSUN HALACIM BUGÜN BENİM DOĞUMGÜNÜM..! Ama ben kutlamak istemiyorum,belki sadece pastam olsun isterdim ama, Annem rahatsız..Ama ilerleyen günlerde yapabilirmiş annem, ben istemiyorum tabi diyen olgun,güçlü bir ses..

Doğum günü,özel günler ve benzeri bir çok şeyi sevmem ama,konu çocuklarım olunca onları asla kıramam.Peki yeğenlerimi severken, sizi aynı çocuklarım kadar seviyorum derken yalanmı söylemiştim?...Eğer benim çocuklarım kadar özelse onun yeri bunu oda hissetmeli.Bizde çocuk olduk, sevildiğini ve sevilmediğini anlar çocuklar, nede olsa onlar çocuk değilmi? Bunu anlamadan,göremeden,sevemeden yorulduysan, ne yazık!

Tamamini oku

Cuma, Haziran 17 2011

Körili Tavuklu Pİlav

rsz_dsci1821.jpg

rsz_dsci1821.jpg

Bir çok baharatın birleşiminden elde edilen köri,içindeki zerdeçal ve kakule sayesinden sağlık açısındanda yararlı bir baharattır.Ben zerdeçalı çok sevdiğimden ve çok faydalı olduğuna inadığımdan dolayı sıkça kullanırım..Körininde yararlı olduğu söyleniyor fakat ben lezzetine talibim..Sadece tavuk yemeklerinde değil yoğurt solarından domates sosuna kadar çok yakışıyor.Eğer tek başına kimyonun kokusunu sevmiyorsanız köri baharatını size tavsiye edebilirim.İçinde kimyon bile var ama yoğunluğu çok fazla değil tabiki.Ben yazın genellikle çok fazla terleme olduğundan kimyon baharatını kullanmıyorum..

Size küçük bir sır:) Köri baharatının,çabuk doyuran özelliği olsada lezzetinden dolayı bu mümkün değil..

Sade bir pilavın yanında,sizi hint baharatının büyüsüne kaptıracak enfes bir tavuklu pilav..Buyrun tarifi:

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 15 2011

Yoğurt Soslu Semizotu Salatası

rsz_dsci1649.jpg

rsz_dsci1649.jpg

Yeşillik olsun..

Semizotu, afilli sebzelerdendir..yemek olarak değilde genelde canlı kanlı tüketmeyi severim.Kendine has bir endamı olan, dünya güzeli olmaya aday bu yeşilliğe çok fazla şey eklemeye gerek yoktur.Hele körpesini bulabilirseniz varya,sadece zeytinyağı ve limon sıkarakta yiyebilirsiniz.Balığın yanınada şahane olur hani:)

Küçüklüğümde evin yanındaki bahçede bir sürü semizotu olurdu..Annem hemen hemen herşeyini yapardı..Yoğurtlu salatası,Pirinçli yemeği,havuçlu yemeği,tuzlu keki..Vee aklıma gelmeyen bidolu şey..Bahçeden tazecik koparmayla pazardan satın alma arasında çok fark var elbette.Ama küçüklüğümden beri çok sevdiğim bir sebzedir.Yoğurt sosuna annem bir tane elma rendelerdi..Bense taze hindistancevizi rendeliyorum çok güzel oluyor..sosunu hazırlarken biraz dereotuda ekleyebilirisniz.

Tamamini oku

Pazartesi, Haziran 13 2011

Kazandibi

DSCI1815.JPG

DSCI1815.JPG

Tatlı yiyip tatlı konuşulurmu sizce herzaman?

Şimdi...Elinizde üzerinize sinmiş iki parça hüzün,bir adet mutluluğunuz varsa,biraz gözyaşı ve tebessümde eklenirse buna..Hepsini taşırmadan kaynatırsanız ne mi olur? Parantez : Benim yaptığım tatlıda ondan farklı değildi.Resim öğretmeni sevgili Feriha ablamın bana özel yaptığı,üzerinde balerin kız resmi bulunan mutfak önlüğümü böyle hallerimde takıp,hee birde bonesi var tabi bu önlüğün..Çıkan buharlar ve benim büyücüye benzeyen görüntümle biraz kendi kendimi neşelendiriyorum.Böyle durumların tatlısıdır kazandibi.

Okus pokuss desek (çocuklaşsak biraz) değişirmi herşey..Bazen kendi başına kalmaya ihtiyaç duyuyor insan tek başına,çevrenin etkisi altında kalmadan KENDİ gibi olmaya, herkesleşmeden...Ve genelde herşey üst üste gelir? Aynı pasta gibi kat kat kat..Bu benzetme kederli günlerede yakışır,mutlu günlerede..Yeterki insanı anlayan,her halinde yargılamadan yanında olan dostları olsun..Bunu tüm kalbimle ve samimiyetimle herkes için dilerim..Ve çok sevdiğim şiirden bir parça alıp,sorarım...

Dostmusun peki?

Ben de herkes gibi insanım elbet. 
Ne göklere çıkar beni, ne de yerin dibine sok! 
Senin işin bu değil! 
Benim zaten bir yerim var herkes gibi, yer ile gök arasında...
Her söylediğimi onaylaman şart değil. 
Her yaptığımı beğenmen de gerekmez. 
Dostsan, rahatça eleştir, fikrini rahatça söyle, sıkılma! 
Yadırgayabilirsin beni, 
Ve ben de seni tuhaf bulursam şaşırma. 
Her dediğini, her yaptığını hoş görürüm; ama 
Beni, bana sormadan yargılama!

Efendim açın mutfak pencerenizi,derin bir nefes alıp bir iç neşeyle her derde deva, eskimeyen tebessüm ettiren bir tatlı yapalım hep beraber...

Tamamini oku

Perşembe, Haziran 9 2011

Peynirli Pide

image003.jpg

image003.jpg

Davranışları ve söyleneni doğru anlamak isteyen herkes için..

Kendine bakınca kendiyle yüzleşince insan,bir müddet durmalı.Sonra kendisiyle hasbihal etmeli.Ah sen,ah benim kırılgan yüreğim,insanların seni anlamalarını mı bekliyorsun ? Onlar kendileriyle bile yüzleşme cesaretinde olmamış hiç bir vakit.Kendini tanımaktan aciz insanlar senimi anlayacaklar.Hatırlasana vakti zamanında sana söyleneni: Seni sevmeye niyet etmiş kişi seni her halinle severde sen anlamassın.Seni yermek isteyene dünyayı versende memnun edemessin.Bu bir küpe bu bir nasihat olsunda sana, artık gül geç yaşadığın tüm olumsuzluklara. Takdir etmeyi bilmeyen ve bu zamana kadar böyle davranışta bulunmayan kişiler sadece eleştri yapmaktan hoşlanır.Onları kınamamak gerekir çünkü bilmediklerini değil bildikleriyle davranıyorlar buda bir nevi samimiyettir..

İç sesime yakışır bir yazı düşüyorki aklıma oda şöyle:A benim anlayışlım! Bak işte söylüyorum, anla. Buz gibi durduğum nice zaman, içimde koca bir volkan kaynar da sezdirmek istemem. Tebessüm ettiğim nice zaman, içimdeki çocuğun dudakları büzülmüş, çoktan ağlamaya başlamıştır da, belli etmem. Sana batar gibi dururum ya, senden çok canım acır. Bazen, senden kaçar gibi dururum ya, bilirsen, hayrınadır. (N.Nur Türk) Efendim bu gün böyle,bir kaç gündür tarif yazamayışım nedeni içimden gelmeyen hiç birşeyi yapamayan bünyeme fazla yük yüklemek istemeyişimdendir.Samimiyetsiz bir çift kelam edemeyişimden.Yarının tarifi ve sizlerle ettiğimiz hasbihal bu günkinden iyi olur inşallah..!

Pideye gelince,Hamuru önceden hazırlanmışsa, incecik açılıp mayalanmaya bırakmadan(bir gün öncesinde ağır ağır mayalnmış oluyor zaten hamur) 5-7 dakika arasında pişmişse istediğiniz hatta dışarda yediğiniz pideleri aratmayacak bir tad yakalama olanağınız çok yüksek..

Tamamini oku

Cuma, Haziran 3 2011

Hurmalı Çikolatalı Truf

rsz_dsci1548.jpg

rsz_dsci1548.jpg

İkram için bahane arayanlardanmısınız?

Üç aylara girdik hayırlısı ile..Günler akıp giderken böyle özel günlerde yaşantımı sorgulamak,kendim olarak kalmaya gayret etmek istiyorum.Aramızdaki kırgınlıklar ve çekişmelerden,menfi düşüncelerden sıyrılmak,herkesin birbirinin hakkına saygı gösterdiği bir dünya istiyorum.Çokmu?

Üç aylara girince sanki çetin bir kıştan bahar ayına geçmişiz gibi bir his oluyor insanda..Çocuklaşıyor,masumlaşıyor Allah'ın insana armağan ettiği merhamet duygusu harekete geçiyor..Teeee derinlerde hissediyor insan bu duyguyu.Her ne kadar hayat şöyle hayat böyle desekte,yaşamak nefes almak bize verilmiş bir nimet.Ömrümüze,davranışlarımıza,bakışlarımıza ve sabrımıza daha çok önem vermeli dünyanın toprağında gezerken,Allahın rahmetinin bol bol olduğunu hatırlayıp bu okyausta ferahlamak.Rabbim bu güzel nimetleri bize vermişken, örf adetten dolayı değil,ikramın hoşluğunu hissetmek,paylaşmak adına bu Trufları Yaptım.Efendim ben öyle lokmalar döküp helvalar kavurmadım.Önemli olan ikram etmek paylaşmak bu bir dilim ekmek bir parça tuz bile olabilir.

Güzel ayların mübarekleğinde,Kalplerde öteleri ve dostluğu hatırlatan,ağızlarda muhabbet tadında bir lezzet.Küçücük ama,anlamıyla özel..!

Tamamini oku

Perşembe, Haziran 2 2011

Peynir Kremalı Pasta

pasta.jpg

pasta.jpg

Neye niyet,neye kısmet..Dahası var !

Galatasaraylı bir pasta istemişti Emir.Kek ve kremayı pişirip,renklendirme işlemide tamam derken...Emir ani bir kararla, artık galatasaraylı değilim, fener şampiyon oldu demezmi? Hey Rabbi kerimim,La havle...Ama emir hazırlığımız tamamlandı değiştirme imkanımız yok derken, pürüzlüğede başladı tabi..Kime çektiyse artık =) Ben çocuklarımın isteklerini mümkün mertebe elimden geldiğince yapmaya özen gösteririm lakin,iş şımarıklık boyutuna geldimi asla taviz vermem.Teessüf ederim Emir,Bak kızıyorum Emirr..! Şımarıklığı kesmessen pasta yapmaktan vazgeçiyorum Emir..! derken, ama Galatasaraylı değil çiçekli yapalım.Tamam öyle yapalım deyip başladık süslemeye..Tabi bir yandan da bana anlattı durdu..Neden Galatasaray şampiyon olmamış..Fener bahçeliymişte bebekken sonra abisi onu zorla Galatasaraylı yapmışta..Zaten kırmızı kız rengiymişte... cırcır böceği gibi konuştuda konuştu:) Vıdıvıdlıkta üzerine yok..Neyseki o konuşurken bende onu biryandan dinleyip,yarı güldüm yarı kızdım pastayı bitirdim.

Tarifine gelince....

Tamamini oku

Çarşamba, Haziran 1 2011

Mahlepli Tuzlu Kurabiye

rsz_dsci0634.jpg

rsz_dsci0634.jpg

Güzel bir kalemden çıkmış çok anlamlı bir yazı. Bir bölümünüde sizlerle paylaşmak istedim.Sizde benim gibi okurken derin düşüncelere dalabilirsiniz...Peki ya gerçekte durum böylemi? Buyrun hep beraber okuyalım..

Meğer biraz su-i zan, gayet iyiymiş bazen…

Tatlı sözlerle gönül çelen ay yüzlü biri, kötü niyetli ve hasta kalpli olabilirmiş. Zayıf sandıkların aslında pek güçlü, neşeli sandıkların aslında pek dertli, düşünceli sandıkların aslında pek kaba ve bencil çıkabilirmiş. O halde, güzeller güzeli Habib-i Kibriya’nın tavsiyesi üzere, zannın çoğundan sakınmakla beraber, kenarımda köşemde hep, azıcık su-i zannı, tedbir mahiyetinde bulundurmam, bazen iyi olabilirmiş.“Zannın çoğundan sakının!” ifadesi, pek kapsamlı. Şöyle ki: Sadece su-i zannı değil, hüsn-i zannı da kapsar. Temelli hüsn-i zan, bazen ölçüsüz bir saflık ve körlük olabileceği gibi, temelli su-i zan da, aynı şekilde ölçüsüz bir güvensizliğe götürebilirmiş. O halde, zanda da itidal pek önemliymiş. Vaktiyle biri, kardeşinden zarar görüp, bedbaht olmuştu. Sordum:

-Sana zarar veren hasta kalpli insana, neden tedbirle yaklaşmadın a güzel?

Cevabı pek derinden ve dertli geldi:

-Çünkü hiç zarar ummadım. Çünkü hasta olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü hep güzel baktım. Çünkü olanları hep kendimden, kendi zaafımdan bildim. Elbette nefsimi kayırmamış ve kendimdeki hataları görmüş olmam güzeldi; fakat ben, kendime su-i zan ettiğim kadar, karşımdakine su-i zan etmedim. Muhatabıma hüsn-i zanda aşırı gittim.

En önemli bir başka hatam da şuydu: Kötülüğe uğramak hiç aklıma gelmediğinden, korkmadım. Bence öyle bir beldedeydim ki orada arsız da hırsız da olmazdı. Adı kardeş olandan, kalleşlik umulmazdı. Buna inanmıştım. Korku ne zaman oldu? “Acaba?” demeye başladığım zaman. Ben, kendim için bunu çok söyledim; ama muhatabımdan hiç şüphelenmedim. Kendi mekrimden emin değilken, onunkinden emindim. Onu neden kayırdım? Çünkü o Müslümandı. Çünkü onu sevmiştim. Sevgi müsamahayı ve ümidi perçinledi de, defalarca affettim. Yanlışından vazgeçer, diye bekledim.

Neslihan Nur TÜRK..

Vee Damaktan Kalbe derki; Zayıfız,insanız,kendimiz olarak kalabilmek çabasındayız..Oysaki nasıl davaranacağımız bizim elimizde..Burası dünya, malesef hepimiz yaşıyoruz böyle durumlar..Yinede ümit var olalım inşallah..!

Kurabiye tarifine gelince...

Tamamini oku

Acıkalı Yumurta

rsz_dsci1616.jpg

rsz_dsci1616.jpg

Bizim burada bilinen adı acıka.Başka yerlerde Acuka,muhammara diyede geçiyor.Gerçi muhammarada sanırım ekmek içi kullanılıyor.Önce Acıka'nın tarifini vermeliyim.Resmini çekemeden bitirdik ama, bir iki hafta içinde tekrardan yapmayı düşünüyorum.Benim Candan ötem biricik kızkardeşimin gelmesine çok az kaldı..Acıkaya bayılır.Yaz tatili yaklaşırken benide bir heyecan sardıki sormayın:) kardeşlerim gelecek inşallah..

Acıkayı hem ekmek üzerinde kahvaltıda hemde böyle üzerine yumurta kırıp çok seviyoruz.Aynı sucuklu yumurta tadında hatta dahada güzel diyebilirim.Birde pişirirken yumurtanın üzerine azcık kekik ekeliyorum. Yumurta tavasınada bir kapak kapatıp kendi buharında kayısı kıvamında pişiriyorum.Çokça güzel oluyor olmasınada, böyle yazarken bazen düşünüyorum.Bu siteyi kurma amacım,bildiklerimi sizlerle paylaşmak ve paslaşmak..Ama böyle anlatırken benim bile canım çekiyor. Hamile olan olur,bilen olur bilmeyen olur,olan olur olmayan olur.. Şüphesiz O'nun rızasıdır herşeyden önemli benim için...Halis niyetle çıktık yola! Zira bu düşüncelerle uçmak bir yana,yürümekte bile zorlanıyorum.Ahh yaramaz mutfak kedisi..! Tenceren,kaşığın tabağın tamamda.Pişir taşır, resimle,dahada olmadı, yazarak anlat.. Bir ezgi dinliyorum belkide onun etkisinde kaldım. Ya nebi sensiz bu derdime çare yok dedim....Ümmet vefasızdır karnı tok dedim... ! Böyle devam ediyor..Hal böyleyken,hislerimde böyle oldu bu tarifi yazarken,yalan yok insan düşünmeden edemiyor işte.. Müslüman her hataya düşebilir; fakat asla yalan söylemez, buyuran bir Rasulün ümmetiyiz hamdolsun.Neyse halimiz.o kelamı yapıyoruz efendim..

Sucuklu yumurta tadında,sağlıklı ekonomik bir lezzet..Tavsiyemdir..

Tamamini oku